Kadın Hormon Paketi

Kandaki hormon seviyelerinin yüksek ya da düşük olması vücuttaki pek çok sistemi olumsuz etkileyebilir. Bu kapsamlı paket kadınlara yönelik hormon seviyelerinin detaylı olarak ölçüldüğü testleri içerir.

Test Sayısı
8
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
6 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

İdeal kilonuza bir türlü ulaşamıyorsanız, adet döngünüz düzensiz ve ağrılı ise, son dönemlerde ruhsal değişimlerden yakınıyorsanız nedeni hormonlarınız olabilir. Bu durumda kapsamlı bir hormon kontrolü sizin için önemlidir. Bebek sahibi olmak isteyenler ya da menopoz sürecindeki kadınlar için de hormon dengesinin değerlendirilmesi ve gerekli planlamanın yapılması gerekir. Detaylı hormon testlerini içeren bu paket, kadınlar için yaşamın her evresinde sağlıklı kalmak açısından önem taşımaktadır.

Kadın Hormon Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Test örneğinin sabah aç karnına verilmesi önemlidir. Tiroid hastalığı için bir ilaç alıyorsanız, ilaç dozunuzdan bir saat önce testinizi yaptırabilirsiniz. Testleri adetinizin 2. ve 5. günleri arasında yaptırabilirsiniz. Adet görmüyorsanız herhangi bir zamanda kan örneklerinizi verebilirsiniz.

Uzman Görüşü

Sağlıklı bir üreme sistemi için gerekli olan kadın hormonlarının diğer önemli etki alanları arasında doğurganlık, ruh hali ve enerji bulunur. Yumurtalıklarda üretilen bir östrojen türü olan östradiol, ana kadın cinsiyet hormonudur. Diğer temel kadın hormonları arasında folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH) ve progesteron bulunmaktadır. Testosteron da kadınlar için çok önemli bir hormondur. Kadınlarda hormon seviyeleri aylık adet döngüsü boyunca doğal olarak değişir. Östrojen ve progesteron seviyeleri yaşla birlikte düşebilir ve kadınlar menopoz sırasında FSH ve LH seviyelerinde artış yaşayabilir. Tüm bu hormonal dengesizlikler; sivilce oluşumu, kilo alımı, ruh hali değişiklikleri, yorgunluk ve adet döngüsündeki değişiklikler ve osteoporoz gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Bu “Temel Kadın Hormon Test Paketi” ile bu değerlerinizi görebilirsiniz.

İçerdiği Test Grupları

LH (Luteinizan Hormon ya da Luteinleştirici Hormon) beyinde yerleşik hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. LH testi, LH hormonunun kandaki ya da idrardaki düzeyini ölçmektedir. LH kadınlarda yumurtalıkları uyararak yumurtanın çatlamasını sağlar. Yumurta çatlamadığı takdirde döllenme ve dolayısıyla da gebelik gerçekleşemez. Buna ek olarak LH yumurtalıklardan östrojen ve progesteron hormonlarının salınımını da düzenlemektedir. Bu hormonlar gebelik elde edilmesi ve hamileliğin sürmesi için çok önemlidir. LH testi kadınlarda adet bozuklukları ve infertilite sebeplerinin araştırılmasında mutlaka yapılması gereken incelemelerden biridir.
Estradiol, vücutta doğal olarak üretilen üç östrojen hormonundan biridir. Erkeklerde ve kadınlarda estradiol bulunur ancak kadınlarda hormon seviyeleri erkeklerden çok daha yüksektir. Estradiol kadınların vücudundaki yağ dağılımını kontrol etmektedir. Bu hormonun amacı üreme sistemini korumaktır. Adet döngüsü sırasında artan estradiol seviyeleri yumurtanın olgunlaşmasına ve salınmasına, döllenmiş yumurtanın tutunmasına izin vermek için de uterus astarının kalınlaşmasına neden olur. Yumurtalıklarda yapılan bir hormondur. Kadınların yaşı ilerledikçe vücutta estradiol değeri düşer, menopoz sürecinde iyice azalır. Üreme sağlığı açısından E2 değerlerinin normal seviyelerde olması çok önemlidir.
Folikül uyarıcı olarak adlandırılan FSH ( Follicle Stimulating Hormone) kadın ve erkeklerde çocuk sahibi olmak için çok önemli bir hormon değeridir. Eksikliği veya yetersizliği kısırlığa neden olabilir. Vücutta FSH seviyelerini ölçmek için yapılan kan testi, herhangi bir kısırlık sorunu olup olmadığını anlamak için yapılır. Folikül uyarıcı hormon kadınlarda yaşam boyunca ve adet döngüsüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sonuçlar değerlendirilirken, hastanın yaşı ve adet döngüsü mutlaka dikkate alınır. Yüksek FSH seviyeleri azalmış yumurtalık rezervi ile, düşük FSH seviyeleri ise genellikle daha iyi yumurtalık fonksiyonu ile ilişkilendirilir. FSH değerlerinin 5- 10 arasında olması beklenmektedir. Bu değerin 10’un üzerine çıkması hamilelik olasılığını azaltabilmektedir.
Prolaktin, hipofiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Prolaktin, süt üretiminin yanında üreme ve adet döngüsü gibi fonksiyonlardan da sorumlu bir hormondur. Prolaktin hormonunun eksikliği veya fazlalığı birçok sağlık sorununa yol açabilir. Tiroid hormonu, psikiyatrik sorunlar, yumurtlama problemleri, gebelik, emzirme durumu, cinsel isteksizlik, kemik erimesi, östrojen-testosteron hormonu, jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi), adet düzensizliği gibi sorunlar için prolaktin hormonu anormalliklerinden kaynaklanabilir. Prolaktin düşüklüğü kadınlarda yetersiz süt üretimine, yumurtalık fonksiyonlarının düşmesine sebep olabilir. Doğumdan sonra süt gelmemesi başlıca belirtilerindendir. Erkeklerde de erken boşalma veya sertleşme sorunlarına sebep olabilmektedir.
Gebelik hormonu olarak da bilinen progesteron, kadının yumurtalıkları tarafından üretilen bir hormondur. Progesteron hormonunun başlıca işlevleri, kadınlarda adet düzeninde rol oynamak ve hamileliği desteklemektir. Progesteron hormununun görevi östrojen tarafından gebeliğe hazırlanan rahim duvarına döllenmiş bir yumurtanın tutunmasını ve gelişmesini sağlamaktadır. Bu döngüde gebelik oluşmazsa, progesteron seviyesi keskin bir şekilde düşer ve regli başlar. Progesteron eksikliği olan bir kadının doğurganlığı etkilenebilir. Menepoz sırasında, progesteron seviyelerindeki düşüş genellikle herhangi belirgin semptoma sebep olmaz. Progesteron hormonu ayrıca cilt güzelliği açısından da önemli bir rol oynar. Progesteron, doku yıkımını önler ve yaşlanmayı yavaşlatır. Progesteron ayrıca, tekrarlayan düşükler durumunda hamileliği sürdürmek için tedavi edici olarak, doğurganlık tedavisinde ve östrojenlerle birlikte hormon replasman tedavisinde de kullanılır. Progesteron erkekler de adrenal bezlerinde üretilir. Testesteron seviyesini ve sperm gelişimini etkiler.

Tiroid, boynun ön tarafında bulunan ve metabolizmayı yönetmeye yardımcı olan hormonlar üreten bir bezdir. T4, tiroid bezi tarafından üretilen hormonlardan bir tanesidir. Tiroid bezinin fazla ya da az çalışması durumunda salgıladığı hormonların seviyesinde de değişiklik oluşmaktadır. T4 hormonunun çoğu kandaki proteine bağlanarak işlev görürken, bir kısmı da serbest kalarak vücut ve dokular tarafından kullanılır. T4 hormonu, metabolizmanızın hızını artırmak için üretilir. Hipotiroidi hastalarında kandaki serbest T4 düzeyi düşük iken, hipertiroidi hastalarında bu değer genellikle normal aralığın üzerindedir. Serbest T4 düşüklüğünde; ödem, üşüme, kabızlık, saç dökülmesi, kas krampları, kilo alma, depresyon gibi belirtiler görülebilir. Gözde kuruluk, ışık hassasiyeti, görme problemleri, kaygı bozukluğu, halsizlik gibi belirtiler serbest T4 yüksekliğinde ortaya çıkabilmektedir.
Tiroid, boynun ön tarafında bulunan ve metabolizmayı yönetmeye yardımcı olan hormonlar üreten bir bezdir. T3, tiroid bezi tarafından üretilen hormonlardan biridir. Tiroid bezinin fazla ya da az çalışması durumunda salgıladığı hormonların seviyesinde de değişiklik oluşmaktadır. Tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlı gelişen Hipertiroidi hastalığının teşhisinde T3 hormon seviyesinin önemli bir yeri vardır. Serbest T3 düşüklüğünde; unutkanlık, cinsel isteksizlik, saç dökülmesi, kalp atış hızında düşüş, uyku isteği gibi belirtiler görülebilir. Aşırı sinirlenme, sık tuvalete çıkma, ishal ve sık dışkılama, adet düzensizliği, ellerde titreme, çarpıntı gibi belirtiler serbest T3 yüksekliğinden kaynaklanabilir.
"Tiroid Stimülan Hormon” kelimesinin kısalmasıdır. Türkçe karşılığı “tiroid uyarıcı hormon” demektir. Tiroid bezinin işlevlerini kontrol etmek için beyindeki hipofiz bezi tarafından üretilen bir hormon türüdür. TSH hormonu, aşırı ya da yetersiz çalıştığı zaman bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Tiroid Uyarıcı Hormon (TSH), hipofiz bezi tarafından üretilir ve tiroid bezinin iki hormonu olan tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) üretmesi için uyarır. TSH düşüklüğünde; ishal, kas güçsüzlüğü, kilo kaybı, yorgunluk, uykusuzluk, üdet döneminde düzensizlik gibi belirtiler görülebilmektedir. Metabolizmanın yavaşlaması, iştah açılması, depresyon, sinirlilik, depresif hal, kalp çarpıntısı, eklem ağrısı gibi belirtiler ise TSH yüksekliği işareti olabilir.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  259,00
    İncele