Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Olmalıdır? Emzik Zararlı mıdır?

bebeklerde emzik kullanımı

Bebeklerde emzik kullanımı, 3 ya da 4. ay itibariyle başlar. Belirlenen ay bebeğe bağlı olarak farklılık gösterse de onun meme tutmayı öğrendiği süre zarfında başlanabilir. Bebeğin uykuya dalmasını kolaylaştırırken ağlamasını engelleyerek onu rahatlatabilir. Bundan kaynaklı olarak sıklıkla tercih edilen emzik, kafalarda bazı soru işaretleri oluşturabilir. Diş yapısını bozma gibi varsayımlar olsa da emzik ebeveynlerin hayatını kolaylaştıran eşyalardandır.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan bebeklerde emzik kullanımı güven ve huzur hissinin oluşması için tercih edilebilir. Fakat bu dönemde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu durumların başında bebeğin anne memesine alışmış olması gelir. Bebek annesinin memesine alışmadan emziğe alıştırılırsa bazı problemler ile karşılaşılabilir.

Karşılaşılan bu problemlerin başında bebeğin anne memesini reddetmesi gelir. Bundan kaynaklı bebeğe emzik vermeden önce anne göğsüne alıştığına emin olunmalı ardından emziğe başlatılmalıdır.

Bebeklerde emzik kullanımında belirleyici faktörlerden biri de bebeğin kilo alma durumudur. Bebeğin gelişimi açısından anne sütü büyük öneme sahip olup kilo almasını, gelişimini tamamlamasını sağlar. Bebek, olması gerekenden az kilo alıyor ya da kilo alamıyor ise gelişiminde bazı aksaklıklar oluşabilir. Gelişimini tamamlayabilmesi adına ezik kullanımında kilo faktörüne dikkat edilmelidir.

Prematüre bebeklerde emzik kullanımındaki amaç ise biraz farklıdır. Prematüre bebekler için özel olarak tasarlanan emzikler, bebeğin çene kaslarının kuvvetlendirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda emme refleksinin gelişmesini de sağlayabilir. Prematüre bebeklerde dikkat edilmesi gereken nokta bebek emmek istemez ise zorlanmaması gerektiğidir.

Bebeklerde Emzik Kullanımının Zararları Nelerdir?

Bebeklerde emzik kullanımı zararları vardır. Bu zararlar; yanlış emzik seçimi, ebeveyn davranışları ya da kullanılan süre gibi durumlardan kaynaklanabilir. Bebeklerde emzik kullanımı olması gerekenden uzun tutulursa bebeğin dişlerinde bazı bozukluk ya da yapısal olarak problemler oluşabilir. Bu durumun nedeni emzik kullanım süresinin olması gerekenden uzun tutulmasıdır.

Aynı zamanda bebek uyku sırasında emzik kullanıyorsa bazı problemler ile karşılaşılabilir. Bu problemlerin başında emziğin düşmesi ile bebeğin uykusundan uyanması olabilir. Bebek emzik yokken kendini güvensiz bir ortamda hissederek huzursuz olabilir. Bundan kaynaklı emziğe bağımlı bir hale gelebilir. Emziğin bırakılmasında ebeveyn çeşitli sıkıntı ya da zorluklar ile karşılaşabilir.

Bebeklerde emzik kullanımı nedeniyle kulakta iltihap oluşumu tetiklenebilir.

Karşılaşılan sorunlardan biri de anne sütünde yaşanan azalmadır. Bebek, gündüzleri anne sütü yerine emzik kullanabilir. Bu durumda anne sütünde azalma görülebilir. Aynı zamanda bebek olması gereken süreden önce anne sütünü bırakabilir.

Bebeklerde Emzik Kullanımının Yararları Nelerdir?

Bebeklerde emzik kullanımı yararları da vardır. Bu yararlar, şu şekilde sıralanabilir:

  • Prematüre bebeklerde küçük emzik kullanımı ile çene kasları gelişebilir. Yaşanan bu gelişmesi bebeklerin hızlı ve sağlıklı kilo almasını sağlayarak gelişimlerini kısa sürede tamamlamalarına yardımcı olur. Böylelikle bebekler kısa sürede hastanede kalmayı bırakarak düzenli hayatlarına dönebilirler.
  • Bebeklerin doğdukları an itibari ile alıştıkları anne karnından uzaklaşır ve yeni koşullara uyum sağlamaları gerekir. Yaşanan bu uyum süreci içerisinde bebeğin kendini güvende hissetmesi oldukça önemlidir. Güven hissi ise emme refleksinin karşılanması yani bebeklerde emzik kullanımı ile mümkündür. Böylelikle bebeklerde görülen ağlama ya da huzursuzluk gibi durumların azaltılmasını sağlayabilir.
  • Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) bebeklerde görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlığın görülme sıklığı ise emzik kullanımı ile orantılıdır. Bebeklerde emzik kullanımı, Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) rahatsızlığın görülme ihtimalini azaltabilir.

Bebeklerde Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklerde emzik kullanımı ne zaman başlamalı, merak edilen sorular arasında yer alır. Bu sorunun cevabı bebeğe bağlı olarak farklılaşır. Bebek ne zaman anne göğsüne alışır ve rahat bir şekilde süt içmeye başlar ise o zaman kullanılabilir. Anne göğsüne alışma zamanı ise bebeğe bağlı olarak değişebilir. Genel olarak bakıldığında bebekler, 3 ya da 4. ay itibari ile anne memesine alışabilir. Bu durum nedeniyle emzik genel olarak 3 ya da 4 . ay ile kullanılabilir. Bebeğin alışma durumuna göre daha erken ya da daha geç başlanabilir.

Emzik Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bebeklerde emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktalar şu şekilde çeşitlendirilebilir:

  • Emzik boyutu dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir. Bebeğin ağız yapısı ve damak şekli dikkate alınarak emzikler üretilir. Bu emzikler, bebeğin ağız şeklini bozmadan ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Ay ay sınıflandırılan emziklerden bebeğinize uygun olanı seçebilirsiniz.
  • Yenidoğan bebeklerde emzik kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta ham maddedir. Bebeğin sağlığına zarar veren ya da kimyasal içeren ürünler kullanılmamalıdır. Kauçuk ya da doğal silikondan üretilen seçenekleri tercih edebilirsiniz.
  • Bebeğinizin diş çıkarma zamanında emzik satın alırken dikkat etmeniz gereken özellikler değişebilir. Bu özelliklerin başında emziğin sertlik durumu gelir. Emzik sert bir yapıya sahip ise bebeğinizi diş çıkarma döneminde zorlayabilir. Bebeğiniz diş çıkarırken daha yumuşak yapıya sahip ürünleri kullanmanız gerekir.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Bırakılmalı?

Emzik kullanımını bırakmak istiyorsanız gün içerisinde eşyayı ortadan kaldırmanız gerekir. Bebeğiniz gün içerisinde ihtiyacı olmasa da emziği gördüğü için kullanabilir. Emziği görünür yerlerden kaldırmak, alışkanlığını sonlandırabilmek adına oldukça mühimdir.

Emziği ortadan kaldırmanıza rağmen bebeğiniz ağlayarak onu istiyor ise kademeli olarak emziği azaltabilirsiniz. Emzik istediği anlarda ona sarılabilir, çevredeki eşyalar ile dikkatini dağıtabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz yavaş yavaş emziği bırakabilir.

Aynı zamanda uyku saatlerinde de emzik kullanımını sınırlandırmalısınız. Bebeklerde uyurken emzik kullanımını sınırlandırmak için onun uykuya dalmasını beklemeniz gerekir. Uykuya daldığında emziği çıkarmanız sürecin hızlanmasını sağlayabilir. Aynı zamanda gündüz uykularında emziği bırakarak sadece geceleri kullanabilirsiniz.

Emzikte bazı değişikler yapmak da süreci hızlandırabilir. Emziğin uç kısmını kesmek kullanılan yöntemlerden biridir. Bununla beraber bebeğinize onun rahatlamasını sağlayan yeni bir eşya verebilirsiniz. Oyuncak ayı gibi bazı eşyalar, rahatça uyumasını sağlarken emziği bırakmasını kolaylaştırabilir. Emzik ile sevdiği eşyayı takas etmek de etkili yöntemlerden biridir.

Emzik kullanımını bırakmak zor gibi görünse de ebeveynin kararlı tutumu ile sona erer. 3 ya da 4 geceyi bulan krizlere dayanmanız emzik bırakmanız için oldukça önemlidir. Zaman ile bebeğiniz bu alışkanlığı bırakır. Bu alışkanlığın bırakılması ile beraber ağlama krizleri ya da huzursuzluk gibi oluşan problemlerde son erebilir.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gazı olan bebeğe emzik verilir mi?

Gazlı bebeklerde emzik kullanımı, onun rahatlatabilir. Emme refleksi ile sancısının azalmasına yardımcı olabilir. Kullanılan emzikte herhangi bir yırtık ya da deforme durumu var ise bebekte gaz oluşumunu tetikleyebilir.

Emzik bebeğin kilo almasını engeller mi?

Bebeğin anne göğsünü emmesi, süt oluşumunu tetikler. Bu durumdan kaynaklı olarak anne sütünde bir artış görülebilir. Fakat bebek emzik kullanıp anne göğsünü emmediğinde süt oranında azalma yaşanır. İhtiyaç duyulan miktarda sütün oluşmaması ise bebeğin kilo kaybetmesine yol açabilir.

Bir emzik kaç ay kullanılır?

Emzik kullanımında hijyen sağlayabilmek adına 4 hafta kullanılmalıdır. 4 hafta üzerinde kullanım, bebeği çeşitli bakteri ya da mikroplar ile karşılaşmasına neden olabilir.

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?