Hamilelikte Horlama Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

hamilelikte horlama

Gebelikte horlama, en çok karşılaşılan durumlardan biridir. Hamilelik süreci, uykuyu da etkileyen bir durumdur. Hormon dengesizlikleri ve fazla kilo alınması ile birlikte horlama meydana gelebilir. Eğer anne adayının uyku düzenini ve kalitesini etkileyecek kadar ciddi seviyedeyse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Horlama Neden Olur?

Gebelikte horlama nedenleri arasında en önemli faktör kilodur. Kilo aldıkça uyku apnesi riski de artar. Kilo almaya bağlı olarak tansiyon sorunları da ortaya çıkabilir. Bu da horlamanın ciddiyetini daha artırır.

Hamilelikte horlama oranı yüksek olduğu için neredeyse her anne adayında görülür. Nefes alma problemi olarak da tanımlanabilen horlama, birçok nedenden dolayı kaynaklanabilir. Bu durumda gebelikteki değişimler dikkate alınmalıdır. Normal insan, pek çok sebebe bağlı olarak horlayabilir. Örneğin yoğun iş temposu, uyku bozuklukları, nefes darlığı, aşırı hareketsizlik ve stres buna neden olabilir.

Uyku esnasında meydana gelen bu sorunun şiddeti büyükse erken doğuma bile yol açabilir. hamilelikte horlama ve uyku apsenin birlikte görülmesi, nefes alıp verme açısından önemlidir. Zira her ikisi de aynı anda ortaya çıkarsa vücutta oksijen miktarı azalır. Bununla birlikte mukoza şişer ve burun tıkanıklığı meydana gelir. Söz konusu olan durum, horlamanın başlıca nedenlerinden biridir.

Gebe kadınlarda çok fazla kilo alımı, boyun etrafındaki et tabakasını kalınlaştırabilir. Buna bağlı olarak da horlamanın şiddeti artar. Bu noktada obezite seviyesine gelen anne adayları risk altındadır. Dolayısıyla kilo alımına dikkat etmek, uyku kalitesini sağlar ve problemleri önler.

Sağlıklı bir beden ağırlığı bebek için de önemlidir. Diğer yandan sinüzit de horlamaya neden olabilecek bir sağlık sorunudur. Alın bölgesinde ağrı ve burun tıkanıklığı şeklinde görülen hamilelikte horlama, gece ağzın açık kalmasına yol açar. Ağzın açık kalması ve burun tıkanıklığı, uykuda bazı problemlere neden olur. Bunlardan en önemlisi de horlamadır ve sinüzit tedavisinin doğru şekilde yapılması önemlidir. Eğer siz de söz konusu olan sebeplerden kaynaklı uykunuzda nefes alma problemleri yaşıyorsanız evde sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Hamilelikte Horlama Ne Zaman Başlar?

Genelde hamileliğin 5. haftasında ortaya çıkan horlama, uyku kalitesini etkilemeye başlar. Özellikle de bu süreçte normal kilonun üzerine çıktıysanız bu durum normaldir. Fakat basit görülmemelidir, çünkü hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilir.

Prematüre doğum, düşük tehlikesi ve bebeğin düşük kiloda doğması ileri seviyedeki horlamanın bir sonucudur. Hamilelik sürecinde kilo almak ve hormon değişikliklerinin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Karnın büyümeye başlaması ve kilo artışının hızlanmasıyla birlikte uykuda da birtakım sorunlar yaşanmaya başlar.

Hamilelikte horlama, bu durumlarda daha belirginleşir ve seviyesi de artabilir. Dolayısıyla gebelikte, anne adayının uyku kalitesini nasıl etkilediğini gözlemlemek gerekir. Eğer ileri seviyede horlama ve nefes almada zorlanma söz konusuysa doktor kontrolü şarttır. Eğer hamileliğin başındaysanız ve horlamadan şikayetçiyseniz uzman doktora başvurmalısınız. Anne adaylarının yaşadığı horlama sorununda geç kalınmamalıdır. Tedavisine geç kalınırsa birçok probleme zemin hazırlar.

Özellikle de şu sorunlar, hamilelik sürecindeki horlamanın yol açtığı durumlardır:

 • Uyku apnesi: Nefes alışverişinin durmasına verilen uyku bozukluklarından biridir. Anne ve bebek sağlığını riske atma ihtimali olduğu için önemlidir.
 • İntrauterin gelişme geriliği (IUGR): Gebe kadınların yaşayabileceği önemli durumlardan biridir. Bebeğin düşük kiloda doğmasına ve gelişim geriliği olmasına neden olur. Basit bir uyku sorunu olarak görülen horlama da bu ciddi duruma sebebiyet verebilir. Bebeğin sağlıklı kiloda ve zihinde doğması için düzenli ultrason taramalarının yapılması gerekir. Zira bu taramalarda erken teşhis konabileceği için riskin önüne geçmek mümkündür.
 • Gebelik diyabeti: Diğer adı gestasyonel diyabet olan gebelik diyabeti, horlamanın yol açabileceği risklerden biridir. Özel gebelik durumu olan kadınlarda görülmesi daha yüksektir. Problemin önlenebilmesi için glikoz tolerans testi yaptırmak gerekir.
 • Preeklampsi: Anne adayının kan basıncını ve protein değerini yükselten preeklampsi, hamilelikte horlama sorunundan kaynaklı meydana gelir. Gebelik zehirlenmesi olarak da adlandırılan bu problem, başta anne adayının sağlığına zarar verir. Ancak erken doğum riski söz konusu olduğu için bebeğin de sağlık durumunu etkiler.
 • Plasenta inflamasyonu: Bebeğin düşük kiloda doğması tıp dilinde plasenta inflamasyonu olarak adlandırılır. Bu durum da horlamanın olası risklerindendir ve bebeğin yaşamını riske atar.

Yukarıdaki olası riskler dikkate alındığında, horlamanın basit bir sorun olduğu düşünülemez. Özellikle de ileri seviyede bu problemi yaşayan anne adaylarının tehlike altında olduğunun bilinmesi önemlidir. Bu sıkıntılara ek olarak sürekli horlamak uyku kalitesini ve akışını da bozar. Eğer hamilelikte horlama sorunundan kaynaklı endişeniz varsa ve uyku kalitenizi etkiliyorsa alanındaki uzmana görünmelisiniz.

Hamilelikte Horlama Nasıl Engellenir?

Gebelik süreci hassas bir dönem olduğu için her rahatsızlık için alternatif yollar önerilir. Çoğu sağlık sorunda ilaç kullanımı tavsiye edilmez. Bu nedenle gebelikte horlama tedavisi de hafif şekilde yapılır. Burun bantları kullanmak işe yarayabilir. Diğer yandan bu süreçte bazı alışkanlıkları edinmek de uyku kalitesini artırır ve horlamayı azaltabilir.

Siz de bu durumdan şikayetçiyseniz şunları uygulayabilirsiniz:

 • Burun ve boğaz tıkanıklığından kaynaklı horlama sorunu için nemlendirici veya buhar kullanabilirsiniz,
 • Sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı deneyebilirsiniz ve özellikle de sol tarafa yatmak kan akışını hızlandıracağı için daha rahat nefes almanızı sağlar,
 • Solunum yollarının sağlıklı işleyişi için başınızı kaldırabilecek yüksek yastık kullanabilirsiniz,
 • Stres ve aşırı düşünme de horlamaya neden olacağından gevşeme egzersizleri veya yoga yapabilirsiniz,
 • Uykudan önce yağlı ve karbonhidratlı besin tüketmekten kaçınmalısınız,
 • Hareketsiz yaşam stili yerine hafif hareketli ve bir hayat tarzına yönelmelisiniz,
 • Nefes alma egzersizleri yapabilirsiniz,
 • Kontrolsüz yemek yemek fazla kiloya sebep verir, bu nedenle daha sağlıklı besinler tüketerek kilonuzu koruyabilirsiniz,
 • Ciddi nefes darlığı ve uyku apnesi gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz.

Hamilelik süreci, her kadında farklı seyreder. Bu durumda herkesin uyku düzeni ve kilosu da değişiktir. Ancak bilinmesi gereken en önemli şey, bu dönemi sağlıklı ve normal şekilde atlatmaktır. Yaşamınızda edineceğiniz olumlu alışkanlıklar, kendi sağlığınızı ve bebeğinizi etkileyecektir. Kısacası hamilelikte horlama sorununu önerilen bu alışkanlıklarla da engelleyebilir ve etkilerini hafifletebilirsiniz.

Hamilelikte Horlama Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte horlama tehlikeli mi?

Hamilelikte horlama tehlike boyutu, yaşanan rahatsızlığın seviyesine göre değişir. Sürekli horlamak, uyku apnesi ve diğer ciddi sorunlara neden olabileceği için tehlikeli olabilir. Ancak bu riskler uzman doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Hamile horlama için burun spreyi kullanılabilir mi?

Hamilelikte horlama için ilk başvurulan tedavi yöntemi burun spreyi olmamalıdır. Bu noktada doktorun teşhisi ve tedavi yaklaşımı farklı olabilir. Dolayısıyla her zaman bu rahatsızlık için burun spreyi kullanmak doğru olmayabilir.

Hamilelikte horlama normal mi?

Bu durumda bilimsel verileri incelemek gerekir. Gebe olmayan kadınlarda uykuda horlama %5 oranında görülür. Gebe olan kadınlarda ise bu oran %24’e kadar yükselir.

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?