Evde Trakeostomi Değişimi

Boyun bölgemizde erkeklerde “adem kemiği” denen çıkıntılı bölgenin ve ses tellerinin yaklaşık 2-3 cm aşağısından, hava borusuna (trakea) açılan deliğe (ostomi) trakeostomi denir.

Trakeostomi hastanede; Yoğun Bakım, Anestezi ve KBB hekimleri tarafından cerrahi bir işlem ile açılır. İlk kez yapılacak trakeostomi açılması işlemi evde yapılmamaktadır.

Evde trakeostomi değişimi, hastanın trakeostomi açılması sonrası taburcu olmasının ardından, trakeostomi kanül adı verilen ve boğaza giren parçanın, belirli sürelerde Evde sağlık ve Bakım Hizmetleri ekibindeki hemşire desteği ile steril koşullarda değiştirilmesi hizmetidir.

Evde Trakeostomi Değişimi
Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Evde Trakeostomi değişimi, hemşirelerimiz ile hastanın konfor alanında aşağıdaki basamaklar ile sağlanan bir hizmettir.
• Trakeostomi değişimi yapılacak ortamda hijyen kuralları sağlanır.
• Steril eldivenler takıldıktan sonra trakeostomi pedi çıkarılır ve trakeostominin etrafı serum fizyolojikle temizlenir.
• Trakeostomi kanül girişinde kızarıklık veya iltihap olup olmadığı değerlendirilir.
• Enfeksiyon belirtileri varsa, steril gazlı bez ile baticon, içten dışa dairesel hareketlerle sürülür.
• Temizleme işlemi boyunca, kanülün hareket etmemesine özen gösterilir.
• Yeni trakeostomi pedi kanülün etrafına yerleştirilir.
• Trakeostomi bakımı bittikten sonra, stoma alanındaki kızarıklık, ödem, koku hassasiyet ve sıcaklık değişiklikleri kontrol edilerek hizmet tamamlanır.