Evde Bakım Doktoru

Son yıllarda sağlık hizmetleri kapsamında Evde Bakım uygulamaları sıkça tercih edilmektedir. Evde Bakım hizmetleri arasında Evde Bakım Doktoru hizmeti oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Herhangi bir nedenle hastaneye gidemeyen, sağlık kuruluşuna ulaşmakta güçlük çeken, engelli ya da fiziksel problemler sebebiyle hareket edemeyen, hastanede hizmet almak istemeyen bireylerin evde tedavi sürecinin başlatılması, gerekli takiplerin yapılması “Evde Bakım Doktoru” hizmeti kapsamında yer almaktadır. Evde Bakım Doktoru hizmetinde, kişinin bulunduğu yere gelen hekim, muayenesini gerçekleştirip gereken tetkikleri ister*; hastanın durumuna göre de branş doktoruna yönlendirme yapabilir ya da evde tedavi sürecini başlatabilir veya kişiyi hastaneye yönlendirebilir.

Evde bakım doktoru hizmeti

Evde Bakım Doktoru Hizmeti uygulaması kapsamında; hastaneden hastanın bulunduğu noktaya taşınabilen görüntüleme tetkik cihazları ile tetkik yapılabilmektedir*.

EKO, EKG, röntgen, ultrason ve doppler gibi cihazlar hastaneden taşınabilmektedir. Bunun yanında laboratuvar testleri için hastanın bulunduğu yerde kan, idrar veya PCR gibi tetkikler için örnek alınabilmektedir*. Ancak Bilgisayarlı Tomografi veya MR gibi cihazlar taşınabilir cihazlar değildir. Bu hizmetler gerekli olduğunda Evde Bakım Doktoru hastaneye yönlendirme yapmaktadır. Bunun yanında Evde Bakım Doktoru, gerekli olan noktalarda Evde Uzman Doktor hizmeti için yönlendirme yapmaktadır.

Evde bakım doktoru hizmeti neleri kapsar?

Evde Bakım Doktoru Hizmeti gereklilik veya istek halinde kişinin bulunduğu yerde sağlık durumunun bir hekim tarafından tıbbi olarak değerlendirilmesidir. Yaşlılık, bir hastalık, engellilik, nörolojik durumlar, izolasyon (sosyal ya da farklı nedenlerle), ameliyat sonrası, kronik durumlar, incelemeler, tıbbi cihaz kullanımı, tedavi ve tedaviye uyumun değerlendirilmesi yanında yalnızca check-up amaçlı da Evde Bakım Doktoru Hizmeti sunulabilmektedir. Bu kapsamda Evde Bakım Doktoru kişinin muayenesini bulunduğu yerde gerçekleştirmektedir. Muayenesi ile birlikte kişiye özel duruma uygun ihtiyaçlarını belirlemek ve gerekli istemlerini yapmak evde bakım doktorunun görevleri arasında yer alır.

Evde bakım doktoru hizmeti süreci nasıl işler?

Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte “Eve uzman doktor nasıl gelir? “Eve özel doktor çağırma”, “Evde bakım doktor hizmeti” gibi konu başlıkları ile internet üzerinden de çok sayıda arama yapılmaktadır. Memorial Sağlık Grubu Evde Bakım Doktoru Hizmeti ile eve doktor çağırma mümkün olmaktadır. “Evde Bakım Doktoru”ndan hizmet almak için; 444 7 888/ 444 88 99 Çağrı Merkezi numaralarından ve Memorial Evde Sağlık web sitesi (https://evdesaglik.memorial.com.tr/) üzerinden Evde Bakım ekiplerine ulaşmak mümkündür. Hasta, öncelikle Çağrı Merkezi temsilcisine bağlanır. Çağrı merkezi de hastayı Evde Bakım Hizmeti birimine aktarır. Hasta ve hekim ortak bir gün ve saat belirleyerek randevu planlar.  Evde Bakım Doktoru, eve hemşire vb. sağlık personeli ile birlikte ziyareti gerçekleştirir, doktor muayenesi ile belirlenen tedavi kapsamındaki hemşirelik hizmetleri (Örneğin kan alımı, serum takma, enjeksiyon, görüntüleme vs) aynı randevu içerisinde veya sonrasında da verilebilmektedir*.

Evde Bakım Doktoru hizmetlerinde muayene hizmetleri ve hemşirelik hizmetlerinin yanı sıra görüntüleme hizmetleri de ( Evde Ultrason, röntgen,  EKG, EKO, EEG gibi) sağlanabilmektedir*.

Evde bakım doktoru hizmeti kimlere verilir?

Evde Bakım Doktor hizmetinden sağlık hizmetlerini yerinde almak isteyen ya da zorunluluğu olan her hasta faydalanabilmektedir. Özellikle ileri yaştaki hastalar, yatağa bağımlı kişiler, kas ve sinir sistemini ilgilendiren hastalıkları olan ve hareket kabiliyeti olmayan kişiler, kronik hastalıkları olup tedavisini evde sürdürmek isteyen bireyler, evde acil doktora ihtiyacı olan ancak evden çıkmayanlar Memorial Evde Sağlık kapsamındaki Evde Bakım Doktoru hizmeti için başvurabilir.

Evde bakım doktoru hizmetinin avantajları nelerdir?

  • Evde Bakım Doktoru Hizmeti, kişilerin evde, iş yerinde, otelde ya da dilediği mekanda tanı tedavi ve takiplerinin yapılmasına ve gerekli bakım hizmetlerinin yürütülmesine olanak sağlamaktadır. Bu sayede hasta ve hasta yakınlarındaki stres azalmaktadır. Özellikle ileri yaş hastaları için bu büyük bir avantajdır. Bu grup, kendi evlerinin konforunda, güvenli bir biçimde muayene olup tedavilerini başlatabilirim.
  • Hasta iyileşme sürecinde daha motive olmaktadır.
  • Zaman kaybı olmamakta ve hizmet ekonomik olarak makul olmaktadır.
  • *Evde Bakım Doktoru hizmetinde, Evde Doktor- Evde Uzman Doktor ( branş doktoru)- Evde Hemşire- Evde Görüntüleme- Evde Laboratuvar- Evde Fizik Tedavi gibi hizmetlerle kombin edilerek kullanılabilmektedir.*

*Her bir uygulama ayrı ayrı ücretlendirilmektedir.