Testosteron ve Kortizol Paketi

Temel görevi erkeklerde sperm üretimi olan testosteron aynı zamanda erkeklerde kemik yoğunluğunun, kas gücü ve kütlesinin, yüz ve saç sağlığının korunmasına katkıda bulunur.

Vücutta adrenal bezlerde doğal olarak üretilen kortizol ise stres tepkisindeki rolü nedeniyle genellikle stres hormonu olarak adlandırılır. Testosteron ile kortizol kontrol testleri bu iki değeri ölçmekte ve çeşitli parametrelerle birlikte değerlendirilmesine imkan sağlamaktadır.

Test Sayısı
3
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
168 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Kas ve kemiklerde güçsüzlük hissediyorsanız ya da cinsel işlev bozuklukları yaşıyorsanız testosteron eksikliği testi yaptırmanız gerekir. Test sonrası doktorunuz tedavi ve yaşam tarzı düzenlemeleri ile bu eksikliği gidermenizi sağlayabilir.
Fiziksel ve psikolojik stresi kontrol etmekte güçlük çektiğinizi düşünüyorsanız kortizol kontrol testi yaptırılabilir. Çünkü stres karşısında vücudun kortizol seviyesi yükselir, kan basıncı ile kan şekeri artar ve bağışıklık sistemi baskılanır. Ayrıca yükselen kortizol, testosteron üretiminizi de engelliyor olabilir. Tüm bu sorunların giderilebilmesi için Testosteron ve Kortizol Paketi yol gösterici olacaktır.

Testosteron ve Kortizol Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Test örneğini sabah saatlerinde ve aç karnına vermeniz önemlidir.

Uzman Görüşü

Testosteron, erkeklik özelliklerini düzenleyen önemli bir hormondur. Testosteron, erkeklerde cinsel dürtüleri düzenlemenin yanında kemik kütlesi, yağ dağılımı, kas kütlesi, güç, kırmızı kan hücreleri ve sperm üretimini de kontrol eder. Ağır alkol kullanımı, karaciğer hastalığı ve steroid kullanımı testosteron düzeylerinde düşüşe neden olabilir. Kas ve kemiklerde güçsüzlük, cinsel işlev bozuklukları şikayetinizin olması durumunda doktorunuz testosteron testi isteyebilir. Kortizol, adrenal bez tarafından üretilen bir steroid hormondur. Bağışıklık, kan basıncının düzenlenmesi ve kan şekerinin korunması için insülin salınımı gibi çeşitli önemli işlevlerde yer alır ve hayatta kalmak için hayati önem taşır. Kortizol 'stres hormonu' olarak adlandırılmıştır, çünkü vücudun strese karşı 'savaş ya da kaç' tepkisi sırasında daha yüksek seviyelerde salgılanır ve vücutta stresle ilgili çeşitli değişikliklerden sorumludur. Ayrıca yükseltilmiş kortizol, testosteron üretimini de engelleyebilir.

İçerdiği Test Grupları

Kortizol, vücudun strese karşı tepkisiyle ortaya çıkan bir hormondur. Kan şekeri ve tansiyon yükselmesine sebep olur. Kortizolun yüksek çıkması ve uzun süre yüksek değerlerde seyretmesi, yükselen tansiyon nedeniyle kan damarlarına zarar verir ve hipertansiyon gelişimine hatta kalp krizine yol açabilir. Vücuttaki kortizol değerinin tespit edilmesi, bu hastalıklara karşı önlem alınması açısından çok önemlidir.
Testosteron, erkeklerde salgılanan cinsellik hormonu olarak bilinmektedir ancak aynı hormon kadınlarda da bulunur ama çok az bir miktardadır. Testosteron hormonunun cinselliğe olan etkisi dışında hafıza zayıflığı, konsantrasyon kaybı, uyku problemleri, vücut yağlanması, kemik erimesi, depresyona eğilim gibi durumlar üzerinde de etkisi bulunmaktadır. 40’lı yaşlarla birlikte azalmaya başlayan testosteron yaşlanma ile birlikte her yıl yüzde 1-2 oranında azalmaya devam etmektedir. Vücuttaki testosteron oranının korunmasında düzenli yaşam tarzı değişiklikleri önemli yer tutar.
Genellikle kadınlarda tüylenme, erkeklerde cinsel fonksiyonların ölçümü ve değerlendirilmesi için yapılır. Tek başına serbest testesteron testinin yapılması anlamlı değildir. Total testeteron seviyelerinin de mutlaka değerlendirilmesi gerekir.  Serbest testesteron testi pratik bir kan testi ile ölçülebilir. Testesteron seviyesine farklı gün ve zamanlarda bakılması daha uygun olacaktır çünkü testesteron seviyesi gün içinde farklılıklar gösterebilmektedir.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  169,00
    İncele
  •  189,00
    İncele