Yumurtalık (Over) Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

yumurtalıkkanseri

Yumurtalık (over) kanseri dünyada en çok hayati riske yol açan kanser türlerinden biridir. Jinekolojik kanserlerin içinde de sıklığı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Yumurtalık kanseri gelişim süreci net olarak bilinmemekle beraber, tüplerin ucundaki fibriyal dokulardan kaynaklandığı son dönemlerde yapılan çalışmalarla ortaya konmaktadır. Yumurtalık kanseri belirtileri konusunda son derece dikkatli olunmalı, tanı ve tedavi süreci vakit kaybedilmeden başlatılmalıdır. Memorial Bahçelievler Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Veysel Şal, over (yumurtalık) kanseri belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Yumurtalık (over) kanseri nedir?

Yumurtalık kanseri, yumurtalıklardaki hücrelerin kontrol dışı aşırı çoğalması ve tümör oluşturması ile gelişir. Kadınlarda sık görülen bir kanser türüdür. Çoğunlukla menopoz sonrasında başlar; nadiren genç kadınlarda görülür.

Yumurtalık (over) kanseri belirtileri nelerdir?

Belirtiler olarak genellikle tanıyı ileri evrede aldığı için karın şişliği, karın ağrısı, bağırsak, büyük abdest veya idrardaki değişiklikler, bulantı ve kusma şikayetleri görülmektedir. Veya rutin bir jinekolojik muayenede yumurtalık kanserleri kitle şeklinde kendini göstermektedir. Ultrasonografi esnasında da bazen şüphelenilmektedir. Veya rutin yapılan tümör tarama testlerinde değerlerin yüksek çıkması da bize yumurtalık kanserini düşündürür.

Yumurtalık (over) kanseri tanısı nasıl koyulur?

Tanısı cerrahi ile şüphelenilen dokunun çıkartılıp patolojiye gönderilmesiyle konulur.

Yumurtalık (over) kanseri tedavisi nasıldır?

Tedavisindeki amaç çok erken evrede yakalanırsa kapalı yöntemle yapılabilir. Ancak genellikle ileri evrede yakalandığı için açık cerrahi yöntemle tüm tümör dokuları çıkartılır. Özellikle rahim, yumurtalıklar, apendiks, omentum, tutulmuşsa lenf nodları, varsa periton yüzeyi, bağırsak tutulum varsa bağırsak rezeksiyonu gibi geniş bir cerrahi ile tedavi edilmektedir.

Yumurtalık (over) kanseri risk faktörleri nelerdir?

Over kanserinde risk faktörleri bulunmaktadır.

  • Ailede meme kanseri, over kanseri olması ya da risk faktörü olması, yani BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonu taşıyıcı olmak,
  • Doğum yapmamış olmak,

Koruyucu faktörler ise

  • Doğum kontrol ilacı kullanan kadınlarda özellikle kullanım süresi uzadığı zaman özellikle over kanseri riski %50 azalmaktadır.

Yumurtalık (over) kanseri tarama testi nedir?

Over kanserinin erken tanısında kullanılacak herhangi bir tarama testi yoktur ancak ailesinde risk faktörü olan veya ailesinde olanlarda CA 125 adı verilen bir biyokimyasal tümör markerı ile beraber 6 aylık ultrason takipleri yapılmaktadır aile bireylerine.

Yumurtalık (over) kanserinde yaşam kaybı oranları nelerdir? Yumurtalık kanseri 4 evre yaşam süresi nedir?

Over kanseri genellikle evre 3 ve evre 4 sürecinde tanı almaktadır. Evre 3 ve 4 over kanserindeki yaşam süresi oranı 5 yılda %50’dir. Yani iki hastadan biri 5 yıl içerisinde yaşamını yitirmektedir. Burada en önemli faktörler yapılan ilk cerrahinin başarısıdır. Geriye hiç tümör dokusu bırakılmaması ve tümör dokusunun kemoterapiye olan duyarlılığı ve direnç oranıdır.

Yumurtalık (over) kanseri yayılır mı? Yumurtalık kanseri ilk hangi organlara sıçrar?

Yumurtalık kanseri genellikle periton yüzeyinde yani yumurtalıklara yakın olan dokulardaki zarlarda, bağırsaklarda yayılma göstermekle beraber karaciğer yüzeyinde, diyaframda, akciğerdeki plevra bölgesi gibi uzak dokularda da yayılım gösterebilmektedir. Ancak yayılım genellikle komşu organ yayılımıyla olmaktadır. Yani kan ve lenf yoluyla biraz daha az görülmektedir.

Yumurtalık (over) kanseri ultrasonda belli olur mu?

Ultrasonografi esnasında da bazen şüphelenilmektedir veya rutin yapılan tümör tarama testlerinde değerlerin yüksek çıkması da yumurtalık kanserini düşündürür.

Over kanseri sessiz ilerleyen ve genellikle son evrelerde belirti gösteren sinsi bir kanserdir. Siz de over kanseri riskinizi ve genetik yatkınlığınızı Memorial Evde Sağlık uygulamaları kapsamında size özel genetik danışmanlık paketi ile öğrenebilirsiniz.

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?