Alerji Paketi – Deniz Ürünleri

Yengeç, karides, ıstakoz ve deniz tarağı gibi yaygın olarak yenen kabuklu deniz ürünleri somon, ton ve morina gibi balıklara alerjiniz olup olmadığını bu kan testi ile kontrol edebilirsiniz.

Test Sayısı
7
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
168 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Deniz ürünlerini tükettikten kısa bir süre sonra gelişen alerjik reaksiyonlar, deniz ürünleri alerjisinin bir işareti olabilir. Alerjene özgü IgE antikor testi olarak da adlandırılan bu test, kan dolaşımındaki immünoglobulin E (IgE) olarak bilinen belirli antikorların miktarını ölçerek, bağışıklık sisteminizin kabuklu deniz ürünleri ve çeşitli balıklardaki proteinlerine tepkisini belirleyebilir. Bu test ile alerji şikayetlerinizin nedenini öğrenebilir, buna karşı önlem alabilir ve anafilaksi gibi diğer olasılıkları ekarte edebilirsiniz.

Alerji Paketi - Deniz Ürünleri Hakkında

Özel Talimatlar

Test için örneğini sabah saatlerinde ve aç karnına vermeniz önemlidir. Testinizden 48 saat önce ağır egzersiz yapmaktan ve et açısından zengin yemek yemekten kaçının. Herhangi bir vitamin veya mineral takviyesi almadan önce bu testi yaptırmalısınız.

Uzman Görüşü

Bazı kişiler deniz ürünlerine karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir. Deniz ürünleri alerjisi bağışıklık sisteminin bazı deniz ürünlerindeki alerjik proteinleri zararlı olarak algılayıp reaksiyon gösterdiği bir alerji türüdür. Deniz ürünlerine karşı alerjisi olanlarda alerjik şok gelişme oranı yüksek olmaktadır. Kabuklu deniz ürünleri arasında ise istiridye, yengeç, kerevit, ahtapot, ıstakoz, karides, deniztarağı ve kalamar yer alır. Alerji geliştirilebilecek balıklar arasında da morina, ton ve somon gibi türler bulunmaktadır. Deniz ürünleri alerji tarama testi IgE aracılı alerjilere neden olabilecek olan bu ürünlerin analiz edilmesini sağlar. Bu alerjenlerden herhangi birine maruz kaldıktan sonra hızla gelişen kurdeşen, ciltte kızarıklık, kusma ve dudak veya yüzde şişme gibi IgE aracılı alerji belirtileri gösteren kişiler için deniz ürünleri alerji taraması ideal bir test olmaktadır. Bu test ayrıca, IgE aracılı alerjisi olan kişilerde sıklıkla artan toplam immünoglobulin E düzeylerini de kontrol etmektedir. Bazı deniz ürünlerinde bulunan Tropomyozin, Arginin Kinaz, MLC (Myozin Light Chain), (Pen m 3), SCP (Pen m4), TnC (pen m6), TIM (pen m8) bileşenlerinin ciddi deniz ürünü alerjisi geliştirme potansiyelleri bulunmaktadır. Deniz ürünlerinin en önemli alerjeni olan Tropomiyozin ısıya dayanıklıdır. Pişirilme durumunda alerji etkisi artış gösterir. Arginin Kinaz ise karides alerjeni olup en çok karidesin kafasında bulunur.

İçerdiği Test Grupları

Bu test deniz mahsülleri karışımı ürünlerine karşı alerjiniz olup olmadığının tespit edilmesini sağlar.
Bu test karabük midyesi ürününe karşı alerjiniz olup olmadığının tespit edilmesini sağlar.
Bu test karides ürününe karşı alerjiniz olup olmadığının tespit edilmesini sağlar.
Bu test somon ürününe karşı alerjiniz olup olmadığının tespit edilmesini sağlar.
Bu test morina balığı ürününe karşı alerjiniz olup olmadığının tespit edilmesini sağlar.
Bu test istiridye ürününe karşı alerjiniz olup olmadığının tespit edilmesini sağlar.
Bu test ton balığı ürününe karşı alerjiniz olup olmadığının tespit edilmesini sağlar.