Kalsiyum Kontrol Paketi

Bu paket, vücutta en fazla bulunan mineral olan kalsiyumun kan ve idrardaki seviyesini gösteren testleri içerir.

Test Sayısı
5
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
6 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

İnsan vücudunda kalsiyum; kemiklerin ve dişlerin oluşumu, kasların kasılması, kanın pıhtılaşması ile sinirlerin ve kalbin çalışmasında rol oynamaktadır. Vücuttaki kalsiyumun büyük bölümü kemikte depolanırken, geri kalanı kanda bulunur. Kalp, kemikler, böbrekler, dişler ve sinirlerle ilgili sorunların teşhisi için yapılması gereken bu test, paratiroid bezi veya mide – bağırsak sistemi hastalıklarının belirlenmesinde sıkça kullanılır.

Kalsiyum Kontrol Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Kalsiyum kontrol testlerinde açlık- tokluk ya da zamanlama gibi durumlar testin sonucuna etki etmemektedir.

Uzman Görüşü

Kalsiyum, vücuttaki en yaygın mineraldir ve en önemlilerinden biridir. Kemikleri ve dişleri inşa etmek- sabitlemek, sinirlerin çalışmasına yardımcı olmak, kas kasılması, kanın pıhtılaşması ve kalbin çalışmasına yardımcı olmak için gereklidir. Vücuttaki kalsiyumun büyük çoğunluğu kemikte depolanırken, geri kalanı kanda bulunabilir. Kalsiyum vücutta, kemiklerin büyümesi, gelişmesi ve bakımı için gereklidir. Kalsiyum, çocuklarda büyüme sırasında kemik gelişimine katkı sağlamaktadır. Büyüme döneminden başlayarak ergenliğe kadar kemiklerin korunması için gerekli olan kalsiyum, yaşlanma sürecindeki eksikliği kemik yoğunluğu kaybına neden olabilmektedir. Kadınlar menopoz sürecinde kemik yoğunluğunu büyük ölçüde kaybeder. Menopoz sürecinde osteoporoz gelişme riski yüksek olur, bu nedenle kadınlara bu dönemde kalsiyum önerilmektedir. Kalsiyum kan testi, vücuttaki kemiklerde depolanmayan kalsiyum seviyesini kontrol etmektedir.

İçerdiği Test Grupları

Vücudumuzdaki en önemli ve en yaygın minerallerden biri olan kalsiyum, sağlıklı kemikler ve dişler için gereklidir. Bununla birlikte kalsiyum, sinirlerin çalışmasına, kasların kasılmasına, kanın pıhtılaşmasına ve kalbin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Vücuttaki kalsiyumun yüzde 99’u kemikte depolanırken, geri kalan yüzde 1’i ise kanda dolaşır. Kanda bulunan kalsiyum oranının az ya da çok olması; kemik hastalığı, tiroid, böbrek rahatsızlıkları gibi sorunlara işaret edebilir.  Vücut sıvılarındaki kalsiyum eksikliği, sinir ve kasların aşırı uyarılabilir olmasına yol açar. Aşırı kalsiyum da bunun tam tersi etki gösterir. Kalsiyum testi, vücutta kemiklerde depolanmayan yani kanda bulunan kalsiyum miktarını ölçmek için yapılan bir testtir. Bu test ile genellikle kemik hastalıkları veya kalsiyum düzenleme bozuklukları (paratiroid bezi veya böbrek hastalıkları) takip edilir.
Kalsiyum, vücutta en bol bulunan ve sağlık için en önemli minerallerin başında gelmektedir. Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu görevinin yanı sıra; sinir ve kasların çalışması, kalp atımının sağlıklı devam etmesi, kanın pıhtılaşması gibi hayati görevleri vardır. D vitamini kalsiyum emilimini artırarak, D vitaminiyle birlikte alındığında kemik sağlığı ile birlikte kanser, diyabet, yüksek tansiyona karşı koruma sağlar. Vücuttaki kalsiyumun büyük çoğunluğu kemikte depolanırken geri kalanı kanda bulunabilir. Kalsiyum eksikliği çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise osteoporoza neden olabilir.

25-Hidroksi olarak bilinen D vitamini testi, vücudumuzdaki D vitaminin miktarını ölçmek için yapılmaktadır. Yetişkinler ve çocuklar için en önemli vitaminler arasında yer alan D vitamininin eksikliği birçok sağlık sorununa neden olabilir. Özellikle kemik sağlımız için vazgeçilmez bir vitamin olan D vitamininin eksikliği, kanser gibi hastalıklarda hayati öneme sahiptir. Güneşten ve besinlerden alınan D vitamini, karaciğerde ve böbrekte değişime uğrayarak, daha etkili bir kimyasala dönüşmektedir. Osteomalazi, osteoporoz, paget gibi kemik hastalığı olanlarda, kas- iskelet sistemine ait sorunlar yaşayanlarda, güneş ışığını yeterli düzeyde alamayanlarda, obezite sorunu olanlarda, kısa aralıklarla hamile kalan anne adayları ile emziren annelerde D vitamini eksik çıkabilmektedir. Ayrıca kistik fibrosiz, MS, ülseratif kolit ve Crohn hastalığını teşhis etmek için bu testten yararlanılmaktadır.

Albümin esas olarak karaciğerde günde 12 ile 14 gram arasında sentezlenen ve kanda bulunan 3 temel protein türünün en fazla olanıdır. Albümin, sıvının kan dolaşımında kalmasına yardımcı olarak diğer dokulara sızmasını engeller. Ayrıca hormonlar, vitaminler ve enzimler de dahil olmak üzere vücuda çeşitli maddeler taşır. Düşük albümin seviyeleri, karaciğeriniz veya böbreklerle ilgili bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Albümin seviyesinin düşük olması siroz dahil karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, yetersiz beslenme, enfeksiyon, enflamatuar bağırsak hastalığı, tiroid hastalığı, belirtisi olabilir. Albümin düzeyinin normalden daha yüksek seviyelerde olması ise dehidrasyon veya şiddetli ishale yol açabilir. Albümin seviyesinin normal aralıkta olmaması mutlaka tedavi gerektiren bir tıbbi durum anlamına da gelmeyebilir. Steroidler, insülin, hormonlar ve istenmeyen gebeliği haplar gibi diğer ilaçlarda albümin seviyesini düşürebilir.
Yaşamsal fonksiyonların sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan total proteinler, dokuların ve hücrelerin temel taşlarını oluşturur. Kanın plazma kısmında bulunan total Protein miktarı değerinin düşüklüğü veya yüksekliği karaciğer, böbrek veya kemik iliğini içeren çeşitli hastalıkların yanı sıra diğer metabolik veya beslenme bozukluklarının tanı ve tedavisinin takibi için önemlidir. Genel sağlık kontrollerinde, vücutta ödem oluştuğunda, karaciğer ya da böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek ve beslenme bozukluğu olduğu düşünülen kişilerde total protein düzeyleri kontrol edilir. Total protein; hepatit B veya C veya HIV veya enfeksiyonlar, Multipl miyelom veya Waldenstrom hastalığı gibi kemik iliği bozuklukları, aşırı sıvı kaybı, hiperimmünglobulin sendromu ve gammopati gibi durumlarda yüksek değerlerde olabilir. Ödemler, yanık, travmalar, nefrotik sendromlar, karaciğer hastalığı, kanser, beslenme bozuklukları ve kronik enfeksiyonlar total protein düzeylerin düşük olmasına neden olabilir.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  240,00
    İncele
  •  240,00
    İncele
  •  390,00
    İncele