Evde Apandisit Testi Nasıl Yapılır?

A,Doctor,Applies,Pressure,To,The,Right,Lower,Abdomen,Of

Apandisit, karın boşluğunun sağ alt köşesinde bulunan, halk arasında kör bağırsak olarak adlandırılan bir organdır. İnce bağırsağın bittiği, kalın bağırsağın başladığı bir bölgede yer alır. Kapalı olduğu için içinde bakteri kolay ürer. Bununla birlikte vücutta oluşan mikroorganizmalara karşı vücudu uyarır. Bu bölgede meydana gelen olası bir iltihaplanma ise apandisit rahatsızlığı olarak adlandırılır. İnsanlar apandisit rahatsızlıkları olduğunu düşündüklerinde genellikle evde apandisit testi yaparak sorunun apandisit olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirler.

Evde Apandisit Testi Nasıl Yapılır?

Evde apandisit testi yapmak için öncelikle rahatsızlığa neyin sebep olduğunu tanımlamakta fayda var. Apandisit rahatsızlıkları genellikle kör bağırsak olarak anılan bölgenin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde, yırtıldığında ya da patladığında ise iltihap kana karışacağından ölümcül sonuçlara yol açabilir. Evde apandisit testi nasıl yapılır sorusuna cevap verebilmek için belirtilerini bilmekte fayda vardır. En bilinen belirtisi karnın sağ alt tarafında bıçak saplanması şeklinde olan şiddetli ağrıdır.

Bu nedenle, ağrıyan bölgeye elle 4-5 saniye süreyle bastırdıktan sonra el geri çekildiğinde ağrıyan bölgede şiddetli bir ağrı oluşuyorsa akla ilk gelen kör bağırsak problemidir. Bunun yanı sıra bölgedeki hassasiyet ve normalin dışında kas sertliği de ağrıya eşlik eder. Buna farklı semptomlar da eşlik ettiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

evde apandisit testi nasıl yapılır

 

Apandisit Belirtileri Evde Nasıl Anlaşılır?

Evde apandisit testi yaparak ağrınızın nedeninin apandisitten kaynaklı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çünkü apandisit ağrısı normal bir kas ağrısına benzemez. Oldukça şiddetlidir. Nedeni ise kör bağırsakta oluşan bakterilerin çoğalarak baskı yapmasıdır. Evde apandisit testi yaparken belirtilerin olup olmadığına bakarak durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

Peki, apandisit belirtileri evde nasıl anlaşılır?

  • Sol tarafınıza yatıp ve sağ kalçanızı uzattığınızda, sağ kalçanızı ve dizinizi esnettiğinizde ve sağ kalçanızı döndürdüğünüzde ağrı varsa,
  • Karnın sağ alt kısmına elle bastırdığınızda şiddetli, dayanılmaz bir ağrı hissediyorsanız ve ağrı zamanla şiddetini arttırıyorsa,
  • Mideniz bulanıyor ve kusuyorsanız,
  • İştahınız azsa, ağzınız ve damağınız kuruyorsa,
  • Ağrı karnın sağ tarafı ile birlikte göbeğinizin çevresinde yoğunlaşmışsa ve ağrı kesiciye cevap vermiyorsa,
  • Sindirim güçlüğü çekiyorsanız,
  • Kabız ya da ishalseniz, gaz çıkarırken ve dışkı yaparken zorlanıyorsanız,
  • Ateşiniz varsa, kalp ritminiz normalin dışındaysa apandisitiniz ile ilgili bir probleminizin olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşundan destek almanız gerekir.

Evde Apandisit Muayenesi

Evde apandisit testi yaptınız ancak emin olamadıysanız evde doktor hizmeti alabilirsiniz. Evde muayene olarak, kendi konfor alanınızdan çıkmadan branş doktorlarından hizmet alabilirsiniz. Evinize gelen genel uzman hekim; gerekli tanı, tedavi ve takip süreçleriniz ile ilgili sizi yönlendirerek kan tahlili, görüntüleme sonucuna göre ameliyat gerekliyse hastane işlemleriniz konusunda da yönlendirme yapar. Apandisit problemi vakit kaybetmeden önlem alınması gereken bir problem olduğundan evde alacağınız hizmet tanı ve tedavi sürecinizi kısaltır. Sadece doktor muayenesi değil aynı zamanda görüntüleme, hemşire, laboratuvar gibi bütüncül bir tedavi yaklaşımıyla hareket edilmesi hem sizi hem de ailenizi rahatlatan bir süreçtir.

Hastanede Apandisit Testi Nasıl Yapılır?

Testi kendiniz yapamayacak kadar ağrınız varsa en yakın sağlık kuruluşuna gittiğinizde ağrınızın nedenini anlamak için yapılan testler sorunun apandisit olup olmadığı hakkında bilgi verir. Fiziki muayene, kan ve idrar tahlilleriyle birlikte farklı görüntüleme yöntemleriyle kesin teşhis konur. Hastanede apandisit testi nasıl yapılır sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerle açıklamak mümkündür.

1.Fiziki Muayene Testi

Evde apandisit testi yaptıktan sonra hastanede doktorun ilk yaptığı fiziksel muayenedir. Sağ alt karnınıza elle bastırarak yapacağı fiziki muayenede ağrının şiddetini ve dokuda oluşan hassasiyeti anlamaya çalışır.

2.Kan Testi

Doktorun isteyeceği kan testleri ile vücutta enfeksiyon olup olmadığına bakılır.

3.Tomografi Testi

Diğer testlere paralel olarak tomografi gibi görüntüleme yöntemleri apandisti görüntüleyerek boyutu hakkında bilgi verir.

4.Ultrason

Evde kendinizin yapabileceği kontrol fiziki bir muayenedir. Ultrason ise apandistin etrafındaki doku ya da sıvının durumu hakkında bilgi verir.

Evde Apandisit İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Evde Apandisit Testi Riskli Midir?

Bu testi evde kendi başınıza yapmanız riskli midir sorusu konunun uzmanı olmadığınız için oldukça anlaşılır bir sorudur. Soru ise rahatlıkla riskli değildir şeklinde cevaplanabilir. Evde kendi kendinize yapacağınız test ağrıyan bölgeye elle bastırarak ağrının şiddetini ve dokudaki normal olmayan sertleşmeyi hissetmenizi sağlar. Bununla birlikte çok bastırdığınızda normal şartlarda da bir ağrı oluşacağından ağrıyan bölgeye aşırı bastırmadan evde apandisit testini yapabilirsiniz.

Apandisit Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Kontrol sonucu kör bağırsağınızda problem olduğunu düşündüğünüzde aklınıza ilk gelen ağrıyı nasıl geçirebileceğiniz olur. Apandisit ağrısının şiddeti ve apandisitin durumuna göre ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi iyi gelse de patlamak üzere olan bir apandisitin tek ve en kesin çözümü ameliyat olmaktır.

Bağışıklık Sistemi Desteği

Yaptırdığınız yaptırdığınız testlerle de apandisitinizin durumunun ameliyatlık olmadığını öğrenirseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirerek var olan ağrınıza iyi gelebilecek bağışıklık sistemi destekleyici ürünler kullanabilirsiniz.

Ananas Tüketimi

Vücudunuzda bir enfeksiyon olup olmadığını da az çok bilmenizi sağlar. Ananasta yer alan brolemain enzimi sindirim sisteminde meydan gelen iltihapların önüne geçerek yeni iltihaplanmaların da oluşmasını engeller. Dolayısıyla apandisit probleminiz olsa da olmasa da ananas tüketimi genel sağlığınıza iyi gelir.

C Vitamini Alımı

Ağrının sürekli olmaması ve tekrar etmemesi için vitamin takviyesi gerekir. C vitamini iyileşmeyi hızlandıran bir vitamindir. Özellikle ameliyat sırasında alınan anestezi maddelerinin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Bunun yanı sıra iyileşmeyi de hızlandırarak ağrılara da iyi gelir. C vitamini alımını sadece apandisit probleminiz olduğunda değil genel beslenme rutininizde de devam ettirmeniz önemlidir.

A Vitamini Desteği

Sonuç ne olursa olsun apandisit ağrısına iyi gelen vitamin takviyelerinden birini almanız önerilir. A vitamini desteği alarak apandisit ağrısından kurtulabilir ve olası bir ameliyat sonrası iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Çinko Alımı

Kör bağırsağınızda iltihap olduğu ortaya çıkarsa, bu durumda ameliyat olmanız gerekebilir. Ameliyat sürecinin ve sonrasının başarısı için çinko takviyesi önerilir. Çinko, enfeksiyona karşı savaşmanın yanında vücutta oluşan yaraları da iyileştirmeyi hızlandıran bir vitamindir. Çinko alımı, bağışıklığı güçlendirdiği için vücut olası bakteri ve mikroplara karşı savunma geliştirir.

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?