İnsülin Direnci Kontrol Paketi

Bu paket vücutta insülin direnci olup olmadığını belirlemek için gerekli testleri içerir. İnsülin direnci, vücuttaki yağ ve kaslar ile karaciğerdeki hücrelerin yeterli insülin hormonu salınımı olmasına rağmen, doğru şekilde tepki vermemesi nedeniyle kandaki glukozu kullanamama durumudur.

Test Sayısı
4
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
6 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Bu test, vücudunuzdaki glikozu işlemede zorluk yaşanıp yaşanmadığınızı ve Tip-2 diyabet yani şeker hastası olup olmadığınızı belirlemektedir. Şekerli ve unlu besinler ile hamur işleri, karbonhidrat zengini pirinç gibi gıdaların aşırı ve tek taraflı tüketilmesiyle insülin direnci ortaya çıkabilir. İnsülin direnci, karaciğerde yağlanmaya yol açmasının yanı sıra kalp ve beyin gibi hayati organları da etkileyerek kalp krizi, felç gibi hastalıklara neden olur.

İnsülin Direnci Kontrol Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Testinizden 12 saat önce yemek yemeyin ancak bol su içebilirsiniz.  

Uzman Görüşü

İnsülin direnci, vücudun insülin ürettiği ancak bunu gerektiği gibi kullanamadığı bir durumdur. İnsülin pankreasın beta hücrelerinde yapılan bir hormondur. Kanda bulunan glikozun enerji olarak kullanılması için hücrelere girmesine yardımcı olur. Tip-2 diyabet, vücudunuzdaki hücrelerin insüline dirençli hale geldiğinde ortaya çıkar ve kanda dolaşan yüksek miktarda glikoz bırakarak organlara zarar verebilir ve kalp damar hastalıkları ile ilgili riskleri artırabilir. Bu test, vücudun glikozu işlemede zorluk yaşamaya başlayıp başlamadığını belirleyerek, prediyabet veya diyabet geliştirme riskinin olup olmadığı konusunda erken bir belirti verebilir. İnsülin direncini öğrenmek, diyabet ve diğer sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri yapmak sağlık için ilk adımdır. Fazla kilolu, obezite hastası olan, yüksek oranda göbek bölgesi yağlanması olan ve genellikle hareketsiz kişilerde insülin direnci gelişme riski daha yüksektir. Yüksek insülinin yol açtığı kan şekerinin düşmesine karşı ilk olarak karbonhidrat tüketimi sınırlanmalıdır. Karbonhidrat alınacaksa beraberinde protein alımına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda insülin direnci genç kadınlarda polikistik over sendromu gibi sağlık sorunlarına da neden olabilir. İnsülin direncinin kiloyla ilişkisi ise tam bir kısır döngü olarak tanımlanmaktadır. “Yağlanma ve kilo artışı = İnsülin direnci = Yağlanma”. Bu kısır döngüden kurtulmanın kolay yolu ise insülin direncinin ölçüldükten sonra kontrol altına alınmasıdır.

İçerdiği Test Grupları

Kan şekeri de denilen glikoz, kanda bulunan ana şekerdir. Tüketilen yiyeceklerden gelen glikoz, vücudun ana enerji kaynağını oluşturur. Kan yoluyla enerji için kullanılmak üzere vücudun tüm hücrelerine glikoz taşınır. Kandaki glikoz oranının yüksek veya düşük olması ciddi tıbbi sorunlara neden olabilir. Yüksek kan şekeri seviyeleri (hiperglisemi), kalp hastalığına, körlüğe, böbrek yetmezliğine ve diğer komplikasyonlara neden olabilen bir şeker hastalığı belirtisidir. Düşük kan şekeri seviyeleri (hipoglisemi) ise tedavi edilmezse beyin hasarı da dahil olmak üzere büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Glikoz testi, kişinin kanındaki glikoz (şeker) seviyesinin ölçülerek diyabet taramasının yapıldığı bir uygulamadır.
Bu test, vücudunuzun glikozu işlemede zorluk yaşamaya başlayıp başlamadığına işaret eder ve prediyabet ya da diyabet geliştirme riski taşıyıp taşımadığınız konusunda bir gösterge niteliği taşır. İnsülin direncini öğrenmek, diyabet ve diğer sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişikliklerine başlamanın ilk basamağını oluşturur. Fazla kilolu, yüksek oranda göbek yağına sahip olan ve genellikle hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüren kişilerde insülin direnci gelişme riski daha yüksek olur.
Hemoglobin A1c, vücudun işleyemediği fazla şekerin akyuvarlarda bulunan hemoglobine bağlanarak birikme miktarını gösterir. Yani bu test kanınızdaki hemoglobin proteinlerinin yüzde kaçının şekerle kaplı olduğunu ölçer. Hemoglobin A1c testi son iki ila üç aydaki ortalama kan şekeri seviyesini yansıtır. A1c seviyesi ne kadar yüksek çıkarsa, kan şekeri kontrolü o kadar zayıf ve diyabet komplikasyonları riski o kadar yüksek olur. A1c testi, tip 1 ve tip 2 diyabeti teşhis etmek için kullanılan yaygın bir kan testidir. Aynı zamanda diyabet hastalarının kan şekeri düzeylerini ne kadar iyi yönettiği de bu test ile izlenebilir. Kırmızı kan hücreleri kan dolaşımında yaklaşık üç ay yaşadığından, HbA1c testi son birkaç ayın ortalama kan şekerini gösterir. Normal bir kan şekeri testinden farklı olarak, HbA1c testi kısa süreli değişikliklerden (örneğin yakın zamanda alınan şekerli bir atıştırmalık) etkilenmez. Hemoglobin A1c testinin belli aralıklarla yapılması, diyabet kontrolünün yanı sıra risk durumunun belirlenip değerlendirilmesine yardımcı olabilir.
Kişi bazı durumlarda yeterince insülin üretemiyorsa veya vücut hücreleri etkilerine karşı dirençliyse (insülin direnci), glikoz vücut hücrelerinin içine giremez, böylece hücreler aç kalır ve kandaki şeker seviyesi tehlikeli bir şekilde yükselir. Bu durum diyabet, böbrek hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, görme sorunları ve nörolojik problemler dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Hiperinsülinemi ise en sık pankreastaki adacık hücrelerinin tümörü (insülinomalar) veya aşırı miktarda uygulanan (eksojen) insülin olan kişilerde görülür. Bazal insülin testi, uzun etkili insülin dozlarının sizin için uygun olup olmadığının kontrol edilmesini sağlar. Terleme, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma gibi belirtilerle kan şekeri seviyesi düşük olduğunda; diyabet varlığında, insülin üretiminin izlenmesi gerektiğinde, bazen insülin direncinden şüphelenildiği durumlarda bu test değerlendirilmesi gereken değerleri ortaya çıkartır. Uzun etkili insülin, bazal insülin olarak da adlandırılır.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  240,00
    İncele