Karaciğer Sağlığı Paketi

Karaciğer Sağlığı Paketi, Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı kontrol etmek için gerekli testleri içeren pakettir.

Test Sayısı
8
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
6 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Karaciğer vücudun en önemli organlarından biridir. Aşırı gıda alımı, alkol tüketimi ve viral hepatit nedeniyle karaciğeriniz iltihaplanabilir ve giderek hasar görebilir. Karaciğer bir kez iltihaplanmaya başlarsa vücutta geri dönülemez hasarlara neden olabilir. Böbrek de aynı şekilde vücut için çok önemli bir organdır. Yüksek tansiyon veya diyabet hastasıysanız ya da böbrek fonksiyonlarınızı merak ediyorsanız bu paket sizin için uygundur.

Karaciğer Sağlığı Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Karaciğer Sağlığı Paketi Test örneğini sabah saatlerinde ve aç karnına vermeniz önemlidir.

Uzman Görüşü

Karaciğer kandaki kimyasal seviyeleri düzenlemek, toksinleri filtrelemek, enerji için besinleri ve glikozu depolamak gibi 500'den fazla önemli işlevi olan hayati bir organdır. Karaciğer Sağlığı Tarama Testi, karaciğerin ne kadar iyi çalıştığını, iltihaplı ya da hasar görmüş olup olmadığını belirlemek için pek çok parametreyi ölçmektedir. Karaciğer hastalıklarının pek çok sebebi olabilir. Aşırı gıda alımı, yüksek oranda alkol tüketimi, bilinçsiz ilaç kullanımı ve hepatit gibi virüsler karaciğerde hasara neden olabilir. Karaciğer hasarı erken evrede teşhis edilirse, vücut hasar görmeden hızlıca tedavi yoluna gidilebilir. Karaciğer Sağlığı Tarama Paketi de karaciğerde oluşan ya da oluşmakta olan hasarı erkenden tespit etmek için uygulanabilir. Tespit sonucunda uzman doktor ile birlikte tedavi için yol haritası belirlenir; en önemli organlardan biri olan karaciğerin sağlığı ile birlikte genel vücut sağlığı korunmuş olur. Tedavi içeriklerinde de sağlıklı bir yaşam tarzı olmazsa olmazlardandır.

İçerdiği Test Grupları

ALP( Alkalen Fosfataz), vücut dokularında bulunan bir enzimdir. Vücuttaki proteinlerin parçalanmasında rol almaktadır. Yetişkinlerde karaciğer, kemik, bağırsak, böbrek gibi organlarda sentezlenir. ALP ile karaciğer sağlığı kontrol edilir. Eğer kişide sarılık, mide bulantısı, karın ağrısı gibi sorunlar varsa kişinin karaciğeri ya da safra kesesinde sorun olduğu düşünülür. Bu zamanda da ALP sonuçları önemlidir. ALP yüksekliği karaciğer ve safra yolları sorunlarıyla bağlantılıdır.
GGT (Gama Glutamil Transferaz) vücudumuzun fabrikası olarak adlandırılan karaciğerin sağlığı hakkında bilgi veren bir testtir. Safraya bağlı karaciğer hasarı takibinde de kullanılmaktadır. Gama Glutamil Transferaz yani GGT, safra yolu hasarı gibi sorunlarda karaciğer hasarını ölçen özgün bir testtir. Karaciğerde bir sorun olup olmadığını tespit etmek ya da sorun varsa bunu takip etmek üzere yapılan bir fonksiyon testlerinden biridir. Alkolün, ilaçların karaciğere toksik etkileri de bu test sayesinde ölçülebilmektedir. Eğer karaciğer fonksiyonlarınızda bir sorun fark edilirse GGT testi de yapılması gerekir.
LDH (Laktat dehidrogenaz) başta kan, beyin, böbrekler ve pankreas olmak üzere vücudun tüm hücre ve dokularında bulunan enzimdir. Enzimin temel görevi ise vücutta bulunan şekeri enerjiye dönüştürmektir. LDH enzimine başta kan hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın nedenini belirlemek için bakılır. Ancak LDH birçok hücre ve dokuda olduğu için tek başına teşhis konulmasında yeterli olmaz. LDH yüksekliğinin hangi doku ve hücreden kaynaklandığını belirlemek için farklı testler istenebilir. Doku hasarı, doku hasarına neden olan bozukluklar, anemi, karaciğer hastalığı, akciğer hastalığı, bazı enfeksiyon türleri ya da bazı kanser LDH enzimindeki total yüksekliğe neden olabilir. Bunun nedeni ise oluşan hasarlanma ya da yıkım sırasında hücrelerden salınan bol miktardaki LDH enziminin kana karışmasıdır.
AST (Aspartat Aminotransferaz) vücudumuzun en büyük organı olan karaciğer tarafından vücudun normal çalışması için üretilen bir enzimdir. SGOT (serum glutamik-oksaloasetik transaminaz) olarak da adlandırılan AST; beyin, kalp, böbrek, kas ve kırmızı kan hücrelerinde de bir miktar bulunur. Başta karaciğer kanseri olmak üzere, kronik hepatit, siroz ve safra kanallarındaki tıkanıklıklar, travmalar, karaciğer yağlanması, kateterizasyon ve anjiyoplasti, nöromüsküler hastalıklar ve aşırı AST yüksekliğine neden olabilir. AST değerlerinin yüksek olması karaciğer, kalp, beyin, böbrek ve kaslardaki herhangi bir hastalığı işaret edebilir. Böbrek hastalıkları, diyaliz, diyabetik ketoasidoz, hamilelik ve B6 vitamin eksikliği ile ileri derecedeki beslenme bozuklukları ise AST düşüklüğüne neden olur. Normal değerlerin altında görülen AST, genellikle bir sorun olarak değerlendirilmese de, düşük olmasının nedenlerinin de iyi araştırılması gerekir.
ALT (Alanin Aminotransferaz), vücudun en önemli organlarından biri olan karaciğer tarafından üretilen bir enzimdir. Çoğunlukla karaciğerde bulunan ALT; az miktarda kalp, böbrek ve kaslarda da bulunur. ALT yüksekliğine karaciğer yağlanması, obezite, diyabet, ilaç kullanımı, alkol kullanımı, hepatitler, siroz, safra yolu tıkanıklıkları, malignite ve kalp yetmezliği neden olur. ALT düzeylerinin düşük olması ise genellikle tıbbi açıdan bir anlam ve tehlike ifade etmez. Bu nedenle ALT seviyesini düşük olduğunu gören kişilerin endişe etmesine gerek yoktur.
Bilirubin, hemoglobinin kırmızı kan hücrelerinden parçalanmasının bir ürünüdür. Karaciğer kanalı ile vücuttan atılır, safra kesesinde depolanır ve bağırsağa salgılanır. Bilirubin vücuttan dışkı yoluyla atılmaktadır. Bilirubin, cildin altında parçalanan kırmızı kan hücreleri nedeniyle bazen morluklarda görülen sarımsı renge neden olur. Bilirubin yüksekliği veya düşüklüğü karaciğer, safra yolu hastalıklarının habercisi olabilir. Sarılık belirtileri olduğunda, kişide aşırı alkol tüketimi varsa, hepatit virüsüne maruziyet bulunuyorsa, ilaç toksisitesi durumundan şüpheleniliyorsa bilirubin testi yapılmaktadır. Anemi, siroz, sarılık, kan transfüzyonu reaksiyonu, viral hepatit, ilaçlara tepki alkol sebebiyle olan karaciğer hastalığı, safra taşları gibi nedenlerin yanında bazı kalıtsal hastalıklar da bilirubin yüksekliğine neden olabilmektedir.
Direkt bilirubin, indirekt bilirubinin karaciğerde glukuronik asitle birleşmesi veya az oranda sülfatlanmasıyla oluşmaktadır. Suda çözünen direkt bilirubin safra ile vücuttan atılır. Sağlıklı kişilerde az bulunmaktadır. Safra kesesi taşında, hemolitik anemide, hepatitte, safra yolu iltihabında, karaciğer hastalıklarında direkt bilirubin seviyeleri yükselmektedir.
AFP yani ALFA- FETOPROTEİN testi karaciğer kanseri, testis kanseri ya da yumurtalık kanseri tanısında yardımcı olan bir testtir. Genelde bu test karaciğer, testis, yumurtalık kanseri şüphesi olduğunda ya da bu kanserlerden biri geliştiğinde tedavi süreci ve sonrasında belirli aralıklarla yaptırılır. Kronik hepatit veya siroz hastalarından da bu test istenmektedir. Kandaki AFP düzeyini ölçen bir testtir. Bu testte değerlerin yüksek çıkması ile karaciğer, testis ya da yumurtalık kanseri varlığı tespit edilebilir. Ancak beraberinde farklı tetkikler de yapılmalıdır.