Adet Kabı (Menstrual Kap) Nedir? Nasıl Kullanılır?

adet kabı

Adet kabı, regl kabı veya menstrual kap olarak bilinen huni şeklindeki kaplar, adet sırasında vajinaya yerleştirilerek kullanılan bir çeşit kadın hijyen ürünüdür. Vajinaya vakumlanarak yerleştirilen adet kabı ile akan kanın kıyafetlere sızması önlenir. 12 saate kadar vücut içerisinde kalabilen bu kaplar, genellikle tıbbi esnek silikondan üretilir. Kolay ve uzun ömürlü kullanımıyla adet sürecinin kolay ve hijyenik bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur. Adet döngüsü sonlandığında kap 5 dakika kadar kaynatılarak bir sonraki ay tekrar kullanılmak üzere kendi hijyenik kesesinde muhafaza edilir.

Adet Kabı (Menstrual Kap) Nedir?

Menstrual kap özel tıbbi silikondan yapılır. Huni benzeri bir şekle sahiptir ve esnek yapısı vardır. Değişik model ve boyutlarda üretilir. Adet döngüsü boyunca vajina içerisinde yerleştirilir. Kanın bu kabın içerisinde toplanması sağlanır. Kabın dolmasıyla birlikte kolayca çıkarılır, boşaltılır ve tekrar yerleştirilir. Gün içerisinde kan akış hızına bağlı olarak 12 saate kadar boşaltılmadan kullanılabilir. Doğru kullanıldığında ve temizlendiğinde 10 seneye kadar kullanılabilir.

Adet Kabı Neden Kullanılır?

Regl kabı kullanımının pek çok sebebi vardır. Her ay ped ve tampon gibi kadın hijyenik ürünlerini almak zahmetli ve maliyetli olabilir. Tek bir regl kabıyla uzun süre boyunca diğer kadın hijyenik ürünlerine ihtiyaç duymayabilirsiniz. Çevre dostu ve ekonomik olması sebebiyle tercih edilebilir. Bunun yanı adet kabıyla denize, duşa ve havuza girebilmek de adet kabının tercih edilme sebepleri arasında yer alır.

Adet Kabı Nasıl Kullanılır?

Adet kabı kullanımı öncesinde el temizliği sağlanmalıdır. Huni şeklindeki adet kabını rahim ağzına yerleştirmeden önce katlanır. Adet kabını yerleştirmeden önce kasları rahatlatmak ve gevşemek önemlidir. Adet kabı rahim ağzına yerleştirilirken sapından değil gövdesinden kavranması gerekir. Doğru yere yerleştirildiğinde adet kabı kendiliğinde vajina içinde açılır ve vakumlanır. Oturmaması durumunda tabanı çevrilerek yerleşmesi sağlanır. Kabın boşaltılması sırasında ise alt gövdeden tutulur ve sıkılır. Vakumlanma bozulur ve kap kolaylıkla boşaltılır.

Adet Kabı Nasıl Takılır?

Adet kabı takma sanıldığı kadar zor değildir. Menstrual kap kullanımı öncesinde doğru şekilde katlanmalıdır. Üçgen, kabul ve C şekli katlama çeşitlerinden birini seçerek kabı vajinaya yerleştirebilirsiniz. Adet kabını katladıktan sonra kupanın selvikse oturduğundan emin olarak vajinanıza yerleştirebilirsiniz. Kabın vajinayı vakumladığından emin olmalısınız. Böylece adet kabı sızıntı yapmaz. Bu tarz kolay ve sağlıklı farklı öneriler için evde sağlık sayfasına göz atabilirsiniz.

Adet Kabı Nasıl Doğru Yerleştirilir?

Adet kabını doğru yerleştirmek için vajinanızı tanımanız oldukça önemlidir. Vajinanıza uygun katlama yöntemini bulduktan sonra kabı işaret, orta ve baş parmağınızla kavrayarak ve diğer elinizle de klitorisinizi açtırarak kabı vajinanızın içine yerleştirebilirsiniz. Kabın vakumlama yaptığından emin olmak için pelvik kaslarınızı hareket ettirebilirsiniz. Kap vajina içinde tamamen açıldığında sızıntı yapmayacaktır. Kabın doğru yerleştiğini anlamak için parmağınızı vajinanızın içinde gezdirerek emin olabilirsiniz.

adet kabı nedir

Adet Kabı Nasıl Çıkarılır?

İşaret ve baş parmağınızı vajina girişine yerleştirerek menstrual kabın bulunmasını sağlayan silikon uzantısından adet kabınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ardından kabın tabanını işaret ve baş parmağınızla sıkıştırarak vakum özelliğini kaybetmesini sağlayabilirsiniz. Vakum özelliğini kaybeden kabı aşağı doğru çekerek boşaltıp tekrar yerleştirebilirsiniz.

Adet Kabı Nasıl Temizlenir?

Menstrual kap temizleme oldukça kolay ve pratiktir. Adet kabı temizleme öncesinde kabın içindeki sıvıyı boşaltmak ve suyla durulayarak tekrar yerleştirmek yeterlidir. Adet döngüsü bitiminde ise özel bir kabın en az 5 dakika kadar kabın kaynatılması ve ardından kuru bir şekilde kesesinde muhafaza edilmesi gerekir. Kabı kaynatmadan önce vakumlama görevi gören delikler küçük ince kıllı bir fırça yardımıyla temizlenebilir.

Adet Kabı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Regl kabını vajinaya yerleştirmeden önce el ve tırnak temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Adet kabının selvikse oturduğundan ve herhangi sızıntı yapmadığından emin olunmalıdır.
 • Vajina tipine uygun adet kabı tercihi yapılmalıdır.
 • Her adet döngüsü bitiminde kap kaynatılarak hijyenik şekilde muhafaza edilmelidir.

Adet Kabı Kullanmak Zararlı mıdır?

Adet kapları kullanımının bilinen veya kanıtlanmış bir zararı yoktur. Kullanım sona erdiğinde adet kabı 5 dakika kadar sıcak suda kaynatıldığında ve kendi kesesinde muhafaza edildiğinde hijyen sorunlarının önüne geçilir. Adet kapları özel tıbbi silikondan üretildiği için vücuda herhangi bir zararı yoktur.

Adet Kabı Kullanımının Avantajları

 • Ped, tampon gibi kadın hijyenik ürünlere göre daha konforlu olması
 • Uzun süreli kullanılabilir
 • Diğer ürünlere göre uzun sürede daha ekonomiktir
 • Çevre dostu olması
 • Denize girerken kullanılabilmesi

Adet Kabı Kullanımının Dezavantajları

 • Özel bakım gerektirir. Her adet döngüsü bitiminde 5 dakika kadar kaynatılması gerekir.
 • Vakumlanmayı sağlayan delikli yapısı kanın bu deliklere dolmasına neden olabilir. Temiz bir diş fırçasıyla bu delikler temizlenebilir.
 • Alerjik bir bünyesi olan kullanıcıların dikkat etmesi gerekir.
 • Dışarda adet kabını değiştirmek özellikle temiz olmayan umumi tuvaletlerde zorlayıcı olabilir.

Adet Kabı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Adet kabı ile denize girilir mi?

Diğer kadın hijyenik ürünlerine göre kanı emmeyip sadece bir kap görevi görerek kanı biriktiren adet kapları vajina içerisinde vakumlandığı için sızıntı yapmaz ve deniz suyunun da içeri girmesini engeller. Dolayısıyla adet kabı kullananlar tatilin keyfini doyasıya çıkararak denize de girebilir.

 Adet kabı eczanede satılır mı?

Diğer kadın hijyenik ürünleri gibi kadın adet kabı da eczanelerde satılır.

Adet kabı kaç saat kullanılır?

Adet kabı 4-12 saatte bir değiştirilmelidir. Yoğun bir kan akışı olması durumunda daha sık değiştirilmesi gerekir. 12 saati geçmemesi kabın sızdırmaması ve vücut sağlığı açısından önemlidir.

Adet kabı neden sızıntı yapar?

Adet kabının zamanında değiştirilmemesi sızıntıya neden olur. Kan akışının yoğun olduğu günlerde adet kabının daha sık aralıklarla değiştirilmesi sızıntının önüne geçer. Adet kabının vajinaya doğru yerleştirilmemesi de sızıntıya sebep olur. Adet kabının vajinayı vakumladığından emin olunmalıdır.

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?