Hemoglobin Elektroforez Kontrol Paketi

Hemoglobin A1, Hemoglobin A2, Hemoglobin F, Hemoglobin C, Hemoglobin S gibi farklı testlerden oluşan bir test paketidir. Kırmızı kanda bulunan Varyant ve anormal hemoglobinleri tanımlamak için kullanılır.

Test Sayısı
1
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
168 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Hemoglobin elektroforezi testi ile sağlıklı kişilerde bulunan Hb (Hemoglobin), HbA1, HbA2 ve HbF’in kandaki oranları tespit edilebilir. Talasemi (Akdeniz anemisi), orak hücreli anemi gibi bazı kan hastalıklarında farklı tipte hemoglobinler saptanabilir ve normalde bulunan hemoglobinlerin oranları değişir. Talasemi taşıyıcılığının tespit edilmesi için evlilik öncesi tarama testi olarak kullanılabilmektedir.

Hemoglobin Elektroforez Kontrol Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Test örneğini sabah saatlerinde ve aç karnına vermeniz önemlidir. Testinizden 48 saat önce ağır egzersiz yapmaktan ve et açısından zengin yemek yemekten kaçının. Herhangi bir vitamin veya mineral takviyesi almadan önce bu testi yaptırmalısınız.

Uzman Görüşü

Hemoglobin elektroforezi testi, kandaki farklı hemoglobin türlerini kontrol etmek için yapılan bir kan testidir. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde oksijen taşıyan maddedir. Hemoglobinlerin en yaygın türleri şunlardır: Hemoglobin A: Bu, yetişkinlerde normal olarak bulunan en yaygın hemoglobin türüdür. Şiddetli talasemi formları gibi bazı hastalıklar hemoglobin A düzeylerinin düşük, hemoglobin F düzeylerinin yüksek olmasına neden olabilir. Hemoglobin F (fetal hemoglobin): Bu tip normalde fetüslerde ve yeni doğan bebeklerde bulunur. Hemoglobin F, doğumdan kısa bir süre sonra hemoglobin A (yetişkin hemoglobin) ile değiştirilir; doğumdan sonra sadece çok az miktarda hemoglobin F yapılır. Orak hücre hastalığı, aplastik anemi ve lösemi gibi bazı hastalıklarda anormal tipte hemoglobin ve daha yüksek miktarlarda hemoglobin F bulunur. Hemoglobin A2: Bu, yetişkinlerde küçük miktarlarda bulunan normal bir hemoglobin türüdür. 350'den fazla anormal hemoglobin türü vardır. Hemoglobin S: Bu tip hemoglobin orak hücre hastalığında bulunur. Hemoglobin C: Bu tip hemoglobin oksijeni iyi taşımaz. Hemoglobin E: Bu tür hemoglobin Güneydoğu Asya kökenli insanlarda bulunur. Hemoglobin D: Bu tip hemoglobin bazı orak hücre hastalıklarında bulunur. Elektroforez, kandaki normal ve anormal hemoglobin türlerini ayırmak için bir elektrik akımı kullanır. Hemoglobin türleri farklı elektrik yüklerine sahiptir ve farklı hızlarda hareket eder. Akımdaki her bir hemoglobin tipinin miktarı ölçülür. Kandaki anormal miktarda normal hemoglobin veya anormal tipte bir hemoglobin, bir hastalığın mevcut olduğu anlamına gelebilir. Anormal hemoglobin tipleri başka bir semptom olmaksızın mevcut olabilir, semptomsuz hafif hastalıklara neden olabilir veya yaşamı tehdit edebilecek hastalıklara neden olabilir. Örneğin, kanda ciddi bir anormallik olan ve ciddi sorunlara neden olan orak hücre hastalığında hemoglobin S bulunur.

İçerdiği Test Grupları

Hemoglobin lektroforezi testi ile sağlıklı kişilerde bulunan Hb (Hemoglobin), HbA1, HbA2 ve HbF’in kandaki oranları tespit edilerek talasemi, orak hücreli anemi gibi hastalıklar konusundaki risklerin belirlenmesi sağlanabilmektedir.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  205,00
    İncele
  •  160,00
    İncele