Evde Çocuk EEG Çekimi

 Çocuklar için Evde EEG olabilir mi? 

Evde Çocuk EEG Çekimi; Teknolojik gelişmeler yardımıyla beynimizin ürettiği anlamlı dalgaları ölçerek beyin fonksiyonu hakkında yorumlar yapmanın, beyin fonksiyonlarındaki bozulmanın nerede ve ne boyutta olduğunu anlayabilmenin psikiyatri, psikoloji ve özellikle sinirbilim çalışmalarında önemi büyüktür. EEG yöntemi ile alınan kayıt aktivitesinin varlığı tıp dünyasında sıkça kullanılan, kabul görmüş ve günümüzde yerini almış bir beyin görüntüleme yöntemidir. EEG, beynin sinir hücre gruplarının elektriksel aktivitesini kaydetmeye yarar ve beynin dinamik cevaplarını ölçmek amacıyla tanı konulması ve tedavi süreci ile araştırmalarda kullanılmaktadır. 

Evde Çocuk EEG Çekimi
Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Evde Çocuk EEG Çekimi

EEG; çocuklardaki nörolojik problemlerinin teşhis edilmesinde de günümüzde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.  Beynin ürettiği çok küçük voltajlı elektrik sinyallerinin başa yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla alınıp, daha büyük biyomedikal sinyallere dönüştürülmesi ve analiz edilmesiyle oluşan, kesin sonuçlu muayene ve araştırma yöntemlerindendir. EEG kaydını uyku-uyanıklık halindeyken; beynin çalışması esnasında alınabilmesi ve yüksek zamansal çözünürlüğü nedeniyle beyin işlevlerini çalışabilmenin bugün için bilinen ideal yollarından biridir. Sonuç olarak binlerce hücreye ait iyon akımının matematiksel toplamı, EEG’de elde edilen elektrik potansiyellerini oluşturur. Özellikle çocuklarla yapılan EEG kayıtlarında oldukça çok artefakt görülür. Çocuklarda EEG çekmede yaşanan farklı sıkıntılar da evde kayıt alınmasıyla aşılabilmektedir. Hem çekimin zamanlaması ayarlanabilmekte hem de konforlu şekilde EEG çekilebilmektedir.

EEG Ne İşe Yarar?

Özellikle epilepsi olmak üzere beyin elektromanyetik dalgalarının görüntülenmesi, farklı sinirsel hastalıklara ilişkin önemli tanı koyma ve tedavi yaklaşımları için yardımcı veri sağlamaktadır. Beyin iltihapları (ansefalit), beyin tümörü, kafa travmalarında beyin hasarı, farklı kaynaklarla oluşabilen beyin işlev bozuklukları (ensefalopati), uyku bozukluklarında önemli ipuçları vermektedir.

EEG Nasıl Uygulanır?

Kafaya yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla beyin dalgaları kaydedilmektedir. Özellikle epilepsi hastalığı konusunda ve beyin elektriksel yapısı hakkında bilgiler veren EEG çekimleri doktora tanı koyma konusunda yardımcı olmaktadır. Alınan görüntüler sayesinde tedavi planlaması da daha doğru bir şekilde yapılır.

EEG çekimleri iki şekilde gerçekleştirilir; rutin EEG: bu çekim türüne uyanıklık EEG adı da verilmektedir. Yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika aralığında sürer.

Çekim aralığının bitimine kadar hastaların teknisyenin komutlarını dinlemesi gerekir. Yapılan işlemler esnasında gözlerin kapalı olması gerekir.

Çekimlerde 10 saniyede bir olmak üzere 4 ila 5 kez göz açıp kapatma yapılabilir. 3 ila 5 dakika süren nefes alıp verme işlemi de bulunur.

En son ışıklı uyarı işlemleri yapılır ve uygulama biter. Uyku EEG ise rutin çekimlerde yeterli düzeyde bilgi alınamadığında ve daha çok bilgi edinmek istenildiğinde çekilir.

Özellikle rutin EEG çekimlerinin yetersiz olduğu çocuklarda sık şekilde kullanılır. Çocuklarda var olan sorunun ne olduğunu belirlemek ve nasıl bir tedavi yapılacağını planlamakta kullanılır.

EEG’nin Yan Etkileri ve Riskleri Var mı?

Kafaya dışarıdan yapıştırılan ve sonra çıkarılan elektrotlar aracılığıyla dıştan beyin dalgaları kaydedilmektedir. Vücuda herhangi bir girişimde bulunulmaz ve herhangi bir müdahalenin yeri yoktur. Bu açıdan tamamen zararsız bir yöntemdir.

Evde Çocuk EEG Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kimler EEG’ye ihtiyaç duyar?

  • Epilepsi (sara hastalığı),
  • Beyin iltihapları (ansefalit),
  • Beyin tümörü,
  • Kafa travmalarında beyin hasarı,
  • Farklı kaynaklarla oluşabilen beyin işlev bozuklukları (ensefalopati),
  • Uyku bozuklukları EEG’ye ihtiyaç duyulabilen hastalıklardan bazılarıdır.

Evde EEG çekimi tehlikeli mi?

Evde EEG çekiminin herhangi bir tehlikesi, riski bulunmamaktadır.

EEG ne kadar sürer?

Doktorunuzun istemine göre ne kadar süre gerekiyorsa kayıt süresi ona göre ayarlanabilmektedir. Uyku-Uyanıklık EEG, 1 Saatlik – 3 Saatlik EEG veya tüm gece EEG gibi farklı kayıt istemleri olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Uykuda yapılacak olan uygulamalar öncesinde uykusuz kalınması gerekebilir. Doktor isteminde bu durumun belirtilmesi gereklidir.

 

Bebeklerin sabit durması açısından genellikle uyku işlemi uygulaması yapılır. Uykuda sağa sola dönmeler sorun ve sıkıntı oluşturmaz.

 

Bebeklerin karının tok ve altının temiz olması şarttır.

 

EEG çekimi esnasında odanın sessiz olması önemlidir.

Çekimler sırasında ağrı, acı ya rahatsız edici bir durum meydana gelmez. Bu sırada hareket etmemek gerekir. Hareket edilmesi kalitesiz görüntülere yol açabilir, işlemlerin de uzamasını sağlayacaktır.

 

Uygulama sırasında kendiliğinden uyumayan çocuklar için beyin dalgalarına etki etmeyecek olan ilaçlar verilir. İlaçlar çocukların kilosuna ve yaşına uygun bir şekilde verilecektir.

 

Çocukların ve bebeklerin yanında mutlaka anne ya da babası olması gerekecektir.

Çocuklarda inceleme sırasında tepki ve uyum güçlüğü olabilir. Bu nedenle incelemeden önce uygun bir biçimde çocuğun bilgilendirilmesi, korkusunun azaltılması ve güven verilmesi uygun olur.

 

EEG çekimine uyanık çekilmesine izin vermeyen çocuklarda elektrotlar uyuduktan sonra takılır.

EEG testi evde yaptırmak istiyorum ama evime gelecek ekibe ne kadar güvenebilirim?

Memorial güvencesiyle rahatlıkla sunulacak olan hizmetin kalitesi garanti edilmiş olur. Evinize gelecek ekibin profesyonelliği ve deneyimi Memorial güvencesi altındadır. 

Evde yapılan EEG testi ile hastanede ya da klinikte yapılan arasında fark var mı?

Evde yapılan çekimde kaliteli bir alet kullanıldıysa, tecrübeli teknisyenin uluslararası standartlarda ve uygun şartlarda çekimi gerçekleştirmesi durumunda hastanede veya evde yapılan kayıtların kalitesi açısından fark olmaz.

Evde yapılan çekimlerde kayıt yapılan kişi, özellikle de çocuklar; kendi yataklarında, kendi odalarında rahat hareket edebilecekleri ve rahat uyuyabilecekleri için artefaktı daha az ve daha nitelikli kayıtlar elde edilebilir.