Hububat Alerji/İntolerans Testi

Kan yolu ile yapılan bu test arpa, yulaf, çavdar ve buğday gibi tahıllara alerjiniz olup olmadığını anlamanızı sağlar. Hububat alerji testi, tahıl çeşitlerine karşı alerjik reaksiyon gösteren IgE antikorlarını arar.

Test Sayısı
1
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
168 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Birçok insan çocuklukta buğday veya tahıl alerjisi geliştirir. Bazılarında bu alerjiler ilerleyen yaşlarda ortadan kalkarken, bazılarında devam edebilir veya yetişkinlikte ortaya çıkabilir. Tahıl alerjisinde kurdeşen veya deri döküntüsü, mide bulantısı, mide krampları, kusma, ishal, burun akıntısı, hapşırma, baş ağrısı ve ciddi vakalarda hayatı tehdit edebilen anafilaksi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Buğday ve tahıl alerjileri Çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı gibi farklı hastalıklarla da karıştırılabilir. Kan yoluyla yapılan bu test doğru teşhis konulması için size ve hekiminize yardımcı olur.

Hububat Alerji/İntolerans Testi Hakkında

Özel Talimatlar

Test için örneğini sabah saatlerinde ve aç karnına vermeniz önemlidir. Testinizden 48 saat önce ağır egzersiz yapmaktan ve et açısından zengin yemek yemekten kaçının. Herhangi bir vitamin veya mineral takviyesi almadan önce bu testi yaptırmalısınız.

Uzman Görüşü

Hububat yani tahıl alerjisi, tahıl içeren gıdalara karşı alerjik bir reaksiyondur. Alerjik reaksiyonlar bu ürünlerin yenilmesinden ya da unlarının solunmasından sonra ortaya çıkabilir. Tahıl ürünleri birçok yiyecek ve gıda ürünün içerisinde bulunabildiğinden bu ürünlerden kaçınmaz her zaman mümkün olmayabilir.  Hububat alerjisi vücudun tahılda bulunan proteinlere karşı antikor üretmesi ile ortaya çıkar. Bazı faktörleri tahıl alerjisi geliştirme riskini artırabilir. Aile öyküsünde yani ebeveynlerinde gıda alerjileri veya astım gibi başka alerjileri olan kişilerde tahıl alerjisi riski artış gösterir. Bununla birlikte tahıl alerjisi en çok bağışıklık ve sindirim sistemleri olgunlaşmamış bebeklerde ve küçük çocuklarda görülmektedir. Çoğu çocuk tahıl alerjisini 16 yaşına kadar aşabilir. Ancak yetişkinlerde tahıl alerjisi genellikle çimen polenine çapraz duyarlılık olarak gelişebilir. Hububat alerji testi, IgE aracılı alerjilere neden olabilen arpa, yulaf, çavdar ve buğday olmak üzere dört yaygın tahıl alerjeninin analizini sağlar. Bu alerjenlerden birine maruz kaldıktan sonra ortaya çıkabilecek döküntü, ciltte kızarıklık, dudaklarda ve yüzde şişme, mide bulantısı-kusma, bayılma gibi durumlarda hububat alerji tarama testinin yapılması yarar sağlar. Bu test çölyak hastalığını tespit etmek için uygun olmamakta, çölyak tespiti için farklı testler uygulanmaktadır.

İçerdiği Test Grupları

Kişide bazı gıdaların tüketilmesi sonucu veya teması nedeniyle alerji belirtileri görülüyorsa o maddenin belirlenip, uzaklaştırılması için gerekli önlemleri alınması amacıyla gıda alerjenleri testleri yapılmaktadır. Kandan örnek alınarak bakılan bu test kişiye ve hekimine doğru tanı için önemli kolaylık sağlar.