Kadın Üreme Sağlığı Paketi – Detaylı

Çocuk sahibi olmayı planlayan her kadının detaylı hormon seviyelerin öğrenmek için yaptırması gereken bir test grubudur.

Test Sayısı
8
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
168 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Bebek sahibi olmayı planlıyorsunuz ama vücudunuzun daha doğrusu hormonlarınızın buna hazır olup olmadığından emin değilsiniz. “Acaba çocuk sahibi olabilir miyim?” , “Doğurganlığım ilerleyen zamanlarda azalabilir mi?” gibi soruların yanıtlarını detaylı kadın üreme sağlı paketi testleriyle öğrenebilirsiniz. Bu paket sayesinde üreme sağlığı ile ilgili bütün detayları öğrenebilir ve vücudunuzu uzman kontrolünde çocuk sahibi olmaya hazırlayabilirsiniz.

Kadın Üreme Sağlığı Paketi - Detaylı Hakkında

Özel Talimatlar AMH testi, adet döngüsü içerisinde herhangi bir gün yapılabilir. AMH testinin adet döneminde ya da belirli bir periyotta olması gerekli değildir. E2 ve LH testleri için hazırlık gerektirecek özel bir durum bulunmamaktadır. TSH, T3 Serbest ve T4 Serbest testleri sabah saatlerinde ve aç karna yapılması önemlidir. Uzman Görüşü Birçok kadın sorunsuz hamilelik süreci geçirerek sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin hayalini kurmaktadır. Kadınların üreme sağlığında hormonlar çok önemli bir yer tutmaktadır. Çocuk sahibi olmak isterken, vücudunuzdaki hormonların ne seviyede olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmek, sonuca giden yolda önemli etkenlerin başında gelmektedir. Üreme sistemini koruyan, yumurtanın çatlamasını sağlayan veya döllenmiş yumurtanın rahimde tutulmasını destekleyen hormon seviyelerinin bilinmesi sağlıklı bir gebelik için kilit rol oynayabilmektedir.

İçerdiği Test Grupları

Estradiol, vücutta doğal olarak üretilen üç östrojen hormonundan biridir. Erkeklerde ve kadınlarda estradiol bulunur ancak kadınlarda hormon seviyeleri erkeklerden çok daha yüksektir. Estradiol kadınların vücudundaki yağ dağılımını kontrol etmektedir. Bu hormonun amacı üreme sistemini korumaktır. Adet döngüsü sırasında artan estradiol seviyeleri yumurtanın olgunlaşmasına ve salınmasına, döllenmiş yumurtanın tutunmasına izin vermek için de uterus astarının kalınlaşmasına neden olur. Yumurtalıklarda yapılan bir hormondur. Kadınların yaşı ilerledikçe vücutta estradiol değeri düşer, menopoz sürecinde iyice azalır. Üreme sağlığı açısından E2 değerlerinin normal seviyelerde olması çok önemlidir.
Folikül uyarıcı olarak adlandırılan FSH ( Follicle Stimulating Hormone) kadın ve erkeklerde çocuk sahibi olmak için çok önemli bir hormon değeridir. Eksikliği veya yetersizliği kısırlığa neden olabilir. Vücutta FSH seviyelerini ölçmek için yapılan kan testi, herhangi bir kısırlık sorunu olup olmadığını anlamak için yapılır. Folikül uyarıcı hormon kadınlarda yaşam boyunca ve adet döngüsüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sonuçlar değerlendirilirken, hastanın yaşı ve adet döngüsü mutlaka dikkate alınır. Yüksek FSH seviyeleri azalmış yumurtalık rezervi ile, düşük FSH seviyeleri ise genellikle daha iyi yumurtalık fonksiyonu ile ilişkilendirilir. FSH değerlerinin 5- 10 arasında olması beklenmektedir. Bu değerin 10’un üzerine çıkması hamilelik olasılığını azaltabilmektedir.
AMH (Anti Müllerian Hormon) testi, kadınlarda yumurtalık rezervini ölçmek için uygulanan bir kan testidir. AMH, yumurtalıklarda bulunan yumurta keseleri içerisinde henüz gelişen hücrelerin salgılamış oldukları bir hormondur. AMH testi ile ortaya çıkan değer, bir kadının yumurtalıklarında bulunan yumurta rezervlerinin bir göstergesidir. Kadınlarda ilerleyen yaş ile birlikte yumurta sayısı ile orantılı olarak AMH değeri de düşmektedir. Aynı şekilde bazı hastalıklar ve çeşitli ilaçların kullanımı bu seviyeyi düşürebilmektedir. AMH seviyesi bir kadının doğurganlığı hakkında bilgi edinilmesini ve yumurtalık rezervlerinin durumunun değerlendirebilmesini sağlamaktadır. AMH seviyesi genç yaşlarda da düşük çıkabilir. 35 yaşın altında düşük AMH seviyesi aynı zamanda erken menopoza da işaret edebilir. Bu durumda kadınların çocuk isteği varsa bir an önce hamile kalmaları, o an için çocuk istekleri yoksa mutlaka yumurta dondurmaları önerilir.
LH (Luteinizan Hormon ya da Luteinleştirici Hormon) beyinde yerleşik hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. LH testi, LH hormonunun kandaki ya da idrardaki düzeyini ölçmektedir. LH kadınlarda yumurtalıkları uyararak yumurtanın çatlamasını sağlar. Yumurta çatlamadığı takdirde döllenme ve dolayısıyla da gebelik gerçekleşemez. Buna ek olarak LH yumurtalıklardan östrojen ve progesteron hormonlarının salınımını da düzenlemektedir. Bu hormonlar gebelik elde edilmesi ve hamileliğin sürmesi için çok önemlidir. LH testi kadınlarda adet bozuklukları ve infertilite sebeplerinin araştırılmasında mutlaka yapılması gereken incelemelerden biridir.
Prolaktin, hipofiz bezi tarafından salgılanan bir hormondur. Prolaktin, süt üretiminin yanında üreme ve adet döngüsü gibi fonksiyonlardan da sorumlu bir hormondur. Prolaktin hormonunun eksikliği veya fazlalığı birçok sağlık sorununa yol açabilir. Tiroid hormonu, psikiyatrik sorunlar, yumurtlama problemleri, gebelik, emzirme durumu, cinsel isteksizlik, kemik erimesi, östrojen-testosteron hormonu, jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi), adet düzensizliği gibi sorunlar için prolaktin hormonu anormalliklerinden kaynaklanabilir. Prolaktin düşüklüğü kadınlarda yetersiz süt üretimine, yumurtalık fonksiyonlarının düşmesine sebep olabilir. Doğumdan sonra süt gelmemesi başlıca belirtilerindendir. Erkeklerde de erken boşalma veya sertleşme sorunlarına sebep olabilmektedir.

"Tiroid Stimülan Hormon” kelimesinin kısalmasıdır. Türkçe karşılığı “tiroid uyarıcı hormon” demektir. Tiroid bezinin işlevlerini kontrol etmek için beyindeki hipofiz bezi tarafından üretilen bir hormon türüdür. TSH hormonu, aşırı ya da yetersiz çalıştığı zaman bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Tiroid Uyarıcı Hormon (TSH), hipofiz bezi tarafından üretilir ve tiroid bezinin iki hormonu olan tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) üretmesi için uyarır. TSH düşüklüğünde; ishal, kas güçsüzlüğü, kilo kaybı, yorgunluk, uykusuzluk, üdet döneminde düzensizlik gibi belirtiler görülebilmektedir. Metabolizmanın yavaşlaması, iştah açılması, depresyon, sinirlilik, depresif hal, kalp çarpıntısı, eklem ağrısı gibi belirtiler ise TSH yüksekliği işareti olabilir.
Tiroid, boynun ön tarafında bulunan ve metabolizmayı yönetmeye yardımcı olan hormonlar üreten bir bezdir. T3, tiroid bezi tarafından üretilen hormonlardan bir tanesidir. T3 hormonları bazı proteinlere bağlanarak dolaştıklarından total T3 olarak adlandırılırlar. T3 hormonunun çok azı kanda hiçbir proteine bağlanmadan serbest olarak bulunmaktadır. Tiroid bezinin fazla ya da az çalışması durumunda salgıladığı hormonların seviyesinde de değişiklik oluşmaktadır. Tiroid bezinin aşırı çalışmasına bağlı gelişen hipertiroidi hastalığının teşhisinde T3 hormon seviyesinin önemli bir yeri vardır.
Tiroid, boynun ön tarafında bulunan ve metabolizmayı yönetmeye yardımcı olan hormonlar üreten bir bezdir. T4, tiroid bezi tarafından üretilen hormonlardan bir tanesidir. Tiroid bezinin fazla ya da az çalışması durumunda salgıladığı hormonların seviyesinde de değişiklik oluşmaktadır. T4 hormonunun çoğu kandaki proteine bağlanarak işlev görürken, bir kısmı da serbest kalarak vücut ve dokular tarafından kullanılır. T4 hormonu, metabolizmanızın hızını artırmak için üretilir. Hipotiroidi hastalarında kandaki serbest T4 düzeyi düşük iken, hipertiroidi hastalarında bu değer genellikle normal aralığın üzerindedir. Serbest T4 düşüklüğünde; ödem, üşüme, kabızlık, saç dökülmesi, kas krampları, kilo alma, depresyon gibi belirtiler görülebilir. Gözde kuruluk, ışık hassasiyeti, görme problemleri, kaygı bozukluğu, halsizlik gibi belirtiler serbest T4 yüksekliğinde ortaya çıkabilmektedir.