Talasemi Kontrol Paketi

Talasemi, vücudun ürettiği hemoglobin miktarını ve türünü etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Bu paket talasemi taraması için gerekli testleri içerir.

Test Sayısı
2
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
168 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Talasemi (Akdeniz anemisi), orak hücreli anemi gibi bazı kan hastalıklarında farklı tipte hemoglobinler tespit edilebilir ve normalde bulunan hemoglobinlerin oranları değişir. Talasemi taşıyıcılığının belirlenmesi için evlilik öncesi tarama testi olarak kullanabilirsiniz.

Talasemi Kontrol Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Bu test örneği için özel bir talimat bulunmamaktadır.

Uzman Görüşü

Talasemi, vücudun hemoglobin ve kırmızı kan hücreleri üretme yeteneğini etkileyen kan hastalıklarıdır. Tedavi, kan nakli ve demir tedavisini içerebilir. Talasemiler vücudun normalden daha az sağlıklı kırmızı kan hücresi ve daha az hemoglobin yapmasına neden olur. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan demir açısından zengin bir proteindir. Oksijeni vücudun her yerine taşır. Hemoglobin ayrıca vücuttan atıldığı akciğerlere karbondioksit taşır. Talasemisi olan kişilerde hafif veya şiddetli anemi olabilir. Anemi, kırmızı kan hücrelerinin normal sayısından daha düşük olması veya kırmızı kan hücrelerinde yeterli hemoglobin bulunmamasından kaynaklanır. Talasemiler kalıtsal bozukluklardır, yani ebeveynlerden çocuklara genler yoluyla geçerler. Bir ebeveynden hatalı hemoglobin genlerini, diğerinden normal genleri miras alan kişilere taşıyıcı denir. Taşıyıcıların genellikle hafif anemi dışında hiçbir hastalık belirtisi yoktur. Ancak hatalı genleri çocuklarına aktarabilirler. Orta ila şiddetli talasemi formlarına sahip kişiler, her iki ebeveynden de hatalı genleri miras almıştır. Orta ve şiddetli talasemiler genellikle erken çocukluk döneminde teşhis edilir. Bunun nedeni, şiddetli anemi de dahil olmak üzere belirti ve semptomların genellikle yaşamın ilk 2 yılında ortaya çıkmasıdır. Talasemi tedavisi, bozukluğun tipine ve ciddiyetine göre değişir. Taşıyıcı olan veya alfa veya beta talasemi özelliği taşıyan kişilerde hafif veya hiç semptom görülmez.

İçerdiği Test Grupları

Vücuttaki akyuvar, alyuvar ve kan pulcukları sayısı ile hemoglobin ve hematokrit değerlerinin ölçüldüğü tam kan sayımı (hemogram) testi pek çok hastalığın tanısının konulmasına yardımcı olmaktadır. Vücudumuz için hayati öneme sahip içerikteki kanımızın özellikleri çeşitli sağlık sorunları ile ilgili önemli bilgiler vermektedir. Tam kan sayımı CBC, Hemogram, ve TKS isimleriyle de bilinmektedir. Kandaki hücrelerin sayısını ölçen bu test ile beyaz kan hücreleri (WBC), kırmızı kan hücreleri (RBC) ve trombositler (PLT’ler) plazma içindeki üç hücrenin sayımı yapılır. Bu test sayesinde; kanama bozukluğuna bağlı sorunlar, kansızlık yani anemi, enfeksiyonlar, bağışıklık sisteminin organları enfeksiyondan ve yaralanmadan korumak için başlattığı süreç olan enflamasyon ( vücuttaki iltihap durumu), kan kanseri gibi hücreleri olumsuz yönde etkileyen birçok durum tespit edilebilmektedir.

Hemoglobin lektroforezi testi ile sağlıklı kişilerde bulunan Hb (Hemoglobin), HbA1, HbA2 ve HbF’in kandaki oranları tespit edilerek talasemi, orak hücreli anemi gibi hastalıklar konusundaki risklerin belirlenmesi sağlanabilmektedir.