İmmünoglobulinler Kontrol Paketi

Kantitatif veya toplam immünoglobulinler olarak da bilinen bu test, üç ana antikor sınıfında (IgG,IgM,IgA) fazlalık veya eksiklik olup olmadığını ölçer.

Test Sayısı
6
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
6 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

İmmün yetersizlikle seyreden bazı hastalıklarda kan düzeylerini ölçtürmek, çeşitli enfeksiyonları daha önce veya yakın zamanda geçirip geçirmediğinizi öğrenmek ve enfeksiyona karşı bağışıklığınızın olup olmadığını anlamak istiyorsanız bu kontrol paketi sizin için ideal olacaktır.

İmmünoglobulinler Kontrol Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Bu test örneği için özel bir talimat bulunmamaktadır.

Uzman Görüşü

Bu test paketi ile, kandaki antikorlar olarak da bilinen immünoglobulinlerin miktarı ölçülmektedir. Antikorlar, virüsler ve bakteriler gibi hastalığa neden olan maddelerle savaşmak için bağışıklık sistemi tarafından yapılan proteinlerdir. Vücut bu maddelerin farklı türleriyle savaşmak için farklı tipte immünoglobulinler üretir. Bir immünoglobulin testi genellikle üç spesifik immünoglobulin tipini ölçer. Bunlara IgG, IgM ve IgA denir. IgG, IgM veya IgA seviyeleri çok düşük veya çok yüksekse, bu ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. İmmünoglobulin seviyeleri çok yüksekse, bu bir otoimmün hastalığın, kronik bir hastalığın, bir enfeksiyonun veya bir kanser türünün belirtisi olabilir. Bu koşulların belirtileri büyük ölçüde değişir.  

İmmünoglobulin seviyeleri çok düşük olduğunda şu belirtiler görülebilir:

  • Sık ve/veya olağandışı bakteriyel veya viral enfeksiyonlar
  • Kronik ishal
  • Sinüs enfeksiyonları
  • Akciğer enfeksiyonları
  • Ailede immün yetmezlik öyküsü

İçerdiği Test Grupları

Albümin esas olarak karaciğerde günde 12 ile 14 gram arasında sentezlenen ve kanda bulunan 3 temel protein türünün en fazla olanıdır. Albümin, sıvının kan dolaşımında kalmasına yardımcı olarak diğer dokulara sızmasını engeller. Ayrıca hormonlar, vitaminler ve enzimler de dahil olmak üzere vücuda çeşitli maddeler taşır. Düşük albümin seviyeleri, karaciğeriniz veya böbreklerle ilgili bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Albümin seviyesinin düşük olması siroz dahil karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, yetersiz beslenme, enfeksiyon, enflamatuar bağırsak hastalığı, tiroid hastalığı, belirtisi olabilir. Albümin düzeyinin normalden daha yüksek seviyelerde olması ise dehidrasyon veya şiddetli ishale yol açabilir. Albümin seviyesinin normal aralıkta olmaması mutlaka tedavi gerektiren bir tıbbi durum anlamına da gelmeyebilir. Steroidler, insülin, hormonlar ve istenmeyen gebeliği haplar gibi diğer ilaçlarda albümin seviyesini düşürebilir.
Yaşamsal fonksiyonların sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan total proteinler, dokuların ve hücrelerin temel taşlarını oluşturur. Kanın plazma kısmında bulunan total Protein miktarı değerinin düşüklüğü veya yüksekliği karaciğer, böbrek veya kemik iliğini içeren çeşitli hastalıkların yanı sıra diğer metabolik veya beslenme bozukluklarının tanı ve tedavisinin takibi için önemlidir. Genel sağlık kontrollerinde, vücutta ödem oluştuğunda, karaciğer ya da böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek ve beslenme bozukluğu olduğu düşünülen kişilerde total protein düzeyleri kontrol edilir. Total protein; hepatit B veya C veya HIV veya enfeksiyonlar, Multipl miyelom veya Waldenstrom hastalığı gibi kemik iliği bozuklukları, aşırı sıvı kaybı, hiperimmünglobulin sendromu ve gammopati gibi durumlarda yüksek değerlerde olabilir. Ödemler, yanık, travmalar, nefrotik sendromlar, karaciğer hastalığı, kanser, beslenme bozuklukları ve kronik enfeksiyonlar total protein düzeylerin düşük olmasına neden olabilir.

Antikorlar veya immünglobülinler, vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar ve vücudun bakteri, virüs ve vücut tarafından "yabancı ve zararlı” olarak tanınan maddelere karşı korunmasına yardımcı olur. Beş farklı immünglobülin sınıfı ve birkaç alt sınıf bulunmaktadır. Her sınıf, biraz farklı bir role sahip olan bir antikor grubunu temsil eder. İmmünglobülin A veya IgA, ağız, solunum yolları ve sindirim sistemini kaplayan zarların enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. IgA antikorları tükürük, gözyaşı ve anne sütünde de bulunabilir. İmmünglobülin A (IgA), toplam akciğer ve mide salgılarının ve anne sütünün yaklaşık %15'ini oluşturur. IgA, vücudun mukozal bölgelerinde enfeksiyona karşı koruma sağlar. IgA testi, immünglobülin A fazlalığı veya eksikliğini tespit etmek veya izlemek için kandaki immünglobülin A miktarını ölçer.
Antikorlar veya immünglobülinler, vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Virüsleri, bakterileri ve diğer yabancı maddeleri ("antijenler" olarak adlandırılır) yakalayabilir ve onları zararsız hale getirebilirler. Beş farklı immünglobülin sınıfı ve birkaç alt sınıf vardır. Her sınıf, biraz farklı bir role sahip olan bir antikor grubunu temsil eder. İmmünglobülin M (IgM), plazma hücrelerinde (özel beyaz kan hücreleri) oluşan ve patojenler veya diğer yabancı maddelerle (antijenler) temas ettiklerinde kana salınan antikorlardır. Orada antijenlerle birleşirler ve vücutta daha fazla savunma reaksiyonunu tetiklerler. Kandaki IgM seviyesi, enfeksiyon durumunda özellikle hızla yükselir ve akut veya kalıcı bir enfeksiyona işaret eder.
Antikorlar veya immünglobülinler, vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Virüsleri, bakterileri ve diğer yabancı maddeleri ("antijenler" olarak adlandırılır) yakalayabilir ve onları zararsız hale getirebilirler. Beş farklı immünglobülin sınıfı ve birkaç alt sınıf vardır. Her sınıf, biraz farklı bir role sahip olan bir antikor grubunu temsil eder. İmmünglobülin E doğrudan alerjilerle ilişkilidir. Alerjisi olanlarda bağışıklık sistemi, IgE üreterek zararsız bir alerjene (gıda, ot veya hayvan tüyü gibi) aşırı tepki verir. Bu reaksiyon genellikle burun, akciğerler, boğaz ve ciltte tahrişe neden olur. Alerjene özgü IgE antikor testi, belirli bir alerjene karşı alerji olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır. Şüpheli bir alerjen için hedeflenen kandaki IgE antikor miktarı ölçülmektedir. Basit bir kan testi, kandaki immünglobülin E (IgE) seviyesini ölçer.
Antikorlar veya immünglobülinler, vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Virüsleri, bakterileri ve diğer yabancı maddeleri ("antijenler" olarak adlandırılır) yakalayabilir ve onları zararsız hale getirebilirler. Beş farklı immünglobülin sınıfı ve birkaç alt sınıf vardır. Her sınıf, biraz farklı bir role sahip olan bir antikor grubunu temsil eder. İnsan kanındaki baskın antikor tipi immünoglobulin G'dir (IgG). En önemli görevleri, vücuda girmiş virüsleri, bakterileri ve bunların metabolik ürünlerini, ayrıca vücutta enflamasyon sırasında veya hücreler yok edildiğinde üretilen maddeleri yakalamaktır. Kandaki antikorların yaklaşık %70-80'i, dokulara girebilen ve enfeksiyonla savaşabilen immünglobülin G (IgG) antikorlarıdır. IgG, antikor bazlı bağışıklığın çoğunu sağlar. IgG antikorları, mikroorganizmalara karşı uzun süreli korumanın temelini oluşturur ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olanlarda, yeniden enfeksiyonu önlemek için yeterli IgG antikorları üretilir. Kandaki immünglobülinlerin yaklaşık %70-80'i IgG'dir. İlk enfeksiyon sırasında spesifik IgG antikorları üretilir ve vücut, aynı antijene maruz kaldığında hızla yeniden üretilebilen bir IgG antikorları vücudu korur. IgG antikorları, mikroorganizmalara karşı uzun süreli korumanın temelini oluşturmaktadır. IgG testi ile vücuttaki antikor seviyesi belirlenebilmektedir.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  229,00
    İncele