Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

disagrisinaneiyigelir

Diş ağrısına; diş çürükleri, sinir kökü tahrişi, diş ve diş eti enfeksiyonları neden olabilir.  Diş ağrısı belirli zamanlarda yoğunlaşan ve günlük yaşamı doğrudan etkileyen bir ağrıdır. Odontalji olarak da adlandırılan diş ağrısı en sık görülen ağız ve diş rahatsızlıklarından biridir ve birçok hasta bu nedenle diş hekimine gider. Herkesin hayatında en az bir kez yaşadığı diş ağrısı çocuklarda da sık görülmektedir. Memorial Şişli Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Dt. Aslı Tapan, diş ağrısı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Diş ağrısı neden olur? 

Diş ağrısının en yaygın nedeni diş çürükleridir. Ağız florasında bulunan bakteriler özellikle tüketilen şekerli besinlerden asidik maddeler üretirler. Bu asidik maddeler dişin üst katmanında bulunan ve dişi koruyan diş minesinin bozulmasına ve dişin çürümesine neden olmaktadır. Şekerli ve asitli besinler ve içecekler dişlerin daha çabuk çürümesine neden olur. Yetersiz ağız hijyeni de çürümeyi hızlandıran etmenler arasında yer alır.

Diş ağrısının sebepleri genellikle diş çürükleri, diş eti iltihabı ve diş eti çekilmesidir. 20 yaş  dişleri de diş ağrısı yapabilir. Diş ağrısını tüketilen sert gıdalar ile soğuk ve sıcak tüketimler arttırmaktadır.

Şiddetli diş ağrısının gece daha sık oluşmasının nedeni hormonal farklılıklar nedeniyle damarlarda oluşan genişlemelerdir.

Kök ucundaki iltihap dişte dolaşım bozukluğuna neden olur, bu durumda oluşan basınç dişin içindeki sinirler üzerinde ağrı oluşturur.

Diş ağrısı diş hastalıkları dışında da oluşabilir. Başka hastalıkların yansıma ağrıları diş ağrısı ile karışabilir. Örneğin kulak ağrıları, trigeminal nevralji, sinüzit, diş sıkma, ciddi psikolojik ve fiziksel stres, diş ve çevre dokuların kanserleri diş ağrısı belirtilerine neden olur.

Diş ağrısında, ağrının nedeninin belirlenmesi ve tedaviye başlanması için mutlaka bir diş hekimine gidilmelidir. Diş hekimi hasta öyküsü, fiziki muayene ve görüntüleme yöntemleri ile ağrının nedenini belirlemektedir. Diş ağrısının nedeni tam olarak  belirlendikten sonra en uygun tedavi diş hekimi tarafından planlanır.

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Tek başına diş ağrısı semptomunda eğer hasta diş hekimine gidemeyecek durumdaysa ağrı kesici ilaçlar tercih edebilir. Diş hekimine gidene kadar ağrı kesici ilaçlar ve evde yapılabilecek basit uygulamalar hastayı rahatlatabilmektedir. Diş çürüğü veya başka bir diş problemi diş hekimi tedavi edene kadar iyileşmeyecektir. Ağrı ilaçla giderilebilir ama sorun tedavi edilmezse diş kaybı gibi istenmeyen daha ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Ağrıyan dişe soğuk kompres yapılması ağrının hafiflemesine yardımcı olabilmektedir. Ağrıyan bölgeye soğuk uygulaması yapmak kan damarlarını daraltır, böylece kan dolaşımının azalması ağrıyı da azaltır. Buz ince bir havluya sarılır ve ağrıyan bölgeye hafifçe bastırılır. Yaklaşık 15-20 dakika uygulama yapmak yeterli olmaktadır. Ağrı hafifleyene kadar bu uygulama tekrarlanabilir.

Tuzlu su ile gargara yapmak da diş ağrısında uygulanabilir. Tuz, doğal bir antibakteriyel olduğundan, iltihabı azaltmak için kullanışlıdır. Özellikle diş eti enfeksiyonlarında tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyı hafifletebilmektedir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz konur ve ağız çalkalanır. Günde üç kere yemekten sonra uygulanabilir.

20 yaş diş ağrısı nasıl geçer? 

20 yaş dişler genellikle en çok sorun çıkaran dişlerdir. Ağızda çıkan son dört diştir. Ancak 20’lik dişler her kişide, her zaman çıkmaz. Genellikle 17 ile 25 yaşları arasında çıkar. Yirmi yaş dişlerinin çenenin sonundaki konumu, ağız hijyenini de zorlaştırarak bu dişlerin kolay çürümesine neden olur. 20 yaş dişleri çıkarken ağrıya sebep olabilir. Özellikle gömülü yirmi yaş dişleri, ciddi ağız sağlığı sorunlarına neden olabilir. 20 yaş dişleri, diğer dişlerin dizilimini de olumsuz etkileyebilmektedir. Diş diziliminde yeterli boşluk yoksa, en yaygın çözüm 20 yaş dişlerinin çekilmesidir.20 yaş diş ağrılarında da diş hekimine gidilene kadar ağrı kesici ilaçlar ve soğuk kompresler uygulanabilir.

Diş ağrısı için ağrı kesici ilaç ve antibiyotik kullanılmalı mı?

Diş ağrısının kısa vadeli çözümü için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Özellikle diş hekimine gidilemeyecek durumlarda ağrı kesici ilaçlar tercih edilebilir. Daha sonra mutlaka bir diş hekimine gidilmeli, ağrının sebebi bulunmalı ve diş tedavi edilmelidir.  Antibiyotikler genellikle diş hekimleri tarafından enfeksiyonların hem tedavisi hem de önlenmesi için reçete edilebilir. Özellikle bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanan diş etlerinde veya dişlerde oluşan şiddetli ağrı ve şişliğin eşlik ettiği apselerde, antibiyotik kullanımı gerekebilmektedir.

Gebelikte diş ağrısı neden olur? 

Hamilelikte diş ve diş eti ağrısı meydana gelen hormonal değişikliklerden kaynaklanabilmektedir. Anne adayının; kötü ağız hijyeni, diş çürükleri, 20 yaş dişlerinin çıkması, reflü gibi diğer nedenler de gebelikteyim diş ağrılarına eklenir.

Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron seviyelerindeki artış, hamile kadınların diş eti dokusuna kan artışını hızlandırmakta, bu da diş ve diş etlerini iltihaplanmaya yatkın hale getirmektedir. Bu nedenle hamilelikte diş eti iltihabı çok sık görülen bir rahatsızlıktır ve diş etlerinin kızarması, ağrı ve kanama ile kendini gösterir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan diş problemleri, zamanında tedavi edilmezse diş kayıplarına neden olabilir. Gebelik boyunca diş hekimi kontrolünde olunmalı ve gebeliğin her aşamasında diş problemlerinin tedavisinin mümkün olduğu bilinmelidir.

Hamileyseniz ve genel sağlık durumununuzu olduğunu merak ediyorsanız kadın sağlığı detaylı tarama testi paketlerinden alarak, evinizin konforunda bu hizmete ulaşabilirsiniz. https://evdesaglik.memorial.com.tr/p/kadin-sagligi-tarama-detayli-paket-check-up/

Ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır?

Beslenme alışkanlıkları ağız ve diş sağlığında önemli bir etkendir. Diş minesine zarar veren tüm şekerli, asitli yiyecek ve içeceklerin tüketimi kontrollü olarak yapılmalıdır.  Şekerli, asitli yiyeceklerin ve içeceklerin sürekli tüketimi, diş minesinin aşınmasını artırır, diş çürüğü ve diş taşı gelişimine yol açar.

Diş çürükleri ve hastalıklarından korunmak için dişler düzenli olarak fırçalanmalı, diş duşu, diş ipi, gargara ile ağız ve diş temizliği düzenli olarak yapılmalıdır Yemeklerden sonra günde en az iki kez, yemek bitiminden en az 30 dakika sonra dişler fırçalanmalıdır. Diş fırçasının ulaşamadığı diş aralarında kalan yiyecek artıkları, diş ipi ile çıkarılmalıdır. Ağız gargarası da yine fırçalama sonrasında yapılmalıdır.

Şekerli yiyecekler ya da şekerli ve asitli içecekler dişlerin çabuk çürümesine neden olmaktadır. Bu besinleri de en çok tüketenler ne yazık ki çocuklardır. Ebeveynlerin çocukları bu besinlerin aşırı kullanımından koruması gerekmektedir. Ağız bakımı ve hijyeninin erken yaşlarda çocuklara öğretilmesi gerekir.

Sigara ve alkolden kaçınmak da ağız ve diş sağlığı ve genel sağlık için önem taşımaktadır.

Diş sağlığı genel sağlın önemli bir parçasıdır. Genel sağlığınızın ne durumda olduğunu merak ediyorsanız, genel sağlık testi paketlerinden alarak, evinizin konforunda bu hizmete ulaşabilirsiniz.

https://evdesaglik.memorial.com.tr/p/genel-saglik-tarama-paketi/

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?