Kış Kontrol Paketi

Kış aylarında hastalıklardan korunmak ve sağlıklı kalmak için kişinin bağışıklık sisteminin durumunu öğrenmek ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş olan temel bir test grubudur.

 

 

Test Sayısı
6
Örnek Tipi
Kan Sürüntü
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
6 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek hastalıklardan korunmanın en önemli anahtarıdır. Siz de bağışıklık sisteminizin durumunu kontrol etmek, vücut direncinizi artırmak için önlem almak amacıyla gerekli testleri evinizin konforunda yaptırabileceğiniz “Kış Kontrol Paketi”nden faydalanabilirsiniz.

Kış Kontrol Paketi Hakkında

Kış Kontrol Paketi Benim İçin Uygun mu? 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek hastalıklardan korunmanın en önemli anahtarıdır. Siz de bağışıklık sisteminizin durumunu kontrol etmek, vücut direncinizi artırmak için önlem almak amacıyla gerekli testleri evinizin konforunda yaptırabileceğiniz “Kış Kontrol Paketi”nden faydalanabilirsiniz. Özel talimatlar Bu test örneği için özel bir talimat bulunmamaktadır. Uzman görüşü Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıklardan korunmak için büyük önem taşımaktadır. Doğru ve sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, kaliteli uyku, yeterli oksijen almak vücut direncini artıran önemli etkenlerdir. Özellikle kış aylarında soğuk havanın etkisi ve kapalı ortamlarda fazla vakit geçirilmesi dolayısı ile hastalıklar da hızlıca yayılmaktadır. Bu dönemde bağışıklık sisteminin durumunu öğrenmek ve gerekli önlemleri almak çok önemlidir. Kış aylarında görülen mevsimsel hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizin durumunu kontrol etmek için Memorial Evde Sağlık Kış Kontrol Paketi önerilmektedir. Bu test paketinde yer alan Tam kan sayımı ile bağışıklık hücrelerinin (nötrofil, makrofaj, eozinofil, bazofil) sayıları ve kan hemoglobin düzeyi, bağışıklığın sürdürülmesinde önemli yeri olan karaciğer ve böbreğin fonksiyon testleri, düşüklüğünde bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını etkileyebilecek D vitamini seviyesi ve ayrıca Covid- 19’a karşı kişinin bağışıklığının olup olmadığı tespit edilmektedir

İçerdiği Test Grupları

Vücuttaki akyuvar, alyuvar ve kan pulcukları sayısı ile hemoglobin ve hematokrit değerlerinin ölçüldüğü tam kan sayımı (hemogram) testi pek çok hastalığın tanısının konulmasına yardımcı olmaktadır. Vücudumuz için hayati öneme sahip içerikteki kanımızın özellikleri çeşitli sağlık sorunları ile ilgili önemli bilgiler vermektedir. Tam kan sayımı CBC, Hemogram, ve TKS isimleriyle de bilinmektedir. Kandaki hücrelerin sayısını ölçen bu test ile beyaz kan hücreleri (WBC), kırmızı kan hücreleri (RBC) ve trombositler (PLT’ler) plazma içindeki üç hücrenin sayımı yapılır. Bu test sayesinde; kanama bozukluğuna bağlı sorunlar, kansızlık yani anemi, enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminin organları enfeksiyondan ve yaralanmadan korumak için başlattığı süreç olan enflamasyon ( vücuttaki iltihap durumu), kan kanseri gibi hücreleri olumsuz yönde etkileyen birçok durum tespit edilebilmektedir.

AST (Aspartat Aminotransferaz) vücudumuzun en büyük organı olan karaciğer tarafından vücudun normal çalışması için üretilen bir enzimdir. SGOT (serum glutamik-oksaloasetik transaminaz) olarak da adlandırılan AST; beyin, kalp, böbrek, kas ve kırmızı kan hücrelerinde de bir miktar bulunur. Başta karaciğer kanseri olmak üzere, kronik hepatit, siroz ve safra kanallarındaki tıkanıklıklar, travmalar, karaciğer yağlanması, kateterizasyon ve anjiyoplasti, nöromüsküler hastalıklar ve aşırı AST yüksekliğine neden olabilir. AST değerlerinin yüksek olması karaciğer, kalp, beyin, böbrek ve kaslardaki herhangi bir hastalığı işaret edebilir. Böbrek hastalıkları, diyaliz, diyabetik ketoasidoz, hamilelik ve B6 vitamin eksikliği ile ileri derecedeki beslenme bozuklukları ise AST düşüklüğüne neden olur. Normal değerlerin altında görülen AST, genellikle bir sorun olarak değerlendirilmese de, düşük olmasının nedenlerinin de iyi araştırılması gerekir.
ALT (Alanin Aminotransferaz), vücudun en önemli organlarından biri olan karaciğer tarafından üretilen bir enzimdir. Çoğunlukla karaciğerde bulunan ALT; az miktarda kalp, böbrek ve kaslarda da bulunur. ALT yüksekliğine karaciğer yağlanması, obezite, diyabet, ilaç kullanımı, alkol kullanımı, hepatitler, siroz, safra yolu tıkanıklıkları, malignite ve kalp yetmezliği neden olur. ALT düzeylerinin düşük olması ise genellikle tıbbi açıdan bir anlam ve tehlike ifade etmez. Bu nedenle ALT seviyesini düşük olduğunu gören kişilerin endişe etmesine gerek yoktur.

COVID- 19 enfeksiyonuna maruz kalındığını gösteren bulgu ıgG antikorlarının pozitif saptanmasıdır. Belirtiler başladıktan en az 10 gün sonrasında antikor seviyesi pozitif olarak saptanabilir.

Kreatinin vücutta böbrek fonksiyonlarını gösteren en önemli parametrelerden biridir. Kandaki kreatinin miktarının kan testi ile ölçülmesi işlemine serum kreatinin, idrardaki kreatinin seviyelerini ölçme işlemine ise kreatinini klirensi adı verilmektedir.

25-Hidroksi olarak bilinen D vitamini testi, vücudumuzdaki D vitaminin miktarını ölçmek için yapılmaktadır. Yetişkinler ve çocuklar için en önemli vitaminler arasında yer alan D vitamininin eksikliği birçok sağlık sorununa neden olabilir. Özellikle kemik sağlımız için vazgeçilmez bir vitamin olan D vitamininin eksikliği, kanser gibi hastalıklarda hayati öneme sahiptir. Güneşten ve besinlerden alınan D vitamini, karaciğerde ve böbrekte değişime uğrayarak, daha etkili bir kimyasala dönüşmektedir. Osteomalazi, osteoporoz, paget gibi kemik hastalığı olanlarda, kas- iskelet sistemine ait sorunlar yaşayanlarda, güneş ışığını yeterli düzeyde alamayanlarda, obezite sorunu olanlarda, kısa aralıklarla hamile kalan anne adayları ile emziren annelerde D vitamini eksik çıkabilmektedir. Ayrıca kistik fibrosiz, MS, ülseratif kolit ve Crohn hastalığını teşhis etmek için bu testten yararlanılmaktadır.