Sünnet Sonrası Bakım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

sünnet sonrası bakım

Sünnet sonrası bakım ailelerin en çok merak ettiği konuların başında gelir. Günümüzde sünnet işleminde uygulanan yöntemler çok fazla çeşitlilik gösterebildiği için sünnet sonrası bakım aşamalarında da buna bağlı olarak farklılıklar olabilir. Ayrıca sünnet olan çocuğun yaşı da önemli faktörlerden biridir. Her yaş grubunda dikkat edilmesi gereken hususlar değişiklik gösterir. Sünnet sonrası bakım iyileşme süreci açısından önemlidir. Doktorunuzun talimatlarına uygun davranarak çocuğunuzun sorunsuz bir iyileşme süreci geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Sünnet sonrası bakım, ailelerin endişe ettiğinin aksine çok zorlayıcı bir süreç değildir. Her yaralanma ve ameliyat durumunda görülebilecek risklere karşı alınan önlemler sünnet işlemi için de geçerlidir. Yara bölgesinin hijyenine dikkat edilir. Fakat ileride doğabilecek birtakım psikolojik rahatsızlıkları önlemek amacıyla yaranın üzerini temizlemekten kaçınmak önemlidir. Genellikle büyük yaş grubundaki çocuklar, oluşabilecek travmalardan korunmalıdır.

Lazerli sünnet sonrası bakım geleneksel yöntemle uygulanan işlem sonrası bakımla hemen hemen aynıdır. Lazer işlemi sırasında sünnet bölgesinde daha az kesik olduğu için iyileşme süreci daha hızlı ve az ağrılı geçebilir.

Çocuğunuzun birkaç gün boyunca günlük aktivitelerinden uzak kalması gerekebilir. Özellikle sünnet bölgesinin darbelerden sakınılması büyük önem taşır. Çocuğunuzun hareketlerini kısıtlamanız gerekebilir. Sünnet sonrası bakım konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuzdan bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yenidoğan Sünnet Sonrası Bakım

Sünnet sonrası bakım, çocuğun yaşına bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Yenidoğan bebeklerde sünnet işlemi genellikle klipsiz ve dikişsiz olarak tercih edilir. İlk 24 saat yenidoğan bebekte ağrı yaşanabilir. Ağrının semptomlarını hafifletmek amacıyla doktorun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlardan faydalanılabilir. Yenidoğan sünnet sonrası bakım bebeklerde pansuman ve sargı yapılmadığı için özel bir işleme gerek duyulmaz.

Bezli bebeklerde sünnet sonrası bakım için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sünnet bölgesini ellememeli, dokunmamalısınız.
 • Bebeğinizin sünnet bölgesine dokunmasını, ellemesini önleyici tedbirler almayı unutmamalısınız.
 • Mikrop kapma riskine karşı doktorunuzun verdiği antibiyotik içerikli merhemi kullanabilirsiniz.
 • İşlem sonrası 72 saat boyunca bebeğinize banyo yaptırmamalısınız.
 • Sünnet bölgesinde herhangi bir kızarıklık, aşırı şişlik, iltihap belirtisi görürseniz gecikmeden doktorunuza başvurmayı atlamamalısınız.

Bebeğinizin iyileşme süresi uygulanan işlemin yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Tam iyileşme sağlanana kadar doktorunuzla iletişiminizi sürdürün. Bebeğinizin doktor kontrollerini aksatmadan yaptırın. Doktorunuzun talimatlarına uygun davranarak bebeğinizin iyileşme sürecini sağlıklı şekilde yönetebilirsiniz.

Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım

Dördüncü ayından sonra bebeklerde hareketlilik başlar. Bu evredeki bebekler emekleyerek yerde sürünerek gezinme eğilimi gösterir. Bebeklerde sünnet işlemi sonrası çocuğun kontrolsüz hareketlerini sınırlandırmak önemlidir. Bebek farkında olmadan sünnet bölgesini sürtebilir, yaranın tahriş edilmesine yol açacak eylemlerde bulunabilir. Bebeğin hareketlerinin gözetim altında tutulması iyileşme süreci açısından büyük önem taşır. Sünnet yöntemi klipsiz ya da klipsli yapılabilir. Hangi yöntemin uygulandığına bağlı olarak bakım aşamasında yapılacaklar farklılık gösterebilir. Bebeklerde sünnet sonrası bakım için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • İşlem sonrası bebeğin yara bölgesinin hijyeni sağlanır.
 • İşlem sonrası bebeğin yara bölgesini tahrip edecek aktivitelerde bulunmamasına dikkat edilir.
 • İşlem sonrası temizlik için ılık su ve sabun kullanılabilir.
 • Sünnet bölgesinin kuru kalmasına özen gösterilir.
 • Sünnet bölgesini tahriş etmeyecek bol ve rahat kıyafetler tercih edilir.
 • Bebek bezlenirken pipideki yaranın durumu sık sık kontrol edilir.
 • Yarada aşırı şişlik, kanama ve renk değişimi varsa gecikmeden doktora bilgi verilir. Gereken tıbbi müdahalenin zamanında yapılması sağlanır.

Bebeklerde sünnet sonrası iyileşme süresi uygulanan işlemin yöntemine göre farklılık gösterebileceği gibi her bebeğin genel sağlık durumundaki farklılıklara bağlı olarak da iyileşme süreci değişebilir. Bu aşamada doktorunuzla iletişim halinde olmanız önemlidir. Doktorunuzun talimatlarına uygun davranarak bebeğinizin iyileşme sürecini sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz.

Sünnet Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sünnet sonrası bakım nasıl yapıldığı iyileşme sürecini etkileyen önemli bir faktördür. Çocuğunuzun işlem sonrasında iyi bakılması, gereken önlemlerin alınması büyük önem taşır. Doktorunuz size bu konuda uymanız gereken talimatlar verir. Bu talimatlara uygun davranın. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmaya dikkat edin. Ayrıca bu süreçte dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde sıralayabilir:

 • İşlemden sonra hafif kanama oluşması normal bir durumdur. Ancak kanama fazlalık ya da anormallik gösterirse hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz
 • Çocuğunuzun rahat ve bol kıyafetler giymesini sağlamayı unutmamalısınız.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçları çocuğunuza düzenli olarak içirmelisiniz.
 • İşlem sonrası çocuğunuzun sünnet bölgesinin hijyenini sağlamak için doktorunuzun talimatlarına uymanız gerekir.
 • İşlem sonrası çocuğunuzun bulunduğu odayı temiz tutup, sık sık havalandırmalısınız.
 • İşlem sonrası çocuğunuzun bol bol sıvı tüketmesini sağlayıp sağlıklı beslenmesine özen göstermelisiniz
 • İşlem sonrası çocuğunuzun kaykay, bisiklet gibi bölgeyi zorlayıcı aletleri kullanmasından kaçınmasını sağlamalısınız.
 • İşlem sonrası çocuğunuzun sünnet bölgesini kuru tutmaya özen göstermelisiniz.
 • İşlem sonrası ilk birkaç gün boyunca çocuğunuzun yürüme ve koşma aktivitelerini sınırlandırın. O bölgeye baskı uygulayabilecek hareket ve davranışlardan kaçınmasını sağlamalısınız.
 • İşlem sonrası çocuğunuza sünnet külotu giydirebilirsiniz.
 • İşlem sonrası çocuğunuzun pipisinde şişlik, yarada kabuk bağlama gibi semptomlar görülebilir. Bunlar iyileşme sürecinde olabilecek komplikasyonlardır. Soğuk kompleks uygulayarak şişliği hafifletebilirsiniz. Kabuklar kendiliğinden dökülür. Kabukları siz kaldırmamalısınız. Ayrıca çocuğunuzun da kabuklarla oynamamasına dikkat etmelisiniz.
 • Doktorunuzun verdiği kremi önerdiği miktarda kullanmanız gerekir. Kremin fazla kullanımı çocuğunuzun iyileşme sürecini yavaşlatabilir.
 • Sünnet sonrası kullanılan kremler uzun dönem uygulandığında mantar oluşumuna yol açabilir. Böyle bir durum karşısında doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Sünnet sonrası evde bakım süreci başlar. İyileşme süresi çocuğun yaşına, genel sağlık durumuna, doktorun uyguladığı sünnet yöntemine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Tam iyileşme gerçekleşene kadar doktorunuzla iletişiminizi sürdürmeniz büyük önem taşır. Çocuğunuzu aksatmadan doktor kontrollerine götürün. Doktorunuzun talimatlarına uygun davranarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu doğrultuda evde sağlık ve evde hemşire hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Sünnet Olan Çocuğa Nasıl Pansuman Yapılır?

Sünnet sonrası pansuman, çocuğunuzun rahat bir iyileşme süreci geçirmesi açısından büyük önem taşır. Sünnet sonrası pansuman yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pansuman öncesinde ellerinizi mutlaka sabunla yıkayıp mikroplardan arındırın.
 • Pansuman yapılacak alanın hijyenik bir ortam olmasını sağlayın.
 • Pansuman için gerekli olan tüm malzemeleri hazırlayın.
 • Çocuğunuzu rahat ve pansuman için uygun bir pozisyonda yatırın.
 • Eski pansumanı dikkatli şekilde çıkarın.
 • Sünnet bölgesini pamuklu çubuk yardımıyla ılık suyla temizleyin.
 • Doktorunuzun verdiği kremi uygulayın.
 • Steril gazlı bezle sünnet bölgesini ne sıkı ne de gevşek olacak şekilde dikkatlice sarın.
 • Her gün düzenli olarak pansumanı değiştirin.
 • Pansuman yaparken çocuğunuzla kurduğunuz iletişimin kaliteli olmasına özen gösterin. Ona karşı nazik ve anlayışlı davranmaya dikkat edin.
 • Pansuman sırasında çocuğunuzun endişelerini hafifletmek için eline oyuncak vererek dikkatini başka bir yöne çevirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Pansuman yaparken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız doktorunuzla iletişime geçmekte tereddüt etmeyin. Doktorunuz size bu konuda gerekli yardımı sağlayacaktır.

Sünnet Sonrası Bakım Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sünnet külotu ne kadar giyilmeli?

Sünnet külotu, sünnet sonrası çocuğunuzun penisini korumak ve rahat etmesini sağlamak için tasarlanmış olan özel bir külot türüdür. Sünnet külotunun ne kadar giyilmesi gerektiği, çocuğun yaşına, sünnet yöntemine ve doktorun önerilerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Genel olarak sünnet bölgesi iyileşene ve dikişler eriyene kadar giyilebilir. Özellikle kanama ve akıntının oluşumunu önlemek açısından sünnet külotu giyilmesi büyük fayda sağlayabilir. İyileşme sürecinde destekleyici olabilir. Sünnet külotu çocuğunuzun bu süreci rahat atlamasına yardım eder.

Sünnetten sonra idrar yaparken yanma kaç gün sürer?

Sünnetten sonra çiş yaparken yanma hissi, yara bölgesinin idrarla temas etmesinden kaynaklanan bir komplikasyondur. Bu çiş yaparken yanma genellikle ilk üç gün yoğun olarak kendini gösterir. Zamanla yaranın iyileşmesiyle beraber yanma hissi azalarak kaybolur. Çocuğunuz 10 günden uzun süre yanma hissi yaşarsa doktorunuza başvurun. Doktorunuzdan çocuğunuzun durumuyla ilgili daha detaylı ve doğru bilgi edinebilirsiniz.

Sünnet olan bebek altı nasıl bezlenir?

Sünnet olan bebek bezi sık sık değiştirilmelidir. İki saatte bir ideal bir sıklık olarak kabul edilir. Seçtiğiniz bezin hassas ciltler için olmasına dikkat edin. Parfümlü ve kimyasal içerikli bezleri kullanmaktan sakının. Bebeğinizin sünnet bölgesini mümkün oldukça bezsiz bırakarak sünnet bölgesinin hava almasını sağlayabilirsiniz. Bezi her değiştirdiğinizde bölgeyi temiz ve kuru tutun. Ayrıca pişik önleyici kremlerden faydalanabilirsiniz. Bezi çok sıkı bağlamadığınızdan emin olun. Sıkı bağlanan bez, bebeğinizin sünnet bölgesinde baskı ve tahrişe neden olabilir. Bebeğinizin bezini değiştirirken sünnet bölgesinde iltihap belirtisine rastlarsanız doktorunuza başvurmanız gerekir.

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?