Bebeklerde İştahsızlık Belirtileri ve Nedenleri

bebeklerde iştahsızlık

İştahsız bebek, anne ve babaların sıklıkla karşılaştığı durumlardan biridir. Yaşanan bu iştahsızlık bazı durumlarda ve kısa süreli görülüyorsa normal kabul edilir. Uzun bir döneme yayılan iştah problemi bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Gelişiminde bazı aksaklıkların oluşmasına ve sıklıkla ağlamasına neden olabilir. Bebeğin gelişimi ve psikolojik durumu için bazı yöntemler ile iştah sorunu çözümlenebilir.

Bebeklerde İştahsızlığın Nedenleri Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerden 2 yaşını tamamlayan çocuklara kadar farklı bireylerde görülen bu durumun nedenleri de değişir.

Genel nedenler ise şu şekilde çeşitlendirilebilir:

 • İştahsızlık problemi yeni doğan ve altı ayını tamamlamayan bir çocukta görülüyorsa neden fiziksel olabilir. Bebeğin ağzının içinde bir yara ya da beslenmesini engelleyen farklı bir yapı oluşmuş olabilir. Bu durum ile karşılaşıp karşılaşmadığınızı anlamak için bebeğinizin ağzını kontrol etmelisiniz.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde iştahsızlık oluşmasının nedenlerinden biri de süt miktarıdır. Bazı annelerde süt miktarı olması gerekenin altında bulunur. Bu durum bebeğin istediği miktarda süte ulaşmasını engelleyebilir. Bundan kaynaklı olarak bebek, anne sütünü kabul etmek istemeyebilir ya da emmeyi reddedebilir.
 • Bebeğinizi emzirirken onu doğru pozisyonda tuttuğunuzdan da emin olmalısınız. Yanlış tutuş bebeğinizin rahatsız olmasına dolayısı ile iştahsızlık sorunu yaşamasına neden olabilir. Aynı zamanda tutulan pozisyon bebeğin nefes almasını da engellememelidir. Bebek burnunda rahat bir şekilde nefes almıyorsa da iştahsızlık ile karşılaşılabilir.
 • Ek gıdaya yeni başlayan bebeklerde de bu durum sıklıkla yaşanır. Bebek, yutkunmada zorlanıyor ya da burun tıkanıklığı gibi bazı hastalıklar yaşıyor ise beslenmeye karşı isteksiz olabilir.
 • Bazı durumlarda yaşanan iştahsızlığın nedeni bebeğin ebeveyne karşı tepki göstermesi olabilir. Ebeveynin yanlış bakımı ya da bebeğe gösterdiği bir tepki iştahsızlık nedeni olarak kabul edilebilir. Bebeğin tepki vereceği durum, sevmediği bir gıdayı yemesi için zorlamak ya da olması gerekenden fazla miktarda beslenmesi de olabilir.
 • Diş çıkaran bebek iştahsızlık durumu ile sıklıkla karşılaşır. Diş çıkarma döneminde olan bebeklerin diş etleri ve damak bölgeleri hassaslaşabilir. Yaşanan hassasiyet bebeğin beslenme sırasında acı ile karşılaşmasına kaynaklık ederek iştahsızlık yaşanmasının nedeni olabilir.
 • Bebeklere zorunlu olarak yapılması gereken ve ileri dönemde onların sağlıklarını korumalarını sağlayan aşılar da bu sorun ile karşılaşma nedenlerinden biridir. Aşı olan bebeklerde iştahsızlık durumu görülebilir.

Sıralanan bu nedenler kısa süreli iştahsızlık görülmesini sağlar. Yaşanan iştahsızlık uzun bir süreyi kapsıyor ise bu durum için doktora başvurmanız gerekir. Bebeğiniz yeterli oranda beslenmediğinde gelişim olarak kendini tamamlayamayabilir. Yeteri oranda beslenmeme ise fiziksel, bilişsel ya da psikomotor alanda bazı aksaklıkların oluşmasına kaynaklık edebilir. Yaşanabilecek olan bu aksaklıklar, bebeğinizin çocukluk ya da yetişkinlik döneminde ciddi rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir.

Bebeklerde İştahsızlık Belirtileri Nelerdir?

İştahsız bebeklerde bazı belirtiler görülebilir. Görülen bu belirtiler şu şekildedir:

 • Bebeklerde iştahsızlık probleminin yaygın belirtisi, isteksizliktir. Tüm gıda türlerine karşı genel bir ilgisizlik vardır. Diğer zamanlarda bebeğin tüketmeyi sevdiği gıdalara karşı da bir isteksizlik görülür.
 • Karşılaşılan belirtilerden biri de kilo kaybıdır. Bebeklerde yemek yememeye bağlı olarak kilo kaybı yaşanıyor ise iştahsızlık sorunu olabilir. Bu belirti tek başına yeterli olmayıp bazı durumlarda farklı hastalıkların yan etkisi olarak da kabul edilir.
 • Uzun süre beslenmeyi reddetme bebeklerde iştahsızlık belirtilerinden biridir. Bu durum, bir günü kapsayabileceği gibi bir kaç öğünle sınırlı da kalabilir. Aynı zamanda bir kaç günü kapsayan yemek yememe durumu da görülebilir.
 • İştahsızlık belirtileri arasında bebeğin psikolojik durumunda yaşanan olumsuzluklar da kabul edilir. Bebeğinizde huzursuzluk, sinirlilik, sıklıkla ağlama gibi durumlar görüyorsanız bunun nedeni iştahsızlık olabilir. Aynı zamanda çevreye karşı ilgisizlikte görülebilir.

Bebeklerde iştahsızlık belirtilerinin tamamı bir çocukta görülebileceği gibi bazıları ile de karşılaşılabilir. Aynı zamanda belirtilerin şiddeti bebeklere bağlı olarak da değişebilir.

Bebeklerde İştahsızlığın Neden Olduğu Rahatsızlıklar Nelerdir?

Yenidoğan ya da 1 yaş iştahsız bebeklerde bazı sağlık sorunları oluşabilir. Yaygın olarak karşılaşılan problemlerden biri gelişim bozukluğudur. İlerleyen zamanlarda gelişimde gerileme ya da durma gibi durumlar ile de karşılaşılabilir. Bu sorunun neden olacağı beslenmede yetersizlik, vitamin ya da mineral eksiliği nedeniyle oluşan bazı hastalıklarla karşılaşma ihtimali de doğurabilir.

Aynı zamanda kansızlık ve kansızlığın neden olacağı hastalıklarda oluşabilir. Karşılaşılan diğer bir durum ise huzursuzluk ve uykuda görülen düzensizliktir. Uyku saatlerinde yaşanan aksaklıklar, uyku düzeninin kazanılmaması da iştahsızlığın neden olduğu rahatsızlıklardan biridir.

İştahsız Bebekler İçin Ne Yapılır?

İştahsız bebek için bazı tarifler deneyebilir ya da bebeğinizi yeni gıdalar ile tanıştırabilirsiniz. Yeni gıdalar ile tanışma sürecinde belirli adımları izlemeniz gerekir. Öncelikle bebeğinize küçük lokmalar ile yemek vermelisiniz. Bebek yeni tada karşı ilgi ile yaklaşıyor ise lokmaları yiyebileceği boyutlara çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda küçük porsiyonlar ile yeni gıdalara geçmeniz gerekir.

Yeni bir gıdayı öğüne dahil ettiniz fakat bebeğinizin yaklaşımı olumsuz olduysa bu yiyeceği, sevdiği besinler ile beraber ona verebilirsiniz. İştahsız bebek çorbası gibi tariflere de bir şans verebilirsiniz. Bu tarifleri hazırladıktan sonra bebeğinizin kendi başına yemek yemesi için teşvik edebilirsiniz. Bebeğinizin kendi başına yemek yemesi, yiyeceğe karşı ilgi duymasını sağlayabilir.

İştahsız bebek tarifleri de sorunuza çözüm getirebilir. Hazırladığınız yeni tarifleri bebeğinizin dikkatini çekecek olan şekillerde süsleyebilirsiniz. Onun ilgisini çekecek ayı, koyun ya da çiçek gibi motifleri yiyecekler ile beraber oluşturabilirsiniz. Örneğin kıvırcık ile yaprak ve sap kısmını oluşturduğunuz yemeğin çiçek kısmını yumurtadan hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda bebeğinizin dikkatini çeken çizgi film kahramanları ya da hayvanlar ile süslenen yemek takımlarını da kullanabilirsiniz. Bu takımlar, bebeğinizin yemeklere karşı ilgi ile yaklaşmasını sağlayabilir.

Beslenme sırasında dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise teknolojik ürünlerdir. Tablet, telefon ya da televizyon gibi onun dikkatini çeken uyaranların olduğu ortamlarda bebeğiniz yemeğine odaklanamayabilir. Bu durum, bebeğinizin hangi gıdadan ne kadar yediğini anlayamaması ve ilerleyen zamanlarda çeşitli yeme bozuklukları ile karşılaşma ihtimalini doğurabilir.

Bebeğinizde yemek düzeni kurmak ve iştahsızlığını azaltmak istiyorsanız ailecek beraber oturduğunuz sofralara onu da dahil edebilirsiniz. Tüm aile bireylerinin bir arada bulunduğu sofralara bebeğinde dahil olması, yemek yeme motivasyonunu artırabilir ve yiyeceklere olumlu yaklaşmasını sağlayabilir.

İştahsız Bebekler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Diş çıkaran bebeklerde iştahsızlık olur mu?

Diş çıkaran bebeklerde belirli bir dönem iştahsızlık görülebilir. Bunun nedeni diş eti ve damakta oluşan hassasiyettir. Hassasiyetin geçmesi ile beraber bebek eski iştahına kavuşabilir.

Bebeklerde hangi vitamin iştah açar?

Bebeğinizde iştahsızlık sorunu yaşıyor ve nedenini bir türlü bulamıyorsanız doktora başvurmanız gerekir. Doktorlar gerekli muayeneyi yaptıktan ve bebeğinizde oluşan iştahsızlığın nedenini bulduktan sonra ihtiyaç olursa vitamin önerisinde bulunabilir. Doktor önerisi dışında takviye vitamin alınması önerilmez. Doğal yollar ile vitamin ihtiyacını karşılamak istiyor iseniz demir ve çinko içeren gıdaları bebeğinizin öğünlerine dahil edebilirsiniz. Baklagiller, deniz ürünleri ya da fındık içeren öğünler hazırlayabilirsiniz.

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?