Kalp Sağlığı Paketi

Her insanın kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski vardır. Bu risk yaşam tarzına ya da aile öyküsüne göre değişebilir. Kalp Krizi Riski Paketi, kalp ve damarlarınızla ilgili testlerin gerçekleştirildiği önleyici bir tarama paketidir.

Test Sayısı
9
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
3 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Günümüzde yoğun iş temposu, stres, sağlıksız beslenme ve hareketsizlik kalp ve damar hastalığı riskini artırıyor. Kalp krizi de toplumda sık görülen bir hayati risk etkeni olarak karşımıza çıkıyor. Kalp damar hastalıkları ve kalp krizinin önlenmesi için kanda birtakım parametrelere bakılması ve bazı tetkiklerin yapılması önem taşıyor. Siz de kalp hastalığı riskinizi değerlendirmek ve önleminizi erken dönemde almak istiyorsanız bu test tam size göre.

Kalp Sağlığı Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Test örneğini sabah saatlerinde ve aç karnına vermeniz önemlidir. Testinizden 48 saat önce ağır egzersiz yapmaktan ve et açısından zengin yemek yemekten kaçının.

Uzman Görüşü 

Kalp hastalıkları, hayati risk taşıyan hastalıklar sınıfındadır ve dünyada ölüm nedenleri arasında ilk üçün içinde yer almaktadır. Kalp hastalıklarında genetik faktör de etkili olabildiği gibi, yaşam tarzı da büyük rol oynamaktadır. Sağlıksız beslenme, egzersiz yoksunluğu, fazla kilolar, kiloya bağlı yağlanma, kolesterol yüksekliği, sigara ve tütün ürünleri kullanımı, stres kalp hastalıklarını tetikleyebilmektedir. Örneğin sağlıksız yaşam tarzı nedeniyle kanda kolesterol değerleri yüksek çıkmakta ve bu durum damarları da etkilemektedir. Koroner arterlerde oluşan plaklar hayati tehlikeye sebep olur. Yani bu durum kalp krizi ve felce yol açabilir. Herkesin kalp hastalığına yakalanma riski birbirinden farklı olabilir. Bu durum kişinin genel sağlığına, yaşam tarzına, ailesinde kalp hastalığı öyküsü olup olmadığına bağlıdır. Kalp krizi riski için yapılan bu testler gelecekte kalp hastalığına yol açan risk faktörlerini de incelemektedir. Kolesterol, HDL, LDL, trigliserid gibi parametreleri ölçmeye yarayan test kalp sağlığı için bir yol haritası da oluşturabilmektedir. Bu testle yüksek hassasiyetli CRP de ölçülebilir. Bu da vücuttaki iltihaplanmayı gösterir. Trigliseritler, kanınızdaki gerçek yağın bir ölçüsüdür ve CRP-hs, vücuttaki iltihaplanmanın bir göstergesidir. İltihaplı arterlerle birleşen yüksek LDL kolesterolün, arter duvarlarında plak birikimine yol açabilecek tehlikeli bir kombinasyon olduğu düşünülmektedir. Ailesinde kalp hastalığı öyküsü olanlar ve yaşam tarzının kalp sağlığı açısından riskli olduğunu düşünenler 'Kalp Sağlığı Paketi Testi'ni güvenle yapabilir.

İçerdiği Test Grupları

Kolesterol vücutta bulunan önemli bir yağdır. Her zaman kötü olarak bilinse de hücre zarlarını oluşturmak ve bazı hormonların üretimini sağlamak gibi görevleri bulunur. Toplam kolesterol, kanınızdaki hem iyi (HDL) hem de kötü (LDL, VLDL ve HDL olmayan) tüm kolesterolün bir ölçüsüdür. Kolesterol, yağ asitlerini vücutta taşır ve farklı kolesterol türlerinin seviyelerine bakarak kalp ve damar hastalıkları ile ilgili risklere ilişkin fikir verir. Karaciğer vücuttaki kolesterol seviyelerini düzenler; ayrıca kolesterolü vücutta taşıyan çeşitli lipoproteinleri sentezler. Total kolesterol testiyle bu parametreler ölçülür.
Trigilseridler kanda bulunan bir tür yağdır. VLDL ve şilomikronlar tarafından kanda taşınırlar. Yemek yendikten sonra fazla kalori trigliseride dönüşür, sonrasında bunlar yağ olarak depolanmak üzere hücrelere taşınır. Vücut enerji istediğinde trigliseridler serbest kalır. Kalp hastalığı riskini araştırmak için trigliserid testi yapılır. Ayrıca yüksek trigliserid düzeyi nedeniyle tedavi görülüyorsa takip amaçlı da trigliserid testi istenir. Diyabeti olan hastalarda eğer kan şekeri kontrol altında değilse trigliserid değeri yüksek çıkabilir.
LDL kolesterol, kolesterol, trigliseritler ve diğer yağları vücuttaki çeşitli dokulara taşıyan lipit ve proteinlerden oluşan bir moleküldür. Genellikle 'kötü kolesterol' olarak adlandırılan çok fazla LDL kolesterol, arter duvarlarında yağ birikintilerinin birikmesine neden olarak potansiyel olarak ateroskleroz ve kalp hastalığına yol açabilir. LDL kolesterol testi kalp hastalıklarının tespitinde, kolesterol tedavisinin takibinde kullanılır.
HDL kolesterol ya da yüksek yoğunluklu lipoprotein, vücuttaki kolesterolü kan dolaşımından uzaklaştıran ve onu karaciğere taşıyan ve burada parçalanıp safrada vücuttan atılan bir moleküldür. HDL kolesterol yaygın olarak 'iyi kolesterol' olarak bilinir. HDL düzeyi düşük çıktığında kalp hastalığı riski taşıma oranını gösterebilir. Kalp damar hastalığı tespitinde ya da kolesterol tedavisi esnasında tedavi takibi için uygulanır.
VLDL kolesterol, kalp sağlığı için önemli bir parametredir. Bu parametrenin belirli bir referans aralığında kalması gerekir. VLDL, kötü kolesterol grubunda yer almaktadır. VLDL değerinin yüksek çıkması, kalp damar hastalıklarının habercisi olmaktadır. VLDL değeri, genel kan sayımına göre değerlendirilmelidir. VLDL yüksekse bu durum vücuda yüksek oranda şeker girdiğini gösteriyor olabilir. VLDL yüksekliği kalp damar hastalıklarının yanı sıra karaciğer yağlanması, diyabet gibi rahatsızlıkların da habercisi olabilir.

C-Reaktif Protein (CRP), vücutta iltihap olup olmadığını değerlendirmek için kullanılan bir iltihap belirtecidir. Yüksek Hassasiyetli CRP (CRP-hs) ise kalp krizi veya felce yol açabilecek, kan damarlarına zarar verdiği düşünülen düşük seviyeli iltihabı tespit etmek için kullanılan bir testtir. Kronik, düşük seviyeli enflamasyon, kalp hastalığı için bir risk faktörüdür. Bununla birlikte, sık antrenman yapan kişiler de, performanslarını olumsuz yönde etkileyebilecek kronik, düşük seviyeli iltihaplanma riski altındadır.

Kreatin kinaz, vücuttaki ve beyindeki tüm kas hücrelerinde bulunan bir enzimdir. Kimyasal yapıları biraz farklı olan ancak aynı işleve sahip 3 farklı kreatin kinaz vardır. Her biri belirli organlar için tipik olan çeşitli alt formlardan oluşur. Kas hücreleri, kas hasarı veya kalp krizi nedeniyle hasar görürse, kandaki kreatin kinaz değeri artmaktadır. Yüksek bir kreatin kinaz değeri kaslarda veya kalpte bulunan olası hasardan ya da kas ağrıları gibi zararsız nedenlerden dolayı da olabilir. Ayrıca ameliyatlar, yoğun fiziksel efor, Parkinson hastalığı ve kalıtsal kas hastalıkları sonucu da kreatin kinaz değeri yükselebilmektedir.

Hemosistein adı verilen aminoasit ve kalp rahatsızlıkları arasındaki ilişki dikkat çekicidir. Özelikle et tüketimi ile birlikte vücuda kazandırılan homosisteinin kanda yüksek düzeyde bulunması, kalp ve damar hastalıklarının erken gelişimine işaret etmektedir. Homosistein seviyesinin ölçümü özelikle aile geçmişinde kardiovasküler hastalıklar bulunan ancak sigara kullanımı, yüksek kolestrol ve kan basıncı gibi kalp ve damar hastalıkları için ana riskleri bulundurmayan kişilerde oldukça önemlidir. Uygun takip ve beslenme ile kalp ve damar sistemimize zarar vermesi mümkün olan homosisteinin bedenden güvenle uzaklaştırılması yoluyla inme ve kalp krizi gibi ölümle sonuçlanabilen hastalıkların önüne geçilmesi de mümkündür.
Lipoprotein a bir tür LDL yani kötü kolesteroldür. Lipoprotein a testi de kandaki lipoprotein seviyesini ölçerek kalp sağlığı konusunda risklerin belirlenmesine yardımcı olur. Özellikle ailesinde kalp hastalığı öyküsü olan kişilerde inme, kalp krizi veya diğer kalp hastalıkları riskini kontrol etmek için lipoprotein a testi kullanılır.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  259,00
    İncele
  •  165,00
    İncele
  •  359,00
    İncele