Evde Sonda Çıkarma

Evde sonda çıkarma uygulaması, hastanedeki tedavisi tamamlanan fakat evde tedavi sürecine devam edilen kişilere ya da uzun dönem yatağa bağımlı nöromüsküler hastalardaki (kas ve sinir hastalıkları olan bireyler) ile idrar ve beslenme sondalarının birlikte hemşireler tarafından yapılan bir işlemdir.

İdrar sondası, idrarını herhangi bir nedenden dolayı doğal yollardan boşaltamayan hastalarda idrar kesesinin (mesane) içerisine sonda takılarak idrarın dışarıya çıkartılması için uygulanmaktadır.
Beslenme sondası ise; ağız (oral) yoluyla beslenemeyen yada beslenmesi güçleşen hastalara burundan girilerek mideye kadar uzanan bir tüpün takılarak besinlerin mideye ulaşmasının sağlanması için uygulanır.
Evde sonda takma hizmeti; ilk kez sonda takma hizmeti ve takılan sondanın değiştirilmesi hizmetlerini kapsamaktadır.
Talep edilen hizmetin detayları için canlı destekten bilgi alabilirsiniz.

Evde Sonda Çıkarma
Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

İdrar sondasının takılması hizmetinde kullanılacak olan sondanın tipinin doğru şekilde belirlenmesi ve hijyen kurallarına uyularak yapılması çok önemlidir.
İdrar sondaları, kauçuk ve silikon olmak üzere 2 tiptir. Hastanın tedavisi gereği, sonda hastada uzun süreli kullanılacaksa silikon sonda tercih edilmelidir. Kısa süreli tedavilerde ise; kauçuk modeller tercih edilir. Ortalama 10 dakika süren idrar sondasının takılması hizmetinde; mesaneye takılan idrar sondası borusunun ucundaki idrar torbasına idrar gelip, gelmediği kontrol edilerek işlem sonlandırılır. Hasta ve hasta yakınlarına dikkat etmeleri gereken noktalar ile ilgili bilgilendirme yapılır.
Takılı idrar sondasında; torbadan dışarıya idrar sızıntısı olması, sondanın yerinden çıkması, idrar torbasının tıkanması, uzun süreli takılı olması gibi durumlarda idrar sondası uzman hemşireler tarafından değiştirilmektedir.
Beslenme sondasının takılmasında kullanılacak sondanın ölçüsünün hastanın yaşına ve tedavisine uygun şekilde belirlenmesi ve hijyen kurallarına uyularak yapılması çok önemlidir. Ortalama 10 dakika süren beslenme sondasının takılması hizmetinde; kateterin hastanın burundan içeriye girilerek midesine ulaşması sağlanır, steteskop yardımıyla kontrol edilir ve kateter, buruna bant ile sabitlendirilerek işlem sonlandırılır. Hasta ve hasta yakınlarına dikkat etmeleri gereken noktalar ile ilgili bilgilendirme yapılır.