Prostat Beli̇rti̇leri̇ Nelerdi̇r?

prostat

Erkeklerde yaşam kalitesini düşüren prostat rahatsızlığı çoğu zaman hastalarda paniğe yol açmaktadır. İdrar problemleri ile kendini gösterebilen ve özellikle 50 yaş sonrasında daha sık görülen prostat hastalıklarına karşı erken dönemde önlem almak için tarama testlerinin düzenli yapılması büyük öneme sahiptir. Ancak ailesinde iyi ya da kötü huylu prostat hikayesi olan ya da prostat belirtilerini genç yaşlarda yaşayan erkeklerin düzenli kontroller ile tarama testlerine daha erken dönemde başlaması gerekmektedir. Memorial Diyarbakır Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Muhammet Fatih Kılınç, prostat hastalığı hakkında bilgi verdi.

Prostat nedir?

Üreme sistemi içerisinde yer alan prostat, makatın önünde mesanenin ise alt kısmında yer almaktadır. İlerleyen yaşlarda fazlaca görülen bu rahatsızlık üreme sistemi içerisinde yer alması ve idrarın geçiş sağladığı kanalın etrafında bulunmasından dolayı en genel kapsayıcı belirti olarak idrar yapma zorluğu olarak görülmektedir. Bir ceviz büyüklüğünde olan prostat rahatsızlığında yaş ve cinsiyet farkı önemli bir faktördür. Her erkek için problem teşkil etmeyen bu durum kanser hastalığına dönüştüğünde hayati önem arz etmektedir.

Prostat nedenleri nelerdir?

Toplumda yalnızca prostat olarak nitelendirilen bu hastalık aslında prostat büyümesi problemi iken, kötü huylu prostat olarak bilinen ise prostat kanseridir. Ayakta idrar yapmanın prostata neden olduğu söylemleri ise kesinlik bildirmemektedir. Kesin ve net olarak nedeni tam olarak belirlenemeyen prostat başlıca şu nedenlerden kaynaklı görülebilir;

  • İleri yaş,
  • Hormonal değişimler,
  • İdrar yolunda bulunan bazı bakteriler,
  • Cinsel yolla bulaşan virüslerden kaynaklanabilir.

 Prostat belirtileri nelerdir?

Prostat içinden idrar geçen kanalın etrafını sarmaktadır. Prostatın büyümesi ile birlikte idrar problemlerinin ortaya çıkmaktadır. Toplumda sıklıkla en bilindik şikayetler arasında bulunan idrar yapma güçlüğü ve geceleri sık sık idrara çıkma isteği dışında bazı prostat belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • İdrar kaçırma
  • Kalça ve sırtta ağrı
  • İdrar sonrası mesanenin tam anlamıyla boşalmadığı hissi
  • İdrar yapma hızında düşüş
  • İdrar yapma esnasında acı ve ağrı
  • İdrar çıkarmadan önce bekleme hissi prostat belirtileri olarak bilinmektedir.

 Prostat ağrı yapar mı?

İyi huylu prostat büyümesi idrar çıkış kanalını tam tıkadığında idrar yapamama problemleri ortaya çıkar. İdrar kesesi çok fazla miktarda dolduğu durumlarda karın alt bölgesinde şiddetli bir ağrı ve basınç hisseder. Bu durum acil bir durum olup ve uzman hekime başvurmak gereklidir. İkinci sıklıkta akut prostat enfeksiyonu durumunda hasta idrar yaparken çok şiddetli bir idrar yanması, makat ve kasık bölgesinde şiddetli bir ağrı hissedebilir.

Prostat ağrısı nerede hissedilir?

İdrar yapamama veya prostat iltihaplanması durumunda penis ucunda, makat bölgesinde ve kasık bölgesinde ağrı hissedilebilir.

Prostat sertleşmeyi önler mi?

Prostat sorunları da cinsel sorunlara neden olabilir. Herhangi bir cinsel problemin boyutu prostatın durumuna göre değişir. Sertleşme olmaması, azaltılmış cinsel tatmin, ereksiyon sürdürme sorunları ve azalmış libido gibi yaygın yan etkiler görülebilir.

Prostat ilaçları cinselliği etkiler mi?

İyi huylu prostat büyümesini tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar sertleşme problemlerine yol açabilir. Ayrıca sperm sayısını azaltabilir, sperm hareketini ve sperm hacmini de olumsuz etkileyebilir. Bunun yanında sertleşme problemleri için kullanılan bazı ilaçlarda iyi huylu prostat büyümesini iyileştirebilir ve bu idrar semptomlarını azaltabilir.

Prostat tanısı nasıl konulur?

Prostat tanısı elle temas yolu ile yapılmaktadır. Makattan parmak ile yapılması nedeniyle hasta tarafından rahatsızlık duyulması nedeniyle çoğu zaman hekim muayenesi ertelemelerine neden olmaktadır. Ertelenen muayeneler tedavi sürecini güçleştireceği gibi idrar kaçırma ve sık idrara çıkma durumları psikolojik olarak yıpranma ile sonuçlanmaktadır. Tanı evresinde idrar ve kan tahlilleri de yapılabilmektedir.

Prostat tedavileri nelerdir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte prostat hastalığının tedavi yöntemlerinde çeşitlilik artmaktadır. Uzman hekim kontrolünde düzenli takip ile bazı ilaçlarla tedavisi sağlanmaktadır. Cerrahi müdahale ve son zamanlarda kullanılmaya başlanılan lazerli tedavi yöntemleri sıkça başvurulan tedavi şekillerinin arasında yerini almaktadır. Erken dönemde tanı ve tedavi sürecinin başlatılması bazı medikal ilaçlar ile prostat tedavisinde etkili olmaktadır. Ancak prostat büyümesiyle şikayet ve belirtilerin fazlaca olduğu, ilaçlı tedavinin sonuç alınmadığı durumlarda cerrahi müdahale gerekmektedir.

Prostat ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Cerrahi müdahale sonrası kasık bölgesinde oluşacak ağrı ve kasılmalardan dolayı egzersiz yaparken ve hareket edilirken dikkatli olunmalıdır. Bisiklet ve motor gibi araçların kullanımı bu evrede tavsiye edilmez. Fasulye, soğan, nohut ve gaz yapabilecek besinlerin tüketiminin sınırlı olması gereklidir.

Prostat ameliyatından sonra iyileşme ne kadar sürer?

Yara iyileşme süreci vücut yapısı ve yaş gibi nedenlere bağlı farklılık göstermektedir. Ortalama 1 ila 2 ay arasında iyileşme beklenmektedir.

Prostata ne iyi gelir?

Obeziteden, fazla kilo almaktan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak, Akdeniz diyetli beslenmeye özen göstermek bu konudaki genel önerilerdir. Sebzelerin içeriğinde bulunan antioksidanlar prostat sağlığını korumada büyük önem arz eder. Çünkü hayvansal yağ oranı düşük bitkisel kaynaklı besinler ile beslenme programının prostat büyümesini önlenmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Ayrıca çinkodan zengin yiyeceklerin (kabak çekirdeği, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, yeşil mercimek gibi besinlerin kanseri önlemede etkili olduğuna dair çalışmalar vardır. Antioksidan özelliği bulunan özellikle domatesin içinde saptanan likopenin prostat kanserini önleyici özelliği olduğu düşünülmektedir. Güçlü bir antioksidan madde olan koenzim q10, prostat kanseri ve prostatit oluşum riskini azalttığına ait kanıtlar gösterilmiştir. Özellikle 50 yaş üzerinde vücutta ki koenzim q10 üretimi azalacağından dolayı, 50 yaş ve üzerindeki kişiler günlük koenzim q10 içeren gıdalar almaları önerilir. Bunun dışında Akdeniz diyeti, kırmızı renkli sebze ve meyve tüketiminin fazla olması ve yeterli D vitamini alımı prostat hastalıkları için koruyucu özellikler içermektedir.

Prostat iltihabı idrar tahlilinde çıkar mı?

Akut prostat enfeksiyonu ve kronik prostat iltihabının bazı çeşitlerinde idrarda enfeksiyonu hücresi görebilmektedir. Bundan kaynaklı idrar tahlili istenmesi olasıdır.

Prostat iltihabı nasıl kurutulur?

Akut prostat enfeksiyonunu acil bir durumdur ve hastaneye yatırılarak antibiyotik tedavisi uygulamak gereklidir. Kronik prostat enfeksiyonu durumunda ağızdan normalden fazla sürede olması koşuluyla antibiyotik tedavisi kullanılır.

Prostat büyümesi nasıl engellenir?

İleri yaş faktörüne bağlı prostatın görülme sıklığı artar. Tam anlamıyla önleyecek bir yöntem belirtmek oldukça güçtür. Ancak yeteri kadar beslenme ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir.

Prostat bitkisel tedavisi var mıdır?

Bitkilerin iyileştirici gücü birçok anlamda insan sağlığına faydalı olmaktadır. Ancak hekim tavsiyesi ve onayı olmadan bitkisel ürünler tedavi şekli olarak kullanılmamalıdır. Bazı bitkilerin hastalığın tedavisinde yararı olmayacağı gibi zararı da olabilir.

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?

Toplumda prostat büyümesinin ilerleyen dönemde kansere dönüştüğü yanılgısı gerçeği yansıtmamaktadır. Prostat büyümesi ve kanser ayrı yerlerde gelişmektedir. Bu sebeple prostat büyümesi kansere dönüşmez.

Prostat korunmanın yolları nelerdir?

Kesin olmamakla birlikte birtakım araştırmalara göre cinsel yaşamda çok eşliliğin neden olduğu virüs, bakteri ve hastalıkları ileri yaşlarda prostat nedeni olabilir. Bu araştırmalar referans alındığında tek eşlilik, besin tüketimi ve yaşam biçimine özen gösterilmelidir.

Prostat konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek ve “Erkek Sağlığı Detaylı Testleri“ incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

https://evdesaglik.memorial.com.tr/p/erkek-sagligi-tarama-detayli-paket-check-up/

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?