Doğum Sonrası Ödem Neden Olur? Nasıl Atılır?

doğum sonrası ödem nasıl atılır

Doğum sonrası ödem, her hamilelik sürecinden sonra karşılaşılan bir durumdur. Gebelik döneminde kan miktarının artmasıyla ödem oluşmaya başlar. Genelde vücutta şişlik olarak görüldüğü için istenmeyen bir görünüme neden olur. Bu nedenle doğumdan sonra bazı besinleri tüketmek, ödemi azaltmak açısından iyi olacaktır.

Doğum Sonrası Ödem Neden Olur?

Doğum sonrası ödem rastgele meydana gelmez. Her gebelik döneminde vücuttaki kan miktarının %50 üzerine çıkması ve artan su tüketimi, damarlardaki sıvı miktarını artırır. Bu değişimle birlikte damarlarda genişleme olur. Her ne kadar genişleme olsa da sıvı miktarının tümünü karşılayamaz. Bu durumda da sıvılar doku aralarındaki hücrelerde birikerek ödemi meydana getirir. Özellikle de doğum sonrası ayaklarda ödem çok fazla görülür.

Sezaryen ya da normal doğum sonrası ödem oluşumunun farklı nedenlerinden bahsetmek de mümkündür. Bu sebeplerden biri de sağlıksız beslenmedir. Zira çok fazla karbonhidrat tüketmek ve az miktarda protein almak, dengesiz bir beslenmenin örneğidir. Aynı zamanda çok fazla tuz tüketmek de vücutta fazla su birikmesine yani ödem oluşumuna neden olur.

Doğum Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Doğum sonrası ödem atmak için birçok sağlıklı yöntem vardır. Bu alışkanlıkları yaşam stili haline getirmek ödem oluşumunu da önleyecektir. Beslenme ve egzersiz bu konuda oldukça önemlidir. Aşağıda normal ya da sezaryen doğum sonrası ödem atma yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir:

 • Bol sıvı tüketmek: Doğum sonrasında yetersiz miktarda sıvı tüketmek ödem oluşumuna neden olur. Bu nedenle olabildiğince fazla su içmeye özen göstererek vücuttaki şişlikleri azaltmak mümkündür. Eğer yetersiz miktarda içilirse, vücut suyu depolamaya başlar ve sonucunda ödem oluşur. Dolayısıyla günde 2-2,5 litre su içerek bu oluşumu azaltabilirsiniz.
 • Düzenli egzersiz: Sağlıklı beslenmenin yanında düzenli spor yapmak da ödemi azaltır. Hamilelikten sonra yüksek tempolu egzersizden ziyade düzenli olarak yürümek bile faydalı olacaktır. Buna bağlı olarak günlük yürüyüşlerle doğum sonrası ödem oranını düşürebilirsiniz.
 • Protein tüketimi: Çok fazla karbonhidrat ve işlenmiş yağlı besinler tüketmek vücudun belirli bölgelerinde şişliğe neden olur. Bunun yerine daha fazla protein tüketerek vücuttaki su dengesini sağlayabilirsiniz. Kanda bulunan albumin olarak adlandırılan protein su miktarını dengeler. Vejetaryen ve vegan beslenen kişilerde ödem daha fazla meydana gelir. Bunun nedeni de yeteri miktarda protein alamamaktır. Sezaryen ya da normal doğum sonrası ödem oranını azaltmak için süt ve süt ürünleri, et, yumurta ve bakliyat gıdalarını düzenli olarak tüketmelisiniz.
 • Düşük şeker ve tuz tüketimi: Doğum sonrası ödem oluşması normal olsa da rafine şeker ve tuz tüketimine dikkat edilmelidir. Rafine şeker, kontrolsüz kilo problemlerinin yanı sıra ödeme de sebebiyet veren bir besindir. Bu nedenle yapay şeker içeren besinlerden olabildiğince uzak durmakta fayda var. Doğal şeker içeren meyveleri veya bal gibi besinleri ölçülü miktarlarda tüketebilirsiniz. Diğer yandan tuz tüketimini sınırlamanız gerekir. Doğum sonrası ödem, özellikle de fazla tuz tüketiminden kaynaklanır. Buna bağlı olarak daha az miktarda kullanabilirsiniz.
 • Lifli besin tüketimi: Sağlık açısından faydalı olan lifli besinler, ödemi azaltmaya yardımcı olur. Vücuttaki su tutulmasını azaltan bu besinleri günlük olarak tüketebilirsiniz. Bunlara örnek olarak yulaf, tam tahıllı makarna, bulgur ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri verebiliriz. Hem sindirimi hem de bağırsak sistemini destekledikleri için ödemin kısa sürede vücuttan atılmasına yardımcı olurlar.

Doğum sonrası ödem oluşumunu azaltmak için aynı zamanda bazı besinlerden kaçınmak gerekir. Kafein içeren kahve, asitli içecekler ve doğal olmayan meyve suları sağlıksızdır. Aynı zamanda kızartılmış yiyecekler tüketmek ve hazır soslar kullanmak da bu süreçte ödemin atılmasını zorlaştırabilir.

Eğer vücudunuzdaki şişlikler 1 ay içinde geçmediyse profesyonel desteğe ihtiyacınız olabilir. Bu konuda evde sağlık hizmetlerinden faydalanarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanabilirsiniz.

Doğum Sonrası Ödeme İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Doğum sonrası ödem her ne kadar kaçınılmaz olsa da bunu azaltmanın yolları vardır. Bazı besinler, vücutta su tutulmasını azaltmayı ve önlemeyi sağlar. Siz de söz konusu olan gıdaları günlük olarak tüketirseniz doğum sonrası ayaklardaki ödem ya da diğer bölgelerdeki şişliklerden kurtulabilirsiniz.

Doğum sonrası ödeme iyi gelen besinler şunlardır:

 • Ananas
 • Ekinezya
 • Rezene
 • Maydanoz
 • Brokoli
 • Muz
 • Çilek
 • Böğürtlen
 • Yaban mersini
 • Bitki çayları (Karahindiba, kiraz sapı, yeşil çay vb.)
 • Yoğurt
 • Nar
 • Kivi
 • Yulaf
 • Salatalık
 • Kiraz

Doğum sonrası ödem attırıcı besinler söz konusu olduğunda ilk bunlar akla gelir. Sağlıklı gıdalar oldukları için vücuttaki su miktarını dengeler. Taze meyve ve sebzeler, doğum kilolarını da vermeye yardımcı olacağı için öğünlerinize dahil edebilirsiniz.

Doğum Sonrası Ödem Ne Zaman Geçer?

Genelde ödem doğum yaptıktan bir ay içinde atılır. Bu nedenle bir iki hafta gibi kısa vadede geçmesi mümkün değildir. Emzirme döneminde bebeğin sağlıklı beslenmesi de önemlidir. Dolayısıyla annelerin şok diyet ve detoks gibi ödem atmak için özel beslenmelerden kaçınmaları gerekir.

Doğum sonrası ödem atma süreci sabır ve irade gerektirir. Ancak bu dönemde kendinize uygun beslenme rutini oluşturmakta zorlanıyorsanız online beslenme danışmanlığı alabilirsiniz.

Doğum Sonrası Ödem Atma Hakkında Sık Sorulan Sorular

Emziren anneler ödem atmak için ne yapmalı?

Emziren annelerin ödem atmaları için olabildiğince sıvı tüketmeleri gerekir. Aynı zamanda doğum sonrası ödem atmaya yardımcı olan gıdaları da beslenme rutinlerine dahil etmeleri ve düzenli egzersiz yapmaları önemlidir. Emziren anneler için ödem atmaya ve sağlıklı beslenmeye yönelik destek için evde hemşire hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Doğum sonrası ödem normal bir durum mu?

Doğum sonrası ödem oldukça normal bir durumdur. Lohusalık sürecinde azalıp ardından yok olur.

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?