Smear Testi Neden Yapılır?

Smear-Testi

Memorial Ataşehir Hastanesi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü

Op. Dr. Zeki Salar

Rahim ağzı kanseri başta olmak üzere, rahim kanseri veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıklarının erken evrede teşhis edilmesinde smear testi önemli rol oynamaktadır. Cinsel yönden aktif olan kadınların senede bir kez yaptırması tavsiye edilen smear testi, ağrısız bir işlem olarak ön plana çıkmaktadır. Rahim ağzı kanserinin erken evrede teşhisi için tercih edilen smear testi, kansere yol açan hücresel değişikliklerin de saptanması bakımından önemlidir.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Zeki Salar, Smear testi hakkında bilgi verdi.

Smear testi nedir?

Smear testi bir tarama testidir. Smear testi; rahim ağzı (serviks) kanseri, rahim ağzındaki hücresel düzensizlik ve kanser öncüsü hücrelerin ve enfeksiyonların saptanması için kullanılan tarama testidir.

Smear testi hangi hastalıkların teşhisi için yapılmaktadır?

Smear testi kadın sağlığı için çok önemlidir. Özellikle

  • Rahim kanseri
  • Rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için en çok başvurulan tarama testlerinden birisidir.

Smear testi ile her iki kanser de hücresel değişiklik aşamasında saptanabilmektedir. Bunun yanı sıra cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıklarının erken evrede teşhisinde de Smear testi kullanılabilmektedir.

Erken evrede hastalıkların teşhis edilmesi tedavi şeklini de önemli oranda belirlemektedir. Erken evrede teşhis edilen durumlarda kadınların rahim ve yumurtalıklarının alınmadan tedavi şansı sağlanabilmektedir. Kadınların anne olma şansları devam ederken, kemoterapi ya da radyoterapi gibi ek tedavilere gerek kalmadan hastaların hayatlarını sorunsuz olarak devam ettirebilmektedir.

Smear testi nasıl yapılır?

“Smear testi nasıl yapılır?” sorusu hastalar tarafından en sık sorulan soruların başında gelmektedir. Smear testi jinekolojik muayene masasında yapılmaktadır. Ağrısız bir işlem olan Smear testinde plastik ve esnek bir fırça yardımıyla rahim ağzından sürüntü alınır. Rahim dokusunda her hangi bir tahribata yol açmamaktadır.

Smear testi ne kadar sürmektedir?

Smear testi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir.

Smear testi sonucu ne zaman çıkar?

Smear testinde özel bir fırça yardımıyla alınan örnekler yine özel bir kapta muhafaza edilir. Alınan örnekler incelenmesi için patoloji laboratuvarına gönderilir. Alınan örneklerde hücresel bozukluk olup olmadığının değerlendirilmesi yaklaşık olarak 10 gün sürebilmektedir.

Smear testi sonuçları nasıl değerlendirilir?

Smear testi yapıldıktan sonra sonuçlar tamamen normal gelebilir. Bunun yanı sıra Smear testi ile belirlenen rahim ağzındaki kanser öncüsü değişiklikler hastalığın şiddeti ve dereceğine göre sınıflandırılabilir.

Smear testi sonuçları şu şekilde sınıflandırılabilir;

  • ASCUS: Smear testi değerlendirmesinde birkaç bölgede şüpheli bulgunun belirlenmesini ifade etmektedir. Smear testinin sonucundan kesin olarak emin olunamadığı ancak şüpheli olduğu anlamına gelmektedir. Bu tanı kesin olarak hücresel bozukluğu işaret etmemektedir. ASCUS tanısında Smear testi doktorun öngöreceği sürede tekrarlanabilir. Tekrar Smear testi için beklemek yerine kolposkopi gibi daha detaylı tetkikler yapılabilmektedir. Rahim ağzının daha detaylı görüntülenmesine olanak sağlayan kolposkopi işleminde riskli ya da şüpheli bulgu saptanırsa kesi tanı amacıyla biyopsi için doku örneği alınabilmektedir.
  • LSIL: Smear testinin incelenmesi sonucunda bazı alanlarda hücresel bozukluklar saptanmıştır. Saptanan kanser öncüsü hücreler hastanın rahim ağzı kanseri olduğunu göstermez. L SIL tanısı alan olguların %90’ında bağışıklık sistemi iyi ise kendiliğinden iyileşme ve tam bir sağlık hali meydana gelir. Ancak takiplerini sağlık kontrollerini ihmal eden bağışıklık sistemi güçlü olmayan hastaların %10’unda hastalık ilerleyip H SIL denilen 3. Derece hastalık evresine ilerleyebilir.
  • HSIL: Mutlaka kolposkopi yapılması gerekli yerlerden biyopsi ile doku örneği alınmalıdır. Biyopsi raporuna göre yaklaşım gerekir.

Smear testi kesin sonuç verir mi?

Smear testi çoğu zaman kesin sonuç vermez. Ancak smear testinin normal sonuçlanması hastanın rahim ağzı kanseri bakımından en az 1 yıl risksiz durumda olduğunu gösterir. Bazı durumlarda Smear testinde hücresel bozukluk saptanabilir. Kesin teşhis için şüpheli görülen bölgelerden doku örneği alınır. Alının parça tekrar patolojiye gönderilerek kesin sonuç alınabilir.

Smear testi kimlere yapılmalıdır?

Cinsel yönden aktif olan kadınlarda smear testi yapılabilir. Smear testi doktorun öngördüğü aralıklarla menopoz dönemine kadar devam ettirilmelidir.

Smear testi sonrası kontrol nasıl olmalıdır?

Smear tesit sonrasında kontrol önemlidir. Sonuçların normal olması hastanın hayat boyunca güvende olduğunu göstermemektedir. Yılda bir kere jinekolojik kontroller ve gerekli durumlarda Smear testinin tekrarlanması gerekir. Özellikle smear testinde bozukluk ya da sorun saptanmışsa test sonrası kontroller hayati önem taşıyabilmektedir. Smear testi sonucunda görülen hücresel bozuklukların ilaç ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebileceği unutulmamalıdır. Erken teşhis edilen hastalarda kesin tedavi şansı çok yüksektir.

Smear testi tekrar edilir mi?

Smear testi bazı durumlarda tekrar edilebilir. Smear testinin tekrar edilebileceği durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Smear testi yapıldıktan sonra kesin tanının konulamadığı ya da şüpheli bulguların olduğu durumlarda Smear testi tekrar edilebilir.
  • Hücresel bozukluğun belirlenmesinin ardından ilaç ya da cerrahi yöntemle tedavi edilen hastalarda tedaviden fayda görülüp görülmediğinin belirlenebilmesi için Smear testi tekrar edilebilir.
  • Cerrahi olarak en çok kullanılan yöntem ise Leep tekniğidir. Leep tekniğinde hasta rahim ve yumurtalıkların kaybetmeden rahim ağzındaki sorunlu bölge çıkartılır. Bu bölge denizyıldızının ayağı gibidir. Lepp işlemişle çıkartılan bölge zamanla kendini tamamlayabilir. Hastanın doğurganlığı ya da cinsel yaşantısında her hangi bir sorun yaşanmamaktadır. Leep işleminden yaklaşık 3 ay sonra kontrol amacıyla smear testi tekrarlanabilir.

Smear testi adet döneminde yapılabilir mi?

Smear testi adet döneminde yapılmamaktadır. Mevcut kanama, hücrelerin ve rahim ağzının değerlendirmesini olumsuz anlamda etkilemektedir. Smear testi, adet döneminden ve cinsel ilişkiden en erken 2 gün sona yapılmalıdır.

Smear testi bakirelere yapılır mı?

Smear testi bakirelere yapılmamaktadır. Smear testi cinsel yönden aktif olduktan 1 yıl sonra yapılması gerekir. Bakirelerde gerekli olmadığı için yapılmasına gerek yoktur.

Smear testi ne zaman yapılır?

Smear testi cinsel yaşaman aktif olmasından 1 yıl sonra yapılabilir. Adet döneminde Smear testi yapılmamalıdır. Cinsel ilişki ya da adet döneminden 2 gün sonra yapılması daha uygundur. Bununla birlikte Smear testi öncesi vajinal duş yapılması sonuçları etkileyebilmektedir. Bu yüzden vajinal duş yapılan durumlardan en az 2 gün sonra Smear testi yapılabilmektedir. Bunun haricinde zaman anlamında Smear testini kısıtlayan bir etken bulunmamaktadır.

Smear testi yapılma sıklığı nasıl olmalıdır?

Smear testinin yapılma sıklığı tartışma konusu olabilmektedir. Rutin olarak yılda bir kere Smear testi yapılabilir. Ancak 2 sene üst üste Smear testi normal sonuçlanan kadınların her sene Smear testi yaptırmasına gerek yoktur. Smear testi yapılsın ya da yapılmasın yılda bir kez jinekolojik muayeneye gidilmesi hayati önem taşımaktadır. Bu kontroller sırasında şüpheli bir değişiklik, hücresel bozukluk, akıntı ya da yara benzeri belirtiler varsa smear testi yılda bir kez yapılabilir. Ancak bu tür şüpheler yoksa Smear testi 2-3 yılda bir yapılabilir.

Siz de bir kadın olarak sağlığınızdan emin olmak için gerekli testleri yaptırmak istiyorsanız, gerekli kan tetkiklerinizi şu linke tıklayarak evinizin konforunda yaptırabilirsiniz. https://evdesaglik.memorial.com.tr/urun-ve-hizmetler/laboratuvar-paketleri-c/kadin-sagligi-c11/

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?