BRCA 1/2 Meme ve Over Kanserleri Genetik Danışmanlık Paketi

BRCA 1 ve BRCA 2 gen mutasyonları, meme ve yumurtalık kanseri gelişimi için en önemli kalıtsal risk faktörleridir. Bu genlerde mutasyon olması, meme-yumurtalık kanserine yol açmaktadır.

Meme kanserlerinin yaklaşık %6’sı, yumurtalık kanserlerinin ise yaklaşık %20’si bu genlerdeki mutasyonlardan kaynaklanmaktadır.

Test Sayısı
1
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
600 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

50 yaşından önce meme kanseri tanısı alan hastalara, her iki memesinde aynı zamanda ya da farklı zamanlarda kanser tanısı almış kişilere, aynı kişide hem meme hem de yumurtalık kanseri olması durumunda, ailede hem meme hem de yumurtalık kanseri hikayesi bulunması halinde, meme kanseri tespit edilen erkek hastalarda ve ailede bir yakının BRCA1 ya da BRCA2 genlerinde bir mutasyona sahip olması durumunda Meme ve Over Kanserleri Genetik testleri mutlaka yapılmalıdır. Mutasyonu taşıyan kişilerde, bu genler ile ilişkili kanser gelişme riski artmıştır. Bu durumun tespit edilip, korunma önlemlerinin zamanında alınması bakımından genetik testler büyük önem taşımaktadır.

BRCA 1/2 Meme ve Over Kanserleri Genetik Danışmanlık Paketi Hakkında

Özel talimatlar

Bu test paketine ait özel bir talimat bulunmamaktadır.

Uzman Görüşü

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri  tüm kanser türlerinin %33’ünü oluşturmaktadır. Dünyada her yıl yüzbinlerce kadının yaşamını tehdit eden meme kanseri, genetik sebeplere de bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Meme kanserine yatkınlığı önemli ölçüde artıran bazı genler, meme kanseri olan anne ve babaların çocuklarının da risk grubunda olmasına neden olur. Toplumda meme kanserine yakalanma riski %12 iken, BRCA1 mutasyonuna sahip bir kişinin 70 yaşına gelmeden önce meme kanserine yakalanma riski %55-65; BRCA2 mutasyonuna sahip bir kişide ise bu risk %45’tir. Yani risk en küçük ihtimalle 5 kat artmıştır. Yumurtalık kanserinde de risk genlere bağlı olarak ciddi oranda yüksektir. Bu kanser türüne yakalanma riski tüm toplumda %1.3 iken, BRCA1 mutasyonuna sahip bir kişinin 70 yaşına gelmeden önce yakalanma riski %40, BRCA2 mutasyonuna sahip bir kişide de bu risk %17’dir. Özellikle genç yaşta meme kanseri tanısı almış ya da agresif meme kanseri tipine sahip hastalarda BRCA mutasyonlarının olup olmadığını anlamak için BRCA testi önerilmelidir. Yumurtalık kanserine hangi yaşta yakalanılırsa yakalansın, bütün yumurtalık kanseri hastaları BRCA mutasyon taramasından geçmelidir.

İçerdiği Test Grupları

Kişinin BRCA1 ya da BRCA2 genlerinde bir mutasyona sahip olması durumunda, bu genler ile ilişkili meme ve yumurtalık kanseri gelişme riski artmaktadır. Bu durumun tespit edilip, korunma önlemlerinin zamanında alınması bakımından GEN1 - BRCA 1 2 Meme ve Over Kanserleri Genetik Danışmanlık Paketi Testi büyük önem taşımaktadır.