Böbrek Kontrol Paketi – 18 Yaş Altı

Böbreklerin ne kadar iyi çalıştığının öğrenilebilmesi için pratik bir kan testi grubunu içerir.

Test Sayısı
4
Örnek Tipi
İdrar Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
3 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Son yıllarda görülme sıklığı giderek artan böbrek hastalıkları 18 yaş altı bireyler ve çocuklar için de yaygın bir sorun haline geliyor. Yaş büyüdükçe böbrek yetmezliğine kadar varabilen hastalıklar bazen hiç belirti vermeden ilerleyebiliyor. Böbrek sağlığından emin olmanın yolu ise Böbrek Kontrol testlerinden geçiyor. Özellikle diyabet, yüksek tansiyon, fazla kilo ve anne, baba ya da yakın akrabalarda böbrek hastalığı hikayesi gibi risk faktörlerinden birinin veya bir kaçının olduğu 18 yaş altındaki kişiler için düzenli testler büyük önem taşıyor.

Böbrek Kontrol Paketi - 18 Yaş Altı Hakkında

Özel Talimatlar

Bu test örneği için özel bir talimat bulunmamaktadır.

Uzman Görüşü

Vücudun her iki yanında bulunan böbreklerin ebatları küçük olsa da sağlığımızla ilgili görevleri fazladır. Üre, ürik asit, kreaitinin gibi zararlı atık maddeleri idrar yolu ile vücuttan atılmasını sağlayan böbrekler aynı zamanda kandaki iyon ve elektrolit konsantrasyonlarını kontrol eder. Böbreklerimizin sağlıklı çalışması hayati önem taşımaktadır. Böbrek Kontrol Paketi kapsamında kreatinin, üre, ürik asit ölçülerek ve tam idrar tahlili bakılarak böbreklerin ne kadar iyi çalıştığı ortaya konulmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar uzun yıllar boyunca hiçbir belirti göstermeden ilerleyebilir. Özellikle, obezite, diyabet, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol hastaları gibi böbrek rahatsızlıkları bakımından risk grubunda bulunan kişilerin böbrek sağlıklarını yakından takip etmesi önemlidir.

İçerdiği Test Grupları

Üre, proteinlerde bulunan amino asitlerin son parçalanma ürünüdür. Protein parçalanması sonucunda karaciğerde amonyak formunda olan azot ortaya çıkar. Azot, atık ürün üresini oluşturmak için karaciğerdeki diğer kimyasallarla birleşir ve üre kan dolaşımına karışarak böbreklere ulaşır. Böbreklerde kandan süzülen üre, idrar yolu ile vücut dışına atılır. Sağlıklı bireylerdeki sağlıklı böbrekler, vücudun ürettiği ürenin yüzde 90’ından fazlasını dışarı atar. Bu durum böbreklerin sağlıklı çalıştığını gösterir. Böbrek veya karaciğerde görülen hastalıklar, kandaki üre miktarını etkileyebilir. Karaciğerde üre miktarı arttığında veya böbrekler tarafından çıkarılan üre miktarı azaldığında, kan üre oranı yükselir. Yine karaciğerin önemli hasarı veya hastalığından üre üretimi azalırsa kan üre oranı düşebilir. Üre testi kandaki üre seviyesini belirlemektedir.
Ürik asit testi ile vücudunuzdaki ürik asit miktarı ölçülür. Ürik asit, vücut pürin adı verilen kimyasalları parçaladığında ortaya çıkan normal bir atık üründür. Pürinler, kendi hücrelerinizde ve ayrıca bazı gıdalarda bulunan maddelerdir. Yüksek düzeyde pürin içeren yiyecekler arasında; karaciğer, hamsi, sardalye, kuru fasulye ve bira bulunur. Çoğu ürik asit kanda çözüldükten sonra böbreklere gider. Oradan da idrar yolu ile vücuttan atılır. Vücutta çok fazla asit üretimi veya idrar yoluyla yeterince dışarı atılmaması eklemlerde kristaller oluşmasına (gut hastalığına) sebep olabilir. Ayrıca yüksek ürik asit seviyeleri, böbrek taşları ve böbrek yetmezliği gibi farklı rahatsızlıklara da yol açabilir.
Böbrek hastalığı veya böbrek yetmezliği gibi durumların tanı ile takibi için istenen ve genellikle kan tahlilinden bakılan bir değer olan kreatinin, böbrek fonksiyonunun normal olup olmadığını, böbreklerin kandaki atıkları filtreleme işini ne kadar iyi yerine getirip getirmediğini anlamak için yapılan testlerden biridir. Kreatinin testi, böbrek hastalığı belirtileri varsa tanı koymak, şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya böbrek hastalığı riskini artıran farklı durumların varlığında böbrek hastalığını taramak, böbrek hastalığı tedavisini veya ilerlemesini izlemek, böbrek hasarı veya değişmiş böbrek fonksiyonunu içerebilecek ilaçların yan etkilerini değerlendirmek ve nakledilen bir böbreği takip etmek için yapılabilir. Kreatinin değerleri yüksek düzeylerde seyreden kişiler, böbrek hastalıkları açısından değerlendirmeye alınmalıdır. Yaşlılık, kas kütlesinin azalması, karaciğer sorunları, gebelik, yetersiz beslenme ve kilo kaybı gibi durumlar kreatinin değerlerinde azalmaya sebebiyet verebilmektedir.

Tam idrar tahlili pek çok hastalıkla ilgili ipuçlarının idrar örneği değerlendirilerek elde edildiği bir test grubudur. İdrar örneğinin içinde olması gereken maddelerin seviyeleri, idrarın rengi, yoğunluğu, berraklığı gibi kriterler göz önünde bulundurularak analiz yapılır. Böbreklerimiz, zararlı maddeleri süzerek, idrar yoluyla dışarı atmaktadır. Bu da idrar testi ile pek çok hastalığın tanısının konulabilmesini mümkün kılmaktadır. Tam idrar tahlili ile vücutta böbrek hastalıkları, diyabet, çeşitli enfeksiyonlar, kan hastalıkları, hormonal, metabolik ve sistemik hastalıkların varlığı ile ilgili önemli bilgiler edinilmektedir. Elde edilen sonuçlar yapılması gerekli görülen diğer tetkiklerle de birlikte hastalıkların tedavi süreci için büyük önem taşımaktadır. Tam idrar tahlili gebelik takiplerinde de sıkça kullanılmaktadır.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  165,00
    İncele