Kan Sayımı ve Pıhtılaşma Paketi

Kırmızı ve beyaz kan hücreleri ile trombositler dahil tüm kan bileşenlerinin incelendiği tam kan sayımı, şimdi ve gelecekte yaşayabileceğiniz pek çok hastalığın nedenlerinin belirlenmesi için teşhise yardımcı olan bir kan testidir.

 

Test Sayısı
3
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
2 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Tam kan sayımı testi; hemogram, veya TKS isimleriyle de bilinmektedir ve sağlığımız ile ilgili önemli ipuçları verir. Anemi, enfeksiyonlar ve birçok farklı hastalığın tanı ve tedavisinde tam kan testi verilerinden faydalanılır. Ayrıca tedavi sonrası değerlerin normale dödüğünden emin olmak için de tam kan sayımı verilerinden yararlanılmaktadır.

Kan Sayımı ve Pıhtılaşma Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Bu test örneği için özel bir talimat bulunmamaktadır.

Uzman Görüşü

Tam kan sayımı testi ile kanda bulunan çeşitli hücrelerin türleri (kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler) değerlendirilmektedir. Bu kapsamlı test, her bir hücre tipinin sayısını mikrolitre bazında birbirine göre ölçmek için kullanılır. Öncelikle belirli zaman dilimleri için (örneğin enfeksiyon veya kemik iliği) sağlık riskinin bir göstergesi olarak kullanılır. Ancak iç kanama endişeleri olduğunda da istenebilir. Bu testler, diyaliz tedavisi sırasında böbrek hastalığının izlenmesi, radyasyon tedavisine maruz kaldıktan sonra kemoterapi, hemolitik anemiler (kan bozuklukları), kronik karaciğer hastalıkları, tekrarlanan transfüzyonlara bağlı aşırı demir yüklenmesi, hamilelik sırasında ağır adet döngüleri sonrası da istenebilir. Tam kan sayımı, son derece yaygın kullanılan bir testtir. Tam kan sayımı test kırmızı, beyaz ve pıhtılaşma kan hücrelerinin sağlığını incelemek için istenmektedir. Kırmızı hücreler, vücuda oksijen taşımak için hayati öneme sahiptir. Yorgunluk da dahil herhangi bir neden kırmızı kan hücrelerinde semptomlara yol açabilir. Tam kan sayımı ile kırmızı kan hücrelerinizin boyutuna, şekline ve hacmine bakılara demir veya B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan anemiden kaynaklanıp kaynaklanmadığına yardımcı olacaktır. Beyaz kan hücreleriniz vücudunuzun bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Yakın zamanda bir yaralanma veya enfeksiyon geçirip geçirmediğinizi tam kan sayımı testinde görülen beyaz kan hücrelerinde görülebilir.

İçerdiği Test Grupları

Vücuttaki akyuvar, alyuvar ve kan pulcukları sayısı ile hemoglobin ve hematokrit değerlerinin ölçüldüğü tam kan sayımı (hemogram) testi pek çok hastalığın tanısının konulmasına yardımcı olmaktadır. Vücudumuz için hayati öneme sahip içerikteki kanımızın özellikleri çeşitli sağlık sorunları ile ilgili önemli bilgiler vermektedir. Tam kan sayımı CBC, Hemogram, ve TKS isimleriyle de bilinmektedir. Kandaki hücrelerin sayısını ölçen bu test ile beyaz kan hücreleri (WBC), kırmızı kan hücreleri (RBC) ve trombositler (PLT’ler) plazma içindeki üç hücrenin sayımı yapılır. Bu test sayesinde; kanama bozukluğuna bağlı sorunlar, kansızlık yani anemi, enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminin organları enfeksiyondan ve yaralanmadan korumak için başlattığı süreç olan enflamasyon ( vücuttaki iltihap durumu), kan kanseri gibi hücreleri olumsuz yönde etkileyen birçok durum tespit edilebilmektedir.

Kanın pıhtılaşması için, vitamin K ve karaciğer tarafından üretilen bir protein olan protrombin gerekir. Aynı zamanda pıhtılaşma hücreleri yani trombosit kemik iliğinde üretilir ve kanamayı kontrol etmek için önemlidir. Bazı durumlarda üretilen trombosit miktarı azalır ya da çok hızlı bir şekilde tüketilebilir. Bağışıklık sistemindeki bozukluklar, bazı ilaçlar, karaciğer hastalığı bu duruma yol açabilir. Kanın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü ölçmek için uygulanan bir testtir. Daha çok olağandışı kanama, kan pıhtıları ve kan sulandırıcı ilaçlar ile tedavi edilen hastalıkları araştırmak için uygulanmaktadır.
Bu test, vücutta meydana gelebilecek kanama sonrasında kontrolü sağlamak ve kan hücrelerinde ortaya çıkabilecek pıhtılaşma problemlerinin takibini sağlamak için yapılmaktadır. Kan pıhtılaşması, vücudunuzdan kan çıkışı sonrasında kanın pıhtı oluşturarak kanamayı durdurmasıdır. Hücreler çok fazla pıhtılaşma eğilimindeyse, beyin kanaması ve damar sertliği gibi ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Alınacak küçük bir kan örneği ile hücrelerde fazlaca pıhtılaşmaya neden olan birtakım ilaçların takibi sağlanarak önlem alınması hayati önem taşır.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  160,00
    İncele
  •  205,00
    İncele