CRP Kontrol Paketi

CRP Kontrol Paketi, kalp krizi veya felce yol açabilecek kan damarlarına zarar verdiği düşünülen düşük seviyeli iltihabı tespit etmek için kullanılan testleri içerir.

Test Sayısı
2
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
3 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Koroner kalp hastalıkları dünya üzerindeki ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bununla birlikte koroner kalp hastalıklarının erken teşhisi hayati riskin önlenmesini sağlar. CRP HS ile kardiyovasküler hastalıkların teşhisinde bir adım öne geçmek mümkündür. CRP HS, sağlıklı görünen kişilerde ileride kalp damar hastalıkları riski değerlendirilmesi, total kolesterol, HDL, LDL gibi testlerden daha net bilgiler ortaya koyabilir.

CRP Kontrol Paketi Hakkında

CRP Kontrol Paketi

Özel Talimatlar

Bu test örneği için özel bir talimat bulunmamaktadır.

Uzman Görüşü

CRP yani C-reaktif protein, açlık ya da tokluk fark etmeden vücuttaki enfeksiyon ve enfeksiyon derecesini ölçen bir parametredir. CRP, vücuttaki pek çok hastalığın varlığını ortaya koyar ve tedavilerin seyrini belirler. HsCRP (Yüksek Hassasiyetli C-Reaktif Protein) ise kalp hastalıklarının kontrolü için kullanılır. Yüksek HsCRP değerlerinde yükseklik çıkması kalp krizi geçirme riskinin de yüksek olduğu anlamına gelebilir. En düşük seviyedeki iltihaplanmayı bile tespit edecek kadar hassas olan bu test, atardamarları etkileyen, zarar verici bir iltihabınız olup olmadığını gösterebilir. Sonuçlar anormal derecede yüksek olacağından, herhangi bir akut inflamasyon veya hastalığınız varsa bu test yapılmamalıdır. Bununla birlikte, belirgin bir inflamatuar semptom olmaksızın genel sağlık durumu iyiyse, bu test, özellikle kolesterol gibi diğer testlerle birlikte kullanıldığında, kişisel kalp hastalığı riskinizin bir göstergesidir. Eğer test sonucu 1.0’ın altında çıkarsa kalp hastalığı riski düşük, 1.0 ile 3.0 arasında çıkarsa orta seviyede, 3.0’ın üzerinde çıkarsa yüksek anlamına gelir. Rutin sağlık taramalarında yaygın olarak kullanılan bu test damarlarda pıhtı ya da plak oluşumuna bağlı kalp hastalıklarını da göstermektedir. Kalp ve damar hastalıklarında hayati risk yüksektir. Bu nedenle hastaların mutlaka HS- CRP testi yaptırması gerekmektedir. Bu test kısa sürede ve hastalara ağrı ya da acı vermeden gerçekleştirilir. Kan örneğiyle uygulanan test sonucunda ayrıntılı bir rapor çıkar. HS-CRP için özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Açlık ya da tokluk gerektirmeyen test, bazı açlık isteyen testlerle istenebileceği için açken yapılması daha uygundur. HS-CRP yani yüksek duyarlı CRP, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid ile birlikte bakıldığında daha belirleyici olmaktadır.

İçerdiği Test Grupları

Enflamasyon ( yangı, iltihap), vücudu mikroplar ve zararlı maddelerden kurtarmak ve doku hasarına karşı korumak için bağışıklık sisteminin kullandığı savunma yöntemdir. Tipik iltihap belirtileri arasında; ateş, kızarıklık, şişme ve ağrı bulunur. Enflamasyon akut veya kronik olabilir. Akut enflamasyona genellikle enfeksiyon veya yaralanmalar neden olur ve geçicidir. Kronik enflamasyona ise artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı veya astım gibi kronik de denilen uzun süreli durumlar neden olur. Enflamasyon yani iltihap, kandaki belirli protein seviyelerinin yükselmesine neden olur ve bunlar, bazı durumlarda sebebin yanı sıra bu durumun kapsamını değerlendirmek için ölçülebilir. Vücutta bir iltihap oluştuğunda C-Reaktif Protein(CRP) değeri artar. CRP testi ile kandaki iltihap değeri ölçülmektedir. CRP seviyeleri enfeksiyonlar, iltihaplanma ve çeşitli hastalıklar sonucu yükselmektedir.
ESR (Eritrosit Sedimantasyon Hızı)  enflamasyon yani vücuttaki iltihabi durumu gösteren bir belirteçtir. Yüksek sedimantasyon, vücutta aktif bir hastalık süreci olabileceği anlamına gelmektedir. Bu test, vücuttaki enflamasyonun (iltihap-yangı durumunun) nerede olduğunu ya da bu tablonun hangi sebeple oluştuğunu göstermez. ESR’yi iltihaplanma dışı koşullar da yükseltebilmektedir. ESR testi; enfeksiyonlar, kanser ve otoimmün hastalıklar( bağışıklık sisteminin neden olduğu rahatsızlıklar) dahil olmak üzere, akut ve kronik enflamasyonla ilişkili durumların teşhis edilmesine yardımcı olan bir kan testidir.  

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  229,00
    İncele