Diyabet Kontrol Paketi

Diyabet Kontrol Paketi kan şekeri başta olmak üzere vücuttaki farklı parametreleri ölçerek, diyabet konusunda gerekli önlemlerin alınmasını sağlayan kan testlerini içermektedir.

Test Sayısı
4
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
6 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Sık idrara çıkma, yorgunluk, beklenmedik kilo kaybı gibi semptomlarınız varsa veya sürekli susamış hissediyorsanız diyabet riski altında olabilirsiniz. Diyabet, kalp ve böbrek sorunları da dahil olmak üzere başka komplikasyonlara yol açabilir. Bu paket diyabet riski altında olup olmadığınıza dair ipuçları verir.

Diyabet Kontrol Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Test örneğini sabah saatlerinde ve aç karnına vermeniz önemlidir.

Uzman Görüşü

Diyabet, kan şekeri seviyesinin çok yüksek olduğu tehlikeli bir durumdur. Özellikle de Tip-2 diyabet hemen her yaşta yaygınlaşan metabolik bir hastalıktır. Kan şekeri değerleri hem yaşam tarzı hem de genlerle bağlantı olabilir. Egzersiz yoksunluğu, sağlıksız beslenme, fazla kilo diyabet olasılığını artırır. Eğer sık idrara çıkma, sürekli susamış gibi hissetme, beklenmedik kilo kaybı gibi sorunlar yaşıyorsanız diyabet ihtimali akla getirmelidir. Bunun yanında ailesinde diyabet öyküsü olanların mutlaka diyabet kontrolü yaptırması önem taşımaktadır. Diyabet riskini ölçmek ya da bu riski yönetmek istiyorsanız yaptırabileceğiniz diyabet kontrol testi aynı zamanda yaşam tarzında değişiklik yaptıysanız bunun etkilerini de görebileceğiniz bir belirteçtir. Bununla birlikte diyabeti erken teşhis etmek önemlidir. Erken teşhis edilen kan şekeri yüksekliği yaşam tarzı değişiklikleriyle düşürülebilir. Diyabet kontrol testinde ölçülen HbA1c ile son birkaç ayın ortalama kan şekeri ortaya çıkar. Eğer HbA1c yüksekse prediyabet veya diyabetiniz olduğu anlamına gelebilir. Kan şekeri yüksekse test sonuçları mutlaka bir uzman doktorlar görüşülmelidir. İlaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleriyle kan şekeri düşürülebilmektedir. Diyabet, kalp, göz ve böbrek sorunları dahil olmak üzere pek çok olumsuz tabloya neden olabilir. Bu nedenle diyabet ne kadar erken teşhis edilirse sağlık için o kadar iyi olur. Tip 2 diyabet erken evrelerde teşhis edilirse yaşam tarzı değişiklikleriyle durum lehinize çevrilebilir. Örneğin kalorisi kısıtlı bir diyetle kan şekeri normal seviyelere çekilebilir. Ancak geç teşhis edilirse devreye ilaç tedavileri girer. Diyabet ne kadar erken teşhis edilirse o kadar az hayati risk vardır demektir. Bu nedenle diyabet kontrol testleri erken teşhis açısından önem taşımaktadır.

İçerdiği Test Grupları

Kan şekeri de denilen glikoz, kanda bulunan ana şekerdir. Tüketilen yiyeceklerden gelen glikoz, vücudun ana enerji kaynağını oluşturur. Kan yoluyla enerji için kullanılmak üzere vücudun tüm hücrelerine glikoz taşınır. Kandaki glikoz oranının yüksek veya düşük olması ciddi tıbbi sorunlara neden olabilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri (hiperglisemi), kalp hastalığına, körlüğe, böbrek yetmezliğine ve diğer komplikasyonlara neden olabilen bir şeker hastalığı belirtisidir. Düşük kan şekeri seviyeleri (hipoglisemi) ise tedavi edilmezse beyin hasarı da dahil olmak üzere büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Glikoz testi, kişinin kanındaki glikoz (şeker) seviyesinin ölçülerek diyabet taramasının yapıldığı bir uygulamadır.
Hemoglobin A1c, vücudun işleyemediği fazla şekerin akyuvarlarda bulunan hemoglobine bağlanarak birikme miktarını gösterir. Yani bu test kanınızdaki hemoglobin proteinlerinin yüzde kaçının şekerle kaplı olduğunu ölçer. Hemoglobin A1c testi son iki ila üç aydaki ortalama kan şekeri seviyesini yansıtır. A1c seviyesi ne kadar yüksek çıkarsa, kan şekeri kontrolü o kadar zayıf ve diyabet komplikasyonları riski o kadar yüksek olur. A1c testi, tip 1 ve tip 2 diyabeti teşhis etmek için kullanılan yaygın bir kan testidir. Aynı zamanda diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerini ne kadar iyi yönettiği de bu test ile izlenebilir. Kırmızı kan hücreleri kan dolaşımında yaklaşık üç ay yaşadığından, HbA1c testi son birkaç ayın ortalama kan şekerini gösterir. Normal bir kan şekeri testinden farklı olarak, HbA1c testi kısa süreli değişikliklerden (örneğin yakın zamanda alınan şekerli bir atıştırmalık) etkilenmez. Hemoglobin A1c testinin belli aralıklarla yapılması, diyabet kontrolünün yanı sıra risk durumunun belirlenip değerlendirilmesine yardımcı olabilir.
Kişi bazı durumlarda yeterince insülin üretemiyorsa veya vücut hücreleri etkilerine karşı dirençliyse (insülin direnci), glikoz vücut hücrelerinin içine giremez, böylece hücreler aç kalır ve kandaki şeker seviyesi tehlikeli bir şekilde yükselir. Bu durum diyabet, böbrek hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, görme sorunları ve nörolojik problemler dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Hiperinsülinemi ise en sık pankreastaki adacık hücrelerinin tümörü (insülinomalar) veya aşırı miktarda uygulanan (eksojen) insülin olan kişilerde görülür. Bazal insülin testi, uzun etkili insülin dozlarının sizin için uygun olup olmadığının kontrol edilmesini sağlar. Terleme, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma gibi belirtilerle kan şekeri seviyesi düşük olduğunda; diyabet varlığında, insülin üretiminin izlenmesi gerektiğinde, bazen insülin direncinden şüphelenildiği durumlarda bu test değerlendirilmesi gereken değerleri ortaya çıkartır. Uzun etkili insülin, bazal insülin olarak da adlandırılır.
Bu test, vücudunuzun glikozu işlemede zorluk yaşamaya başlayıp başlamadığına işaret eder ve prediyabet ya da diyabet geliştirme riski taşıyıp taşımadığınız konusunda bir gösterge niteliği taşır. İnsülin direncini öğrenmek, diyabet ve diğer sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişikliklerine başlamanın ilk basamağını oluşturur. Fazla kilolu, yüksek oranda göbek yağına sahip olan ve genellikle hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüren kişilerde insülin direnci gelişme riski daha yüksek olur.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  359,00
    İncele