Böbrek Kontrol Paketi – 18 Yaş Üstü

Böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını öğrenebileceğiniz pratik bir kan testi grubunu içerir.

Test Sayısı
4
Örnek Tipi
İdrar Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
3 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Böbrek fonksiyonlarınızın nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, yüksek tansiyon ya da diyabet hastasıysanız ve böbreklerinizin bu durumdan ne kadar etkilendiğini öğrenmek istiyorsanız veya mevcut bir böbrek hastalığınız varsa Böbrek Kontrol Paketi sizin için ideal bir testtir. Bu test özellikle aile üyelerinde böbrek rahatsızlığı hikayesi olan bireyler için de mutlaka önerilmektedir. Yapılacak olan kan ve idrar tetkiklerinin sonuçlarına göre böbrek sağlığı ile ilgili erkenden önlem alınması sağlanabilir.

Böbrek Kontrol Paketi - 18 Yaş Üstü Hakkında

Özel Talimatlar

Test için örneğini sabah saatlerinde ve aç karnına vermeniz önemlidir. Testinizden 48 saat önce ağır egzersiz yapmaktan ve et açısından zengin yemek yemekten kaçının. Herhangi bir vitamin veya mineral takviyesi almadan önce bu testi yaptırmalısınız.

Uzman Görüşü

Vücudun her iki yanında bulunan böbreklerin ebatları küçük olsa da sağlığımızla ilgili görevleri fazladır.  Üre, ürik asit, kreaitinin gibi zararlı atık maddeleri idrar yolu ile vücuttan atılmasını sağlayan böbrekler aynı zamanda kandaki iyon ve elektrolit konsantrasyonlarını kontrol eder. Böbreklerimizin sağlıklı çalışması hayati önem taşımaktadır. Böbrek Kontrol Paketi kapsamında kreatinin, üre, ürik asit ölçülerek ve tam idrar tahlili bakılarak böbreklerin ne kadar iyi çalıştığı ortaya konulmaktadır. Kronik böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar uzun yıllar boyunca hiçbir belirti göstermeden ilerleyebilir. Özellikle sigara içenler, obezite, diyabet, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol hastaları gibi böbrek rahatsızlıkları bakımından risk grubunda bulunan kişilerin böbrek sağlıklarını yakından takip etmesi önemlidir.

İçerdiği Test Grupları

Kreatinin vücutta böbrek fonksiyonlarını gösteren en önemli parametrelerden biridir. Kandaki kreatinin miktarının kan testi ile ölçülmesi işlemine serum kreatinin, idrardaki kreatinin seviyelerini ölçme işlemine ise kreatinini klirensi adı verilmektedir.
Üre, proteinlerde bulunan amino asitlerin son parçalanma ürünüdür. Protein parçalanması sonucunda karaciğerde amonyak formunda olan azot ortaya çıkar. Azot, atık ürün üresini oluşturmak için karaciğerdeki diğer kimyasallarla birleşir ve üre kan dolaşımına karışarak böbreklere ulaşır. Böbreklerde kandan süzülen üre, idrar yolu ile vücut dışına atılır. Sağlıklı bireylerdeki sağlıklı böbrekler, vücudun ürettiği ürenin yüzde 90’ından fazlasını dışarı atar. Bu durum böbreklerin sağlıklı çalıştığını gösterir. Böbrek veya karaciğerde görülen hastalıklar, kandaki üre miktarını etkileyebilir. Karaciğerde üre miktarı arttığında veya böbrekler tarafından çıkarılan üre miktarı azaldığında, kan üre oranı yükselir. Yine karaciğerin önemli hasarı veya hastalığından üre üretimi azalırsa kan üre oranı düşebilir. Üre testi kandaki üre seviyesini belirlemektedir.
Ürik asit testi ile vücudunuzdaki ürik asit miktarı ölçülür. Ürik asit, vücut pürin adı verilen kimyasalları parçaladığında ortaya çıkan normal bir atık üründür. Pürinler, kendi hücrelerinizde ve ayrıca bazı gıdalarda bulunan maddelerdir. Yüksek düzeyde pürin içeren yiyecekler arasında; karaciğer, hamsi, sardalye, kuru fasulye ve bira bulunur. Çoğu ürik asit kanda çözüldükten sonra böbreklere gider. Oradan da idrar yolu ile vücuttan atılır. Vücutta çok fazla asit üretimi veya idrar yoluyla yeterince dışarı atılmaması eklemlerde kristaller oluşmasına (gut hastalığına) sebep olabilir. Ayrıca yüksek ürik asit seviyeleri, böbrek taşları ve böbrek yetmezliği gibi farklı rahatsızlıklara da yol açabilir.

Tam idrar tahlili pek çok hastalıkla ilgili ipuçlarının idrar örneği değerlendirilerek elde edildiği bir test grubudur. İdrar örneğinin içinde olması gereken maddelerin seviyeleri, idrarın rengi, yoğunluğu, berraklığı gibi kriterler göz önünde bulundurularak analiz yapılır. Böbreklerimiz, zararlı maddeleri süzerek, idrar yoluyla dışarı atmaktadır. Bu da idrar testi ile pek çok hastalığın tanısının konulabilmesini mümkün kılmaktadır. Tam idrar tahlili ile vücutta böbrek hastalıkları, diyabet, çeşitli enfeksiyonlar, kan hastalıkları, hormonal, metabolik ve sistemik hastalıkların varlığı ile ilgili önemli bilgiler edinilmektedir. Elde edilen sonuçlar yapılması gerekli görülen diğer tetkiklerle de birlikte hastalıkların tedavi süreci için büyük önem taşımaktadır. Tam idrar tahlili gebelik takiplerinde de sıkça kullanılmaktadır.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  359,00
    İncele