Bağışıklık Paketi

Bağışıklık sistemi ile ilgili temel test parametrelerinin bağışıklık yanıtları kontrol edilerek, kişinin enfeksiyonlara hazırlıklı olup olmadığı hakkında bilgi veren bir kan testi paketidir.

Test Sayısı
4
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
6 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Çok sık hasta oluyorsanız veya tekrarlayan uçuk şikayetleri yaşıyorsanız bu durumun nedeni bağışıklık sisteminizin güçsüzlüğü olabilir. Bağışıklık Paketi ile kişinin vücut direnci konusunda bir sorun olup olmadığı belirlenmekte ve ardından sağlıklı kalmak için buna yönelik önemler alınması sağlanmaktadır.

Bağışıklık Paketi Hakkında

Özel Talimatlar

Bu test örneği için özel bir talimat bulunmamaktadır.

Uzman Görüşü

Bağışıklık sisteminin düşük olduğunu gösteren belirtiler şunlardır;

 • Sürekli yorgunluk hissi
 • Soğuk algınlığına kolayca yakalanma
 • Sık  yaşanan karın ağrıları ve ishal
 • Yüksek stres seviyeleri
 • Dudakların çevresinde iyileşmeyen yaralar veya tekrarlayan uçuklar
 • Sık enfeksiyona yakalanma
 • Ani yüksek ateş
 • Kas ve eklem ağrıları

Bir bağışıklık bozukluğunu teşhis etmek için kullanılan testler şunları içerir:

Kan testleri:

Kan testleri, kanınızda enfeksiyonla savaşan proteinlerin (immünoglobulin) normal düzeylerinin olup olmadığını belirleyebilir ve kan hücrelerinin ve bağışıklık sistemi hücrelerinin düzeylerini ölçebilir. Anormal sayıda belirli hücre, bir bağışıklık sistemi kusurunu gösterebilir.

Kan testleri ayrıca bağışıklık sisteminizin düzgün tepki verip vermediğini ve bakteri veya virüs (antikorlar) gibi yabancı istilacıları tanımlayan ve öldüren proteinler üretip üretmediğini de belirleyebilir.

Doğum öncesi testler:

Birincil immün yetmezlik bozukluğu olan bir çocuğu olan ebeveynler, gelecekteki gebeliklerinde belirli immün yetmezlik bozuklukları için test yaptırabilir. Amniyotik sıvı, kan veya plasenta dokusundan alınan hücre örnekleri anormalliklere karşı test edilir.

Bazı durumlarda, genetik bir kusuru test etmek için DNA testi yapılır. Test sonuçları, gerekirse doğumdan hemen sonra tedaviye hazırlanmayı mümkün kılar.

Birincil immün yetmezlik tedavileri, enfeksiyonların önlenmesini ve tedavi edilmesini, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini ve bağışıklık sorununun altında yatan nedeni tedavi etmeyi içerir. Bazı durumlarda, birincil bağışıklık bozuklukları, aynı zamanda tedavi edilmesi gereken bir otoimmün bozukluk veya kanser gibi ciddi bir hastalıkla bağlantılıdır.

İçerdiği Test Grupları

Antikorlar veya immünglobülinler, vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar ve vücudun bakteri, virüs ve vücut tarafından "yabancı ve zararlı” olarak tanınan maddelere karşı korunmasına yardımcı olur. Beş farklı immünglobülin sınıfı ve birkaç alt sınıf bulunmaktadır. Her sınıf, biraz farklı bir role sahip olan bir antikor grubunu temsil eder. İmmünglobülin A veya IgA, ağız, solunum yolları ve sindirim sistemini kaplayan zarların enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. IgA antikorları tükürük, gözyaşı ve anne sütünde de bulunabilir. İmmünglobülin A (IgA), toplam akciğer ve mide salgılarının ve anne sütünün yaklaşık %15'ini oluşturur. IgA, vücudun mukozal bölgelerinde enfeksiyona karşı koruma sağlar. IgA testi, immünglobülin A fazlalığı veya eksikliğini tespit etmek veya izlemek için kandaki immünglobülin A miktarını ölçer.
Antikorlar veya immünglobülinler, vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Virüsleri, bakterileri ve diğer yabancı maddeleri ("antijenler" olarak adlandırılır) yakalayabilir ve onları zararsız hale getirebilirler. Beş farklı immünglobülin sınıfı ve birkaç alt sınıf vardır. Her sınıf, biraz farklı bir role sahip olan bir antikor grubunu temsil eder. İmmünglobülin M (IgM), plazma hücrelerinde (özel beyaz kan hücreleri) oluşan ve patojenler veya diğer yabancı maddelerle (antijenler) temas ettiklerinde kana salınan antikorlardır. Orada antijenlerle birleşirler ve vücutta daha fazla savunma reaksiyonunu tetiklerler. Kandaki IgM seviyesi, enfeksiyon durumunda özellikle hızla yükselir ve akut veya kalıcı bir enfeksiyona işaret eder.
Antikorlar veya immünglobülinler, vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Virüsleri, bakterileri ve diğer yabancı maddeleri ("antijenler" olarak adlandırılır) yakalayabilir ve onları zararsız hale getirebilirler. Beş farklı immünglobülin sınıfı ve birkaç alt sınıf vardır. Her sınıf, biraz farklı bir role sahip olan bir antikor grubunu temsil eder. İmmünglobülin E doğrudan alerjilerle ilişkilidir. Alerjisi olanlarda bağışıklık sistemi, IgE üreterek zararsız bir alerjene (gıda, ot veya hayvan tüyü gibi) aşırı tepki verir. Bu reaksiyon genellikle burun, akciğerler, boğaz ve ciltte tahrişe neden olur. Alerjene özgü IgE antikor testi, belirli bir alerjene karşı alerji olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır. Şüpheli bir alerjen için hedeflenen kandaki IgE antikor miktarı ölçülmektedir. Basit bir kan testi, kandaki immünglobülin E (IgE) seviyesini ölçer.
Antikorlar veya immünglobülinler, vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Virüsleri, bakterileri ve diğer yabancı maddeleri ("antijenler" olarak adlandırılır) yakalayabilir ve onları zararsız hale getirebilirler. Beş farklı immünglobülin sınıfı ve birkaç alt sınıf vardır. Her sınıf, biraz farklı bir role sahip olan bir antikor grubunu temsil eder. İnsan kanındaki baskın antikor tipi immünoglobulin G'dir (IgG). En önemli görevleri, vücuda girmiş virüsleri, bakterileri ve bunların metabolik ürünlerini, ayrıca vücutta enflamasyon sırasında veya hücreler yok edildiğinde üretilen maddeleri yakalamaktır. Kandaki antikorların yaklaşık %70-80'i, dokulara girebilen ve enfeksiyonla savaşabilen immünglobülin G (IgG) antikorlarıdır. IgG, antikor bazlı bağışıklığın çoğunu sağlar. IgG antikorları, mikroorganizmalara karşı uzun süreli korumanın temelini oluşturur ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olanlarda, yeniden enfeksiyonu önlemek için yeterli IgG antikorları üretilir. Kandaki immünglobülinlerin yaklaşık %70-80'i IgG'dir. İlk enfeksiyon sırasında spesifik IgG antikorları üretilir ve vücut, aynı antijene maruz kaldığında hızla yeniden üretilebilen bir IgG antikorları vücudu korur. IgG antikorları, mikroorganizmalara karşı uzun süreli korumanın temelini oluşturmaktadır. IgG testi ile vücuttaki antikor seviyesi belirlenebilmektedir.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

 •  170,00
  İncele
 •  240,00
  İncele