Kadın Üreme Sağlığı Paketi – Temel

Kadın Üreme Sağlığı Paketi  çocuk sahibi olmayı planlayan her kadının yaptırması gereken bir test grubudur.

Test Sayısı
4
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
48 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Yakın zamanda bebek sahibi olmak istiyorsunuz ancak vücudunuz buna hazır mı henüz bilmiyorsunuz. Ya da bir eş adayınız olmamasına rağmen, ileride bir çocuğunuzun olmasını istiyorsunuz ve fiziksel açıdan uygunluğunuzu merak ediyorsunuz. Aklınızdaki soruların yanıtlarını almak için Kadın Üreme Sağlığı Paketi tam da size göre. Bu paket sayesinde hormonlarınız ile ilgili önemli bilgiler edinebilir ve hayallerinize kavuşmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kadın Üreme Sağlığı Paketi - Temel Hakkında

Özel Talimatlar

AMH testi, adet döngüsü içerisinde herhangi bir gün yapılabilir. AMH testinin adet döneminde ya da belirli bir periyotta olması gerekli değildir. E2 ve LH testleri için hazırlık gerektirecek özel bir durum bulunmamaktadır.

Uzman Görüşü

Anne olmak pek çok kadının hayalidir. Üreme sağlığı konusunda da en önemli noktalardan biri hormonlardır. Pek çok kadın üremeye ilişkin hormonlarının nasıl çalıştığını bilmeden çocuk isteyebilmektedir. Vücuttaki yumurtalık rezervi, hormonların durumu gibi konularda önemli bilgiler veren üreme sağlığı testlerinin yapılması sağlıklı bir gebelik için anahtar rol oynamaktadır.

İçerdiği Test Grupları

Folikül uyarıcı olarak adlandırılan FSH ( Follicle Stimulating Hormone) kadın ve erkeklerde çocuk sahibi olmak için çok önemli bir hormon değeridir. Eksikliği veya yetersizliği kısırlığa neden olabilir. Vücutta FSH seviyelerini ölçmek için yapılan kan testi, herhangi bir kısırlık sorunu olup olmadığını anlamak için yapılır. Folikül uyarıcı hormon kadınlarda yaşam boyunca ve adet döngüsüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sonuçlar değerlendirilirken, hastanın yaşı ve adet döngüsü mutlaka dikkate alınır. Yüksek FSH seviyeleri azalmış yumurtalık rezervi ile, düşük FSH seviyeleri ise genellikle daha iyi yumurtalık fonksiyonu ile ilişkilendirilir. FSH değerlerinin 5- 10 arasında olması beklenmektedir. Bu değerin 10’un üzerine çıkması hamilelik olasılığını azaltabilmektedir.
LH (Luteinizan Hormon ya da Luteinleştirici Hormon) beyinde yerleşik hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. LH testi, LH hormonunun kandaki ya da idrardaki düzeyini ölçmektedir. LH kadınlarda yumurtalıkları uyararak yumurtanın çatlamasını sağlar. Yumurta çatlamadığı takdirde döllenme ve dolayısıyla da gebelik gerçekleşemez. Buna ek olarak LH yumurtalıklardan östrojen ve progesteron hormonlarının salınımını da düzenlemektedir. Bu hormonlar gebelik elde edilmesi ve hamileliğin sürmesi için çok önemlidir. LH testi kadınlarda adet bozuklukları ve infertilite sebeplerinin araştırılmasında mutlaka yapılması gereken incelemelerden biridir.
Estradiol, vücutta doğal olarak üretilen üç östrojen hormonundan biridir. Erkeklerde ve kadınlarda estradiol bulunur ancak kadınlarda hormon seviyeleri erkeklerden çok daha yüksektir. Estradiol kadınların vücudundaki yağ dağılımını kontrol etmektedir. Bu hormonun amacı üreme sistemini korumaktır. Adet döngüsü sırasında artan estradiol seviyeleri yumurtanın olgunlaşmasına ve salınmasına, döllenmiş yumurtanın tutunmasına izin vermek için de uterus astarının kalınlaşmasına neden olur. Yumurtalıklarda yapılan bir hormondur. Kadınların yaşı ilerledikçe vücutta estradiol değeri düşer, menopoz sürecinde iyice azalır. Üreme sağlığı açısından E2 değerlerinin normal seviyelerde olması çok önemlidir.
AMH (Anti Müllerian Hormon) testi, kadınlarda yumurtalık rezervini ölçmek için uygulanan bir kan testidir. AMH, yumurtalıklarda bulunan yumurta keseleri içerisinde henüz gelişen hücrelerin salgılamış oldukları bir hormondur. AMH testi ile ortaya çıkan değer, bir kadının yumurtalıklarında bulunan yumurta rezervlerinin bir göstergesidir. Kadınlarda ilerleyen yaş ile birlikte yumurta sayısı ile orantılı olarak AMH değeri de düşmektedir. Aynı şekilde bazı hastalıklar ve çeşitli ilaçların kullanımı bu seviyeyi düşürebilmektedir. AMH seviyesi bir kadının doğurganlığı hakkında bilgi edinilmesini ve yumurtalık rezervlerinin durumunun değerlendirebilmesini sağlamaktadır. AMH seviyesi genç yaşlarda da düşük çıkabilir. 35 yaşın altında düşük AMH seviyesi aynı zamanda erken menopoza da işaret edebilir. Bu durumda kadınların çocuk isteği varsa bir an önce hamile kalmaları, o an için çocuk istekleri yoksa mutlaka yumurta dondurmaları önerilir.