Yoğurdun faydaları nelerdir?

yogurdunfaydalari

Türk mutfağında çok önemli bir yeri bulunan yoğurdu birçok kişi severek tüketmektedir. Aynı zamanda zengin mineral ve vitamin içeriği olan yoğurdun sağlığa çok sayıda faydası bulunmaktadır. Memorial Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Nihan Yakut, yoğurdun faydaları hakkında bilgi verdi.

Yoğurt nasıl oluşur?

Yoğurt kelimesinin, koyulaştırmak, pıhtılaştırmak veya kıvrılmak anlamına gelen Türkçe “yoğurmak” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Tarihsel kayıtlar, hayvan derilerinden yapılmış keselerde süt taşıyan göçebe çobanları anlatır. Vücuda yakın taşınan keselerde doğal olarak bulunan enzimler, sütü fermente etmek için yeterli vücut ısısı üreterek, sütten daha uzun süre dayanan yenilebilir bir gıda üretmiş ve böylece yoğurt yaygınlaşmaya başlamıştır.

Yoğurt, ısıtılmış süt bakterilerle, özellikle Lactobacillus bulgaricus ve Streptococcus thermophilus ile birleştirildiğinde yapılır ve birkaç saat ılık bir sıcaklıkta (43-45°C) bekletilir. Ek laktobasil ve bifidobakteri türleri eklenebilir. Bakteriler, sütteki laktoz adı verilen şekeri sütü koyulaştıran ve kendine özgü ekşi aromasını geliştiren laktik aside dönüştürür.

Yoğurt ve sağlığa yapılan atıflar, Hint Ayurvedik tıbbi metinlerinde görüldüğü gibi, MÖ 6000 yılına kadar uzanmaktadır. 1900’lerde Bulgar mikrobiyolog Stamen Grigorov, yoğurdun fermantasyonuna neden olan ve insan bağırsağında doğal olarak bulunmayan bir basil bakteri türü olan Lactobacillus bulgaricus bacillus’u keşfetmştir. Ayrıca laktik asidin sağlık üzerindeki spesifik etkilerini araştırmıştır.

Laktoz intoleransı olan kişiler yoğurt yiyebilir mi?

Süt ürünlerine tahammül edemeyen laktoz intoleransı olan kişiler, düşük laktoz konsantrasyonu nedeniyle biraz yoğurt yiyebilirler. Bakteriler tarafından fermantasyon, laktozu laktik aside parçalar. Diğer bir seçenek ise laktozsuz yoğurtlar olabilir.

Yoğurdun besleyiciliği nedir? Yoğurt vücudu temizler mi?

Yoğurt, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu hemen hemen her besinden bazılarını içerir.

Sağlıklı dişler ve kemikler için gerekli bir mineral olan çok fazla kalsiyum içerdiği bilinmektedir. Sadece bir kâse günlük kalsiyum ihtiyacınızın %49’unu karşılar.

Ayrıca kalp hastalığı ve belirli nöral tüp defekti gibi doğum kusurlarına karşı koruma sağlayabilen B vitaminleri, özellikle B12 vitamini ve riboflavin bakımından yüksektir.

Bir kâse ayrıca günlük fosforun %28’ini, magnezyumun %10’unu ve potasyumun %12’sini sağlar. Bu mineraller, kan basıncının düzenlenmesi, metabolizma ve kemik sağlığı gibi çeşitli biyolojik süreçler için gereklidir.

Proteinin, enerji harcamanızı veya gün boyunca yaktığınız kalori sayısını artırarak metabolizmayı desteklediği gösterilmiştir.

Tokluk sinyali veren hormonların üretimini arttırdığından, iştahın düzenlenmesi için yeterli protein almak da önemlidir. Genel olarak tükettiğiniz kalori miktarını azaltmaya yardımcı olabilir, bu da kilo yönetimi için faydalıdır.

Yoğurdun sindirime faydaları nelerdir?

Bazı yoğurt türleri, başlangıç kültürünün bir parçası olan veya pastörizasyondan sonra eklenen canlı bakteri veya probiyotikler içerir. Bunlar tüketildiğinde sindirim sağlığına fayda sağlayabilir

Birçok yoğurt, içerdikleri faydalı bakterileri öldüren bir ısıl işlem olan pastörizasyona tabi tutulmaktadır. “Canlı, aktif kültürler” olarak etiketlenen bazı yoğurt çeşitleri bile sıklıkla probiyotik mikroorganizma kaybına uğrayabilmektedir.

Bifidobacteria ve Lactobacillus gibi yoğurtlarda bulunan bazı probiyotik türlerinin kolonu etkileyen yaygın bir hastalık olan irritabl bağırsak sendromunun (IBS) rahatsız edici semptomlarını azalttığı bilinmektedir.

Yoğurdun bağışıklık sistemine etkileri nelerdir?

Yoğurt tüketmek – özellikle probiyotik içeriyorsa – düzenli olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hastalığa neden olan ajanlara yakalanma olasılığınızı azaltabilir.

Probiyotiklerin, viral enfeksiyonlardan bağırsak rahatsızlıklarına kadar çeşitli sağlık koşullarıyla bağlantılı olan iltihabı potansiyel olarak azalttığı bilinmektedir.

Ayrıca, yoğurdun bağışıklık arttırıcı özellikleri kısmen, bağışıklık sistemi sağlığında oynadıkları rol ile bilinen eser mineraller olan magnezyum, selenyum ve çinkodan kaynaklanmaktadır.

Yoğurdun kilo alımı üzerine etkileri nelerdir?

Kilo problemi yaşayanlar için tüketim sonucunda, peptid YY ve GLP-1 gibi iştah azaltıcı hormonların seviyelerini artırmak için kalsiyum ile birlikte çalışan protein oranı yüksektir.

Ayrıca, birkaç çalışma yoğurt tüketiminin daha düşük vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi ve bel çevresi ile ilişkili olduğunu bildirmiştir.

Yoğurt, protein açısından yüksektir, bu çok doyurucudur ve genel olarak diyetinizi iyileştirebilir. Bu yönlerin her ikisi de kilo yönetimine yardımcı olur.

Manda yoğurdunun faydaları nelerdir?

İçerdiği protein sayesinde kırmızı et tüketemeyenler için iyi bir alternatiftir. Probiyotik ve kalsiyum bakımından zengin olan manda yoğurdu faydaları şöyle sıralanmaktadır: protein ve kalsiyum bakımından zengindir. Laktoz oranı düşüktür. Besleyici ve doyurucudur. Doğal antibiyotiktir. Vücuda enerji verir. Sindirim sistemini düzenler. Kanser hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Kalp sağlığı korur ve göz sağlığı için faydalıdır

Yoğurdun cilde faydaları nelerdir? Yoğurdun yüze faydaları nelerdir?

Yoğurt suyu cilde aydınlık bir görünüm verir. Yoğurt suyu cilde aydınlık bir görünüm verir. Cildi beyazlatır. Ciltteki kahverengi lekelerden kurtulmanızı sağlar. Cilt yaralarını iyileştirir. Ciltteki fazla yağı alır ve nem dengesini korur.

Ev yoğurdunun faydaları nelerdir?

Katkı maddesiz ev yapımı doğal yoğurtlar, yüksek miktarda probiyotik içermektedir. Bağırsak dostu bu bakteriler, bağırsak duvarında bulunan ve besin emilimini sağlayan villusların yapısını koruyarak, bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Bu sayede kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi sıkıntıların da önüne geçmektedir.

Yoğurdun saça faydaları nelerdir?

Yoğurt yüksek protein içeriği ile saçlar için oldukça faydalı bir maddedir. Saç sağlığını korur, saçların uzamasını kolaylaştırır, kırılmaları önler ve saç foliküllerini güçlendirmektedir.

Koyun sütü ve yoğurdu faydaları nelerdir?

Protein içeriği söz konusu olduğunda, insan dışı süt türleri mükemmel kaynaklardır, ancak koyun sütü en iyisi olarak kabul edilir. 100 gram sütte 5.4 gram protein bulunan koyun sütü, inek sütünden (3.2 gram), keçi sütünden (3.1 gram) ve manda sütünden (4.5 gram) daha iyidir. Tam proteinler vücuttaki dokuların, hücrelerin ve kemik maddesinin üretimi için gerekli olduğundan, bu onu büyüme ve gelişme için son derece önemli kılar. Ayrıca protein, sizi aktif tutan ve normal şekilde çalışmaya devam etmenizi sağlayan, kullanılabilir, kolay erişilebilir harika bir enerji şeklidir.

Bu süt türü aynı zamanda özellikle E vitamini aktivitesi yoluyla cildin sağlığını ve görünümünü iyileştirmek için çok iyidir.

Koyun sütü, kadın üreme sağlığı ve genel metabolizmamız için son derece önemli olan yüksek düzeyde folat da dahil olmak üzere bir dizi farklı B vitamini içerir. Folat eksikliği, bebeğinizin yaşam kalitesini kalıcı olarak etkileyebilecek nöral tüp defektleri ile yakından ilişkilidir.

Koyun sütünün yağ oranı oldukça yüksektir, bu nedenle şu anda obezite veya kilo ile ilgili diğer rahatsızlıklardan muzdaripseniz, onu besin kaynağı olarak kullanmak en akıllıca seçim olmayabilir. İnek sütüne alternatif olan bu alternatifte daha yüksek kalori seviyesi, alımınızın bilincinde değilseniz kilo vermeyi daha da zorlaştırabilir. Kişisel diyetiniz için koyun sütüne geçmenin en iyi seçim olduğundan emin olmak için beslenme uzmanına danışmalısınız.

Gece yoğurt yemek faydalı mıdır?

Yoğurtta uykuya yardımcı olan ve insanı rahatlatan kimyasallar olan serotonin ve melatonin üretimine fayda sağlayan bir amino asit olan triptofan bulunmaktadır. Yoğurt, gece boyunca rahat uyumanıza yardımcı olmak için beyin üzerinde sakinleştirici etkisi olan bu kimyasalların üretimine katkıda bulunur.

Sağlıklı beslenmenin genel sağlığın önemli bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Siz de sağlığınızdan emin olmak için linke tıklayarak size özel sağlıklı yaşam testlerini evinizin konforunda yaptırabilirsiniz.

https://evdesaglik.memorial.com.tr/urun-ve-hizmetler/laboratuvar-paketleri-c/saglikli-yasam-c16/

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?