Göbek Eritme Yöntemleri Nelerdir?

göbekeritme

Vücuttaki bölgesel yağlanmayla ortaya çıkan aşırı kilo, birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Özellikle göbek bölgesinde başlayan yağlanmanın oluşmaması için dengeli beslenme ile düzenli egzersizin hayatın vazgeçilmezi olması gerekir. Göbek eritmek için ise beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapılması, düzenli olarak minimum 7 saat uyunması ve stresten uzak durulması önem kazanmaktadır. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Betül Merd, göbek eritme yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 Vücuttaki yağlanma nedir?

Vücuttaki yağlanma deri altında ve organların çevresinde ortaya çıkar. Deri altında oluşan yağlanma, derinin hemen altındaki karın kaslarının önündedir. İç organların çevresindeki yağlanma ise kasların hemen altında ve organların çevresinde kendini göstermektedir. Organların çevresindeki yağlar bir süre sonra vücut tarafından organ gibi algılanmakta ve zararlı kimyasallar salgılayarak vücuda zarar vermektedir. Bir süre sonra bu sorun nedeniyle kan şekeri ve kan yağlarında artış ortaya çıkmakta, tansiyon yükselmekte ve damarlarda başlayan deformasyon nedeniyle daha ciddi tablolar yaşanmaktadır. Vücuttaki yağ oranının artması kalp hastalıklarına ve diyabete davetiye çıkarmaktadır.

Göbek yağlanması nasıl oluşur?

Abdominal (karın) yağlanma sonucunda iç organların çalışma düzeni bozularak, vücuttaki genel yağ düzeyi artmaktadır. Vücuttaki yağ oranını değerlendirirken, yağın hangi bölgede olduğu önemlidir. Karın yani göbek bölgesindeki yağlanma vücudun diğer bölgelerindeki yağlanmadan daha tehlikelidir. Vücuttaki bel ve kalça oranı hesaplanarak ideal ağırlık belirlenirken, bel ve kalçadaki yağ oranının yüksek olması abdominal yağlanmaya işaret etmektedir. Yapılan araştırmalarda bel bölgesinde yağlanması olanlar, kalça yağlanması olanlardan daha fazladır. Abdominal yağlanma, bel kısmından başlayarak mide, karaciğer ile bağırsakları sarmaktadır. Aşırı iç yağlanma genel sağlığı olumsuz etkiler. Öte yandan, bel kalça oranı hesaplanırken, bel ölçüsü santimetre cinsinden kalça çevresinin ölçüsüne bölünerek bulunur. Erkekler için en ideal kalça oranın 1’in altında, kadınlar için ise 0,8 altında olması gerekmektedir. Bel çevresi erkeklerde 94 santimetre kadınlarda ise 80 santimetrenin altındaysa normal, 94-102 santimetre arasındaki erkekler aşırı kilolu, 102 santimetre ve üzerindekiler ise şişman sınıfına girmektedir. Mesela, 81-89 santimetre arasındaki kadınlar fazla kiloluyken, 89 santimetreyi geçenler şişman olarak kabul edilir.

Göbek yağlanmasının nedenleri nelerdir?

Bel ve karın yağları fazla kalori alınması ile artmakta ve abdominal obeziteye neden olmaktadır. Dengesiz ve sağlıksız beslenme, durağan yaşam, yaşlanmaya ve genetik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan karın yağlanması zamanla tehlikeli boyutlara gelmektedir.

  • Şekerli içecekler aşırı kalori alımına neden olurken, karın ve bel çevresindeki yağlanmanın en önemli nedenlerinden birisi olmaktadır. Şekerli ve gazlı içeceklerin büyük bir bölümünde kalorisi yüksek mısır şurubu kullanılmaktadır.
  • Margarinlerde kullanılan trans yağları ise karın yağlanmasını artırmaktadır.
  • Fast food tipi beslenme trans yağ ve yüksek kalori içerdiği için karın yağlarını arttırıcı etki yapmaktadır.
  • İşlenmiş  ve  paketlenmiş  her türlü  endüstriyel gıdalar kilo  alımını  ve  karın  yağlanmasını  artırmaktadır.

 

Hareketsiz yaşam: Vücutta yakılan kaloriden fazlasını almak kiloya neden olur. Hareketsiz bir yaşam tarzı, karın çevresindeki fazla yağların artmasının nedenleri arasındadır.

Stres: Kortizol olarak bilinen bir steroid hormonu, stresle başa çıkmada önemli rol oynamaktadır. Stresli dönemlerde vücutta salgılanan kortizol metabolizmayı olumsuz yönde etkiler. Bu dönemde insanlarda stres nedeniyle aşırı yeme alışkanlığı gelişmektedir.

Genetik Faktör: Genlerin, obezite ile ilgisi olduğu düşünülmektedir. Ailesinde aşırı kilolu olanların zamanla kilo aldığı bilinmektedir.

Düzensiz uyku: Kilo alımının düzensiz ve kısa uyku süresiyle ilişkisi vardır.  Yeteri kadar alınamayan uyku, karın yağının gelişiminde rol oynamaktadır.

 

Göbek eritme diyeti (yöntemleri) nelerdir? Göbek eritme diyeti nasıl yapılır?

Beslenme alışkanlığında değişiklik: Göbek yağlarının oluşmasında en etkili faktör beslenme alışkanlığıdır. Göbekteki yağ oranını düşürmek için de beslenme alışkanlığında değişiklik yapmak gerekir. Düzenli ve az kalorili, sebze ve lif ağırlıklı öğünlerin atlanmaması yağ oluşumunu engelleyecektir.

 

Spor ve egzersiz yapmak: İnsanların büyük bir bölümünün spor alışkanlıkları bulunmamaktadır. Çoğu zaman günlük hayatın koşturmacası nedeniyle spora vakit ayıramadıklarından şikayet ederler. Hareketsiz yaşamın sonucu olarak da basen ve göbek bölgesindeki yağ hızla artar. Göbek eritmek için bölgesel zayıflamaya yönelik egzersizler yapılmalı, spor yaşamın ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

 

Hayat tarzının değiştirilmesi: Kilo vermek için yapılan diyet ve spor bazen yağlardan kurtulmak için yeterli olmamaktadır. Hayat tarzının düzenli olması gerekir. Düzenli uyku ve stres kaynaklarından uzak durarak hayat tarzında değişiklik yapılmalıdır.

 

Göbek eritmenin en kolay yolu nedir?

  • Kan şekerini kontrol altında tutmak oldukça önemlidir. Kan şekerini kontrol altında tutarak göbek yağlanması engellenir. Kan şekerinin dengeli biçimde artıp azalması nedeniyle aşırı besin tüketimi gerçekleşmez. Tüketilen daha az besin nedeniyle kilo alımı da ortaya çıkmayacaktır. Kan şekerini dengede tutmak için şeker ve şekerli gıdalar günlük beslenme planından çıkarılmalıdır.
  • Vücutta hızlı parçalanan karbonhidratlardan da uzak durulmalıdır. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek yerine protein ağırlıklı beslenme planı uygulanmalıdır. Göbek bölgesindeki yağ oranı düşene kadar günlük karbonhidrat alımı azaltılmalıdır.
  • Metabolizmayı hızlandırıcı gıdalar tüketilmeli, yağ yakıcı bitki çaylarından destek alınmalıdır.
  • Günlük program yapılmalı. Uyuma ve yemek süresi ile tuvalete gidilen saat rutinleştirilmelidir. Bu sayede metabolizma daha düzenli çalışacaktır.
  • Her gün düzenli olarak geceleri minimum 7 saat uyunmalıdır. Bu sayede hormonlar dengeye girecek ve metabolizma hızlanacaktır.

Göbek eritme diyet listesi (örnek detoks programı) nasıl olmalıdır?

1.gün diyet listesi: İlk gün beslenme listesinde eski düzene göre hafif bir geçiş yapılmalıdır.  Başlangıç günü olduğu için beslenme listesi hafif bir geçiş amacıyla düzenlenmiştir. Ayrıca diyetin tamamında olduğu gibi ilk günde de öğün saatlerine azami özen gösterilmeli, kahvaltı olabildiğince erken, öğle yemeği normal saatinde, akşam yemeği de yediden önce yenmelidir. Bu sayede metabolizmanın olması gerekenden % 40 daha hızlı çalışması sağlanır.

Kahvaltı: Bir adet haşlanmış yumurta ve yanında arzu edilen kadar maydanoz. Yağ yakması amacıyla da şekersiz yeşil çay tüketilmeli.

Öğle yemeği: 75 gram haşlanmış tavukgöğsü, yanında da bol limonlu salata.

Ara öğün: Bir avuç leblebi.

Akşam yemeği: Bir kase mercimek çorbası, iki dilim tam tahıl ekmeği.

 

2.gün diyet listesi

Kahvaltı: Bir porsiyon sütlü yulaf.

Öğle yemeği: Bir adet patates haşlaması ve yanında bir dilim yağsız peynir.

Ara öğün: Bir adet orta boy elma.

Akşam yemeği: Bir adet orta boy az yağlı balık buğulama, yanında da bol limonlu yeşillik salatası.

 

3.gün diyet listesi

Kahvaltı: Bir adet küçük boy elma püresi ile karıştırılan bir kase yoğurt.

Öğle yemeği: Haşlanmış tavuk but. Yanında da limonlu salata.

Ara öğün: Bir avuç badem.

Akşam yemeği: 100 gram yağsız kırmızı et ve yanında bol limonlu salata.

 

4.gün diyet listesi

Kahvaltı: Bir adet haşlanmış yumurta ve arzu edilen kadar maydanoz.

Öğle yemeği: Bir adet orta boy yağsız balık buğulama. Yanında da bol limonlu yeşillik salatası.

Ara öğün: Bir adet orta boy kırmızı elma.

Akşam yemeği: Bir porsiyon taze fasulye yemeği ve yanında iki dilim tam tahıl ekmeği.

 

5.gün diyet listesi

Kahvaltı: İki dilim tam tahıl ekmeği, arzu edilen kadar yeşil çay, bir adet domates, bir adet yeşil biber, bir dilim yağsız beyaz peynir.

Öğle yemeği: 100 gram ızgara tavuk göğsü ve yanında bol limonlu salata.

Ara öğün: Bir kase yoğurt ve yanında orta boy meyve.

Akşam yemeği: Haşlanmış brokoli veya kereviz yemeği. Yanında bol limon ile servis edilmeli.

 

6.gün diyet listesi

Kahvaltı: Bir kase sütlü yulaf.

Öğle yemeği: Bir adet haşlanmış patates ve yanında bir dilim yağsız peynir.

Ara öğün: Bir avuç leblebi.

Akşam yemeği: Bir adet orta boy yağsız balık ve yanında bol limonlu yeşillik salatası.

 

7.gün diyet listesi

Kahvaltı: İki dilim tam tahıl ekmeği, bir adet haşlanmış yumurta, yeşillik salatası.

Öğle yemeği: Bir adet ızgara tavuk göğsü ve yanında bol limonlu salata.

Ara öğün: Bir kase yoğurt ve yanında bir adet elma.

Akşam yemeği: Bir porsiyon bol limonlu bamya yemeği.

Diyet uygulanırken bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Şekerden, asitli içeceklerden, hareketsizlikten uzak durmanız gerekmektedir. Ayrıca diyeti uygulamadan önce kan değerlerinizi ölçtürerek bu ağır diyete uygunluğunuzu kontrol ettirmeniz önemlidir.

Göbek eritmeye yardımcı besinler nelerdir?

Doğal olarak göbekten kurtulmak için de beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yağ yakma hızını artıran bazı besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu besinlerin tamamı metabolizmanın çalışma hızını artırır.

Elma sirkesi: Elma sirkesinin en temel özelliği kan şekerini ve kolesterolü düzenliyor oluşudur. Bu sayede besin tüketme ihtiyacını minimuma indirir. Ayrıca metabolizmayı da % 20 oranında hızlandırmaktadır. Yemeklerden önce doğru zamanda tüketilen elma sirkesi tokluk hissi oluşturmaktadır. Ancak elma sirkesinin organik olması gerekmektedir.

 

Chia tohumu: Kilo vermek isteyenler tarafından kullanılan  chia tohumu ülkemizde son 5-6 yıldır çok fazla tüketilmektedir. Besin değerleri açısından tokluk hissi sağlayan chia tohumu,  Bu sayede de kişinin besin tüketme ihtiyacı azalır. Ayrıca doğal yağlar içerir. Bu yağlar, yağları yakmada oldukça etkili olmaktadır.

 

Hindistan cevizi ve yağı: Sağlıklı yağlardan biri olan Hindistan cevizi yağı göbek eritmede de kullanılmaktadır. Hormonları dengeleyen Hindistan cevizi yağı, tiroid hormonunun düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizma hızını artırır. Aynı zamanda da fazla besin tüketme isteğini de baskılamaktadır.

 

Kefir: İçerisinde bağırsakları düzenleyen probiyotikleri barındırır. Aynı probiyotikler yağ yakım sürecini de hızlandırmaktadır. Eğer göbek bölgenizdeki yağları vermek istiyorsanız her gün düzenli olarak kefir tüketmelisiniz.

 

Lahana, karnabahar, bürüksel lahanası, brokoli: Tüm bu sebzeler sağlıklıdır. Diyet dönemlerinde haşlanarak tüketilmeleri tavsiye edilir. Ayrıca zeytinyağlı şekilde tüketilmeleri halinde vücuda oldukça faydalıdırlar. Tüm bu özelliklerinin yanında, göbek eritmek isteyenler tarafından tüketilmeleri halinde yağların hızlıca erimesini sağlarlar.

 

Yüksek protein içeren peynir altı suyu ile tavuk: Protein zengini olan peynir altı suyu ve tavuk tüketmek gerekir.

 

Bitki çayları: Az miktarda da olsa kafein içeren birçok bitki çayları, metabolizmanın hızını artırır. Diyet dönemlerinde bitki çaylarının tüketilmesi metabolizma hızını % 20 oranında artıracaktır. Gün içerisinde düzenli tüketilirse göbek yağları yakılabilir.

 

Greyfurt: Oldukça sağlıklı bir meyve olan greyfurt, tadının hafif acımtırak olmasından dolayı pek tüketilmese de konu yağ yakımı olduğunda başı çekmektedir. Özellikle kahvaltıda meyve suyu olarak katkısız şekilde tüketilmesi halinde metabolizma hızını % 30 oranında artırır. Bu artış geçici bir etki değildir ve gün boyu sürmektedir.

 

Kilo kontrolü hakkında neden zorlandığınızı anlamak için paketimizi satın alabilir, merak ettiklerinizi detaylı bir şekilde öğrenmek için https://evdesaglik.memorial.com.tr/p/kilo-kontrolu-test-paketi/ linkine tıklayabilirsiniz.

hangisporuyapmaliyim

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?