Pıhtılaşma Paketi

Bu paket kanın pıhtılaşma eğilimini değerlendirmek için yapılan protrombin, kanama ve pıhtılaşma zamanı testleri gibi ayrıntılı testleri içerir.

Test Sayısı
3
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
3 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Bazı sorunlar kanın düzgün şekilde pıhtılaşmasını önlemekte ve kanın çok kolay pıhtılaşmasına ya da pıhtıların vücutta çok uzun süre kalmasına neden olabilmektedir. Artan trombosit sayısı, kanda pıhtı oluşma riskinin yüksek olduğunu gösterirken, düşüklüğü ise kontrolsüz kanamanın olduğu anlamına gelebilmektedir. Bu kapsamlı test ile olası pıhtılaşma problemleri ölçümlenebilmektedir.

Pıhtılaşma Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Pıhtılaşma kan testlerinde açlık - tokluk ya da zamanlama gibi durumlara dikkat edilmesi gerekmemektedir.

Uzman Görüşü

Bazı koşullar, kanın çok kolay pıhtılaşmasına veya pıhtıların vücutta çok uzun süre kalması nedeniyle kanın düzgün şekilde pıhtılaşmasını önleyebilir. Pıhtılaşma testleri genellikle antikoagülan yani kanın pıhtılaşma yeteneğini azaltan ilaçları kullananları izlemek için kullanılır. Antikoagülan ilaçlar genellikle kalp krizi veya felç geçiren kişilere verilmektedir. Düzensiz kalp atışı durumunda, ilk veya tekrarlayan inmeyi önlemek için antikoagülan ilaçlar alınabilir. Bu test, standart protrombin zamanı (PT), APTT ve PT’den türetilen Uluslararası Normalleştirilmiş Oran (INR) ölçümlerini kullanarak kanın pıhtılaşma eğilimini ve pıhtıların oluşması için geçen süreyi değerlendirir. INR tipik olarak antikoagülan kullananlar için dozajın bilgilendirilmesine ve zaman içindeki ilerlemenin izlenmesine yardımcı olur. Pıhtılaşma sorunları, koagülasyon mekanizmasının herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilmektedir. Ciddi derecede hayati riski olan pıhtılaşma sorunları, anne- babadan çocuklara kalıtsal nedenlerle geçebilmekte ya da sonradan ortaya çıkabilmektedir. Pıhtılaşmaya bağlı ortaya çıkan sorunlar uzman hekimler tarafından takip edilmeli, tedavi planı yapıldıktan sonra bu durumun etkilerini en aza indirgeyen önlemler alınmalıdır.

İçerdiği Test Grupları

Kanın pıhtılaşması için, vitamin K ve karaciğer tarafından üretilen bir protein olan protrombin gerekir. Aynı zamanda pıhtılaşma hücreleri yani trombosit kemik iliğinde üretilir ve kanamayı kontrol etmek için önemlidir. Bazı durumlarda üretilen trombosit miktarı azalır ya da çok hızlı bir şekilde tüketilebilir. Bağışıklık sistemindeki bozukluklar, bazı ilaçlar, karaciğer hastalığı bu duruma yol açabilir. Kanın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü ölçmek için uygulanan bir testtir. Daha çok olağandışı kanama, kan pıhtıları ve kan sulandırıcı ilaçlar ile tedavi edilen hastalıkları araştırmak için uygulanmaktadır.
Bu test, vücutta meydana gelebilecek kanama sonrasında kontrolü sağlamak ve kan hücrelerinde ortaya çıkabilecek pıhtılaşma problemlerinin takibini sağlamak için yapılmaktadır. Kan pıhtılaşması, vücudunuzdan kan çıkışı sonrasında kanın pıhtı oluşturarak kanamayı durdurmasıdır. Hücreler çok fazla pıhtılaşma eğilimindeyse, beyin kanaması ve damar sertliği gibi ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Alınacak küçük bir kan örneği ile hücrelerde fazlaca pıhtılaşmaya neden olan birtakım ilaçların takibi sağlanarak önlem alınması hayati önem taşır.
Virüs ve bakteriler vücuda yerleştikten sonra damar içi yapısını bozarak organ dokularında hasara neden olmaktadır. Damar içerisindeki pıhtılaşmayı saptayan bu test organ yetmezliğine bağlı hayati tehdit oluşturabilecek durumların tanı ve takibinde vücut direncini ölçerek hastalığın seyrini ölçmektedir. Toplumda yaygın olarak görülen ve organlarda ağır tahribata yol açan salgın hastalıklarda da yapılması gereken bu test hastalığın şiddetini ve seyrinin belirlenmesi noktasında öngörü sağlayarak erken dönemde tedavi şekillerinin belirlenmesine yardımcı olacak bir testtir.