Kolesterol Kontrol Paketi

Trigliserid ve kolesterol değerlerini ölçmenin yanı sıra bu değerlerin oranına göre kalp hastalığı riskinizi belirlemek için kullanılan pratik bir test paketidir.

Test Sayısı
6
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
6 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Kandaki kolesterol seviyeleri kalp sağlığı bakımından önemli bir göstergedir. İyi kolesterol olarak bilinen HDL ve kötü kolesterol LDL seviyelerinizin belirlenmesi kalp ve damar hastalıkları bakımından riskinizin ortaya konulmasını sağlar. Aynı şekilde Trigliserit seviyesi de başta kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalıkla ilgili bilgi verebilmektedir. Ailenizde yüksek kolesterol öyküsü varsa veya beslenme tarzınızın kolesterol seviyeniz üzerindeki etkisini merak ediyorsanız, bu test paketi size gerekli bilgileri verecektir.

Kolesterol Kontrol Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Test örneğini sabah saatlerinde ve aç karnına vermeniz önemlidir.

Uzman Görüşü

Kolesterol, lipit yani yağ türüdür. Karaciğerde üretilen kolesterol hücre zarı fonksiyonlarının yanı sıra hormon ve D vitamini üretiminde de görev alır. Suda çözülemeyen kolesterol kanda serbestçe dolaşamaz. Kolesterolün taşınmasına yardımcı olmak için karaciğer tarafından HDL ve LDL lipoproteinleri üretilir. HDL ve LDL seviyelerinin belirlenmesi kalp krizi ve felç riskini ortaya koyabilir. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL arter duvarlarında birikerek zamanla sertleşmeye başlayabilir. Arterlerin zamanla daralması kalp krizi başta olmak üzere kalp hastalıkları riskini artırabilir.  İyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL ise kötü kolesterolün vücuttan atılması için karaciğere geri dönmesine yardımcı olur. Bu sayede atardamarlarda kolesterol plaklarının birikmesini önler. Trigliseritler vücuttaki ana yağ kaynağıdır. Kandaki yüksek trigliserit oranı da kalp hastalığı riskini artırabilir. Kolesterol kontrol testleri ile kanınızdaki tüm kolesterol çeşitlerinin seviyesi ölçülmekte ve bu sayede kalp hastalığı riskiniz belirlenebilmektedir.

İçerdiği Test Grupları

Kolesterol vücutta bulunan önemli bir yağdır. Her zaman kötü olarak bilinse de hücre zarlarını oluşturmak ve bazı hormonların üretimini sağlamak gibi görevleri bulunur. Toplam kolesterol, kanınızdaki hem iyi (HDL) hem de kötü (LDL, VLDL ve HDL olmayan) tüm kolesterolün bir ölçüsüdür. Kolesterol, yağ asitlerini vücutta taşır ve farklı kolesterol türlerinin seviyelerine bakarak kalp ve damar hastalıkları ile ilgili risklere ilişkin fikir verir. Karaciğer vücuttaki kolesterol seviyelerini düzenler; ayrıca kolesterolü vücutta taşıyan çeşitli lipoproteinleri sentezler. Total kolesterol testiyle bu parametreler ölçülür.
Trigilseridler kanda bulunan bir tür yağdır. VLDL ve şilomikronlar tarafından kanda taşınırlar. Yemek yendikten sonra fazla kalori trigliseride dönüşür, sonrasında bunlar yağ olarak depolanmak üzere hücrelere taşınır. Vücut enerji istediğinde trigliseridler serbest kalır. Kalp hastalığı riskini araştırmak için trigliserid testi yapılır. Ayrıca yüksek trigliserid düzeyi nedeniyle tedavi görülüyorsa takip amaçlı da trigliserid testi istenir. Diyabeti olan hastalarda eğer kan şekeri kontrol altında değilse trigliserid değeri yüksek çıkabilir.
LDL kolesterol, kolesterol, trigliseritler ve diğer yağları vücuttaki çeşitli dokulara taşıyan lipit ve proteinlerden oluşan bir moleküldür. Genellikle 'kötü kolesterol' olarak adlandırılan çok fazla LDL kolesterol, arter duvarlarında yağ birikintilerinin birikmesine neden olarak potansiyel olarak ateroskleroz ve kalp hastalığına yol açabilir. LDL kolesterol testi kalp hastalıklarının tespitinde, kolesterol tedavisinin takibinde kullanılır.
HDL kolesterol ya da yüksek yoğunluklu lipoprotein, vücuttaki kolesterolü kan dolaşımından uzaklaştıran ve onu karaciğere taşıyan ve burada parçalanıp safrada vücuttan atılan bir moleküldür. HDL kolesterol yaygın olarak 'iyi kolesterol' olarak bilinir. HDL düzeyi düşük çıktığında kalp hastalığı riski taşıma oranını gösterebilir. Kalp damar hastalığı tespitinde ya da kolesterol tedavisi esnasında tedavi takibi için uygulanır.
VLDL kolesterol, kalp sağlığı için önemli bir parametredir. Bu parametrenin belirli bir referans aralığında kalması gerekir. VLDL, kötü kolesterol grubunda yer almaktadır. VLDL değerinin yüksek çıkması, kalp damar hastalıklarının habercisi olmaktadır. VLDL değeri, genel kan sayımına göre değerlendirilmelidir. VLDL yüksekse bu durum vücuda yüksek oranda şeker girdiğini gösteriyor olabilir. VLDL yüksekliği kalp damar hastalıklarının yanı sıra karaciğer yağlanması, diyabet gibi rahatsızlıkların da habercisi olabilir.

Lipoprotein a bir tür LDL yani kötü kolesteroldür. Lipoprotein a testi de kandaki lipoprotein seviyesini ölçerek kalp sağlığı konusunda risklerin belirlenmesine yardımcı olur. Özellikle ailesinde kalp hastalığı öyküsü olan kişilerde inme, kalp krizi veya diğer kalp hastalıkları riskini kontrol etmek için lipoprotein a testi kullanılır.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  240,00
    İncele
  •  390,00
    İncele