Geriatri Diyabet Paketi

65 yaş ve üstü bireylerde şeker hastalığının erken tanısının konulması veya var olan diyabet durumunda hastalığın ne düzeyde kontrol altında olduğunu test etmek için oluşturulmuş bir pakettir. Paket ayrıca diyabete bağlı olarak gelişebilen böbrek fonksiyon bozukluğunun erken tespiti için taranması önerilen idrar protein kaçağını da içermektedir.

 

Test Sayısı
3
Örnek Tipi
İdrar Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
6 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Diyabet ileri yaşta sık görülen hastalıklar arasındadır. Diyabet zamanında teşhis edilip etkin bir şekilde tedavi edilmezse kalp, böbrek veya göz gibi organlarda hasara yol açabilir. Sinir yollarında hasar sonucu ellerde, sinirlerde uyuşma ve his kaybı, gözlerde görme azalması hatta körlük, damar sisteminde hasar sonucu kalp krizi ve felç şeker hastalığının korkulan komplikasyonlarındandır. İyi bir kan şekeri ve hastalık yönetimi ile bu komplikasyonların görülme riski azaltılabilir. Diyabeti olan ya da diyabet semptomları bulunan hastalar ile şeker hastalığı taraması yaptırmak isteyen yaşlılarımız bu paketten yararlanabilir.

Geriatri Diyabet Paketi Hakkında

Neden bu paketi almalıyım? Diyabet ileri yaşta sık görülen hastalıklar arasındadır. Diyabet zamanında teşhis edilip etkin bir şekilde tedavi edilmezse kalp, böbrek veya göz gibi organlarda hasara yol açabilir. Sinir yollarında hasar sonucu ellerde, sinirlerde uyuşma ve his kaybı, gözlerde görme azalması hatta körlük, damar sisteminde hasar sonucu kalp krizi ve felç şeker hastalığının korkulan komplikasyonlarındandır. İyi bir kan şekeri ve hastalık yönetimi ile bu komplikasyonların görülme riski azaltılabilir. Diyabeti olan ya da diyabet semptomları bulunan hastalar ile şeker hastalığı taraması yaptırmak isteyen yaşlılarımız bu paketten yararlanabilir. Özel talimatlar: Testler 8-10 saat açlık sonrası sabah aç karnına yapılmaktadır. Uzman görüşü: Diyabet olarak da bilinen diyabetes mellitus, kalıcı olarak yüksek kan şekeri seviyesiyle (hiperglisemi) şeker metabolizmasının bir bozukluğudur. Hastalığın en yaygın biçimleri Tip 1 ve Tip 2 diyabettir. Tip 1 diyabet daha çok genç yaş gruplarında görülür. Tip 2 diyabet ise yaşa bağlı diyabet veya erişkin başlangıçlı diyabet olarak adlandırılır. Tip 2 diyabetin belirtilerinin birçoğu aynı zamanda yaşlanmanın tipik belirtileridir ve bu nedenle şeker hastalığı tanısında gecikmeler yaşanabilmektedir. Mevcut şeker hastalığı olan 65 yaş ve üstü hastaların şeker hastalığının ne düzeyde olduğunun ve şeker hastalığının böbreklerde fonksiyon bozukluğuna yol açıp açmadığının aralıklı takip edilmesi önerilmektedir. Hastanın genel kondisyonu ve ek hastalıkları göz önüne alınarak bu test sonuçları ile hastaya özel gerekli ilaç düzenlenmeleri yapılabilir.

İçerdiği Test Grupları

Hemoglobin A1c, vücudun işleyemediği fazla şekerin akyuvarlarda bulunan hemoglobine bağlanarak birikme miktarını gösterir. Yani bu test kanınızdaki hemoglobin proteinlerinin yüzde kaçının şekerle kaplı olduğunu ölçer. Hemoglobin A1c testi son iki ila üç aydaki ortalama kan şekeri seviyesini yansıtır. A1c seviyesi ne kadar yüksek çıkarsa, kan şekeri kontrolü o kadar zayıf ve diyabet komplikasyonları riski o kadar yüksek olur. A1c testi, tip 1 ve tip 2 diyabeti teşhis etmek için kullanılan yaygın bir kan testidir. Aynı zamanda diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerini ne kadar iyi yönettiği de bu test ile izlenebilir. Kırmızı kan hücreleri kan dolaşımında yaklaşık üç ay yaşadığından, HbA1c testi son birkaç ayın ortalama kan şekerini gösterir. Normal bir kan şekeri testinden farklı olarak, HbA1c testi kısa süreli değişikliklerden (örneğin yakın zamanda alınan şekerli bir atıştırmalık) etkilenmez. Hemoglobin A1c testinin belli aralıklarla yapılması, diyabet kontrolünün yanı sıra risk durumunun belirlenip değerlendirilmesine yardımcı olabilir.