Prenatal Tanı Testi

Anne karnındaki bebeklerde görülebilecek genetik bozuklukların tespit edilmesine yardımcı olabilen bir testtir.

Prenatal tanı testi, anne karnındaki bebeklerde sık görülebilen genetik bozuklukların tespit edilmesi amacı ile annenin kanına plasenta yoluyla geçen bebeğe ait DNA parçalarının analizi ile yapılan tarama testidir.

Test Sayısı
1
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
360 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Günümüzde artık doğum öncesinde bebeğin sağlığı hakkında bilgi edinmek, henüz doğum gerçekleşmeden hastalıklar ve doğum sonrası oluşabilecek sorunlara karşı önlem almak ve hatta gebelik sırasında medikal tedaviler yapılabilmesi mümkün olabilmektedir. Bu durumda özellikle son zamanlarda, Prenatal Tanı Testi denilen doğum öncesi genetik tanı testinin önemi ortaya çıkmaktadır.
Bu test, 35 yaş üstü veya ultrasonografi sırasında risk saptanan gebelere, daha önce genetik problemli doğum öyküsü olanlara, çiftlerde veya birinci derece aile bireylerinde genetik hastalık taşıyanlara yaptırılırken, ikili ya da üçlü tarama testinde risk artışı tespit edilen tüm gebelere uygulanabilecek, doğruluk oranı çok yüksek bir DNA taramtestidir.

Prenatal Tanı Testi Hakkında

Özel Talimatlar

Genellikle bu tür testler 9. gebelik haftasından sonra yaptırılabilir. Doğruluk oranının artması ise anne kanında bulunan bebeğe ait fonksiyonların zamanla gelişimine bağlıdır. 11-14 hafta arası en erken yaptırılan test olan 2’li tarama testine göre, prenatal tanı testi daha erken zamanda yaptırılabilir.

Uzman Görüşü

İnsan vücudunda 23 kromozom çifti bulunur. Tüm yapısal özelliklerimiz bu kromozom denilen biyolojik yapı üzerine kayıtlıdır. Sağlıklı olmak kadar hastalıklara sebep olan özellikler de bu kromozomlar üzerinde yer alır. Şu ana kadar tanımlanmış 15 binin üzerinde genetik hastalık bulunmaktadır ve bu sayı giderek artmaktadır. Genetik hastalıklar sperm ile yumurta birleştiği zaman oluşur. Gebelik testi pozitif çıktığında bebeğin tüm özellikleri bellidir. Bazı genetik hastalıkların tanısı anne karnında konabilirken bazıları ancak çocuk doğduktan sonra konabilir. İşte prenatal tanı testleri bir bebeğin aslında oluşumda var olan genetik kusurunun anne karnında iken tespit edilmesini sağlayan testlerdir. Prenatal tarama testleri hiçbir sorun olmadığında bile aile istemine bağlı olarak yapılabilir. Bununla birlikte yaş faktörü başta olmak üzere anne ve babanın aile ve tıbbi geçmişinin genetik sorunu olan bir bebeğe sahip olma riskini artırdığı durumlarda da gerçekleştirilebilir. Prenatal tanı testleri de bebeğe yapılan tarama testlerinde genetik hastalık açısından yüksek risk çıktığında veya ultrasonografik değerlendirmede bebekte yapısal bir kusur görüldüğünde yapılır. Bazı durumlarda hiçbir sorun olmasa bile aile istemine bağlı olarak da yapılabilir.

İçerdiği Test Grupları

Prenatal tanı testi, non-invaziv prenatal yani girişimsel olmayan tanı testi olarak adlandırılan, annenin kanına plasenta yolu ile geçen bebeğe ait DNA parçacıkları  ile yapılan kromozom anomalilerinin ve anne karnındaki bebeklerde sık görülebilen genetik bozuklukların ortaya çıkarılmasına yardımcı olan bir tür tarama testidir. Bu test, özellikle kromozomal hastalıklar olarak bilinen Down sendromu (Trizomi 21), Edwards sendromu (Trizomi 18), Patau sendromu (Trizomi 13) gibi hastalıkların yanı sıra cinsiyet kromozomlarına bağlı gelişen hastalıkların, kan uyuşmazlığı olan çiftlerin bebeklerinin RH tayininin ve daha az rastlanan bazı genetik hastalıkların tanısında yardımcı yöntem olarak uygulanmaktadır.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  369,00
    İncele
  •  199,00
    İncele