Boyun Düzleşmesi Nedir? Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Nelerdir?

boyunduzlesmesi

Boyun ağrısı toplumda oldukça sık görülen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Boyun ağrısı kronikleştikçe doktora başvuru sıklığı artmaktadır. Boyun düzleşmesi de boyun ağrısı ile belirti vermektedir. Normalde boyunda hafif bir geriye doğru C kıvrımı varken, servikal kifoz olarak da adlandırılan boyun düzleşmesinde boyun normal eğriliğinin bir kısmını kaybetmiş olur. Bu durum boynu düzleştirere başın öne eğilmesine neden olabimektedir. Memorial Antalya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Ayşe Yener Güçlü boyun düzleşmesi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Boyun düzleşmesi nedir?

Boyun ağrılı hastaların bir kısmında çekilen grafilerde servikal lordozda azalma saptanmaktadır. Literatürde servikal lordoz azalması ile boyun ağrısı arasında ilişki olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur. Servikal lordoz azalması olarak bilinen boyun düzleşmesi vücuttaki boyun bölgesinin kendine özel olan kıvrımını kaybetmesi veya azalması sonucu ortaya çıkan postural bir problemdir. Servikal lordozda azalma; boynun arka kısmındaki ligamanlar ve ekstansör kaslarda gerginlik ve fleksör kaslarda ise kısalma ile kendini gösterir.

Boyun düzleşmesi nasıl gelişir?

Boyun yapıları en iyi nötral pozisyonda çalışır. Boynun uzun süre anormal postürde çalışılmasını gerektiren mesleklerde (masa veya bilgisayar başında çalışanlar, yük taşıyanlar, diş hekimleri ve teknisyenleri, baş seviyesinin üzerinde yapılan işler, uzun süreli telefon kullanımı vb.) kronik boyun ağrısı ve boyunda düzleşme görülebilmektedir.

Boyun düzleşmesi nasıl teşhis edilir?

Hastalarda fizik muayene yapılırken genel bir gözlem, tüm yapıların el muayenesiyle kontrol edilmesi, eklem hareket açıklığının (EHA) değerlendirilmesi, boyun muayenesine özel testler yapılarak ayrıntılı bir muayene yapılır. Direkt grafi boyun ağrısında dejeneratif değişiklikler ile birlikte servikal lordoz açılarını değerlendirmede başvurulan ilk yöntemdir. Direkt grafi ile servikal lordozu değerlendirmede Cobb, Tanjant açıları ve efektif servikal lordoz sıklıkça başvurulur.

Boyun düzleşmesi nasıl tedavi edilir?

Boyun ağrısı şikayeti olan hastaya yaklaşımda ilk basamak yapılması gereken patolojilerin akut ya da kronik olup olmadığının ayrımının yapılmasıdır.

Akut durumlarda ağrının, hasara sekonder gelişmiş olan ödem ve inflamatuar durumunun kontrol altına alınması, hasar gören yapıların korunması, erken mobilizasyonuna geçilmesi, ekleme binen yükün azaltılması ve egzersizler tedavinin temel öğeleridir. Kronik döneme geçildiğinde eklem hareket açıklığının sağlanması, kas gücünün, dayanıklılığının ve koordinasyonunun kazanılması, normal aktiviteye dönüşün hızlandırılması ve patolojinin tekrar etmesinin önlenmesi tedavide uygulanması gereken yöntemlerdir.

Bu amaçla medikal tedavi, sıcak soğuk, analjezik uygulamalar, egzersiz gibi fizyoterapi ve rehabilitasyon modaliteleri, enjeksiyon yöntemleri, ortezleme yöntemleri kullanılmaktadır. Düzenli yapılan egzersizler ile boyun ağrısının tedavisinde hastalar oldukça fayda görmektedir. Boyun mekanik dinamiğinin ve statik çatının korunmasında primer rol oynamaktadır. Bu nedenle hastaya hangi tedavi uygulanırsa uygulansın egzersiz tedavinin vazgeçilmez bir parçası olmalıdır.

 

Boyun düzleşmesi ağrısı nereye vurur?

Sagittal düzlemdeki uygun servikal eğriliğin, boyun sağlığının önemli bir işareti ve sonucu olduğu gösterilmiştir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, servikal lordozu azalmış hastalarda boyun, üst torasik ve omuz ağrısında istatistiksel olarak anlamlı artışlar ve genel sağlık durumunda ise istatiksel azalmalar olduğunu bildirmiştir.

 

Boyun düzleşmesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 Eğitim programları ve hasta eğitimi boyun ağrısı ve düzleşmesi tedavisinde ve önlenmesinde önemlidir. Son zamanlarda yayınlanan çalışmalarda egzersizler, ev içi-dışı yaşam, korse kullanımı ve video eğitimleri ile hastanın günlük yaşam aktiviteleri düzenlenmeye çalışılmıştır ve tüm yöntemlerde benzer iyileşme saptanmıştır. Boyun okulları servikal omurga problemi olan hastaları eğitir. Hastaya boynun anatomisi, biyomekaniği ve boyun ergonomisi konularında bilgi verilir. Hasta boyun problemlerinin içeriği konusun da bilgilendirilmiş olur. Hastanın yaşam aktivitelerinde hasara yol açmadan nasıl yaşaması gerektiği öğretilir. Ayrıca hastanın genel postürünün nasıl koruması gerektiği hastaya öğretilmelidir. Boyun ağrılı hastalarda en sık postür bozukluklarından birisi başın önde yer almasıdır. Bu duruş bozukluğu eklemlere binen yükte artma ile dejeneratif durumların gelişimine zemin hazırlamaktadır. Postürün tek başına düzeltilmesi bile boyunda ağrı ve spazmın azalttığı görülmüştür.

Boyun düzleşmesi günlük yaşam konforunu ciddi etkileyen bir durumdur. Fizik tedavi ve egzersiz programlarıyla desteklenmesi ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Siz de bu linke tıklayarak fizik tedavi hizmetini evinizin konforunda alabilirsiniz. https://evdesaglik.memorial.com.tr/p/evde-fizik-tedavi/

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?