COVID-19 Genetik Yatkınlık Testi

Kişinin COVID-19 virüsüne yakalanması durumunda hastalığın seyri hakkında önemli bilgiler verebilen bir testtir.

Koronavirüsün ağır geçirilmesinin nedeni,  görevi vücutta virüsün çoğalmasını durdurmak olan tip 1 interferon molekülünün bulunmaması olarak gösteriliyor. Kandan bakılan genetik bir test ile konuda şimdiye kadar bilimsel olarak gösterilmiş tüm gen ve varyasyonların incelenmesi sağlanarak, hastalığı kimlerin ağır kimlerin hafif şekilde geçireceği belirlenebiliyor.

Test Sayısı
1
Örnek Tipi
Kan
Tahmini Sonuçlanma Süresi
Tahmini sonuçlanma süreleri numunelerin laboratuvara ulaştıktan sonra geçen süreyi belirtmektedir.
168 Saat

Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Online Doktor Görüşmesi ister misiniz?

Sonuçlarınızın belirlenen doktorlarımız tarafından Online Doktor Görüşmesi ile değerlendirilmesini ister misiniz?

Online Doktor ile sonuçlarınızın değerlendirilmesi ek 250 TL ile ücretlendirilecektir.

Kupon kodunuz varsa bir sonraki adımda kullanarak indirimden faydalanabilirsiniz.

Bu Test Benim için Uygun mu?

Koronavirüs ile henüz karşılaşmasıysanız ve hastalığa yakalandığınızda nasıl atlatacağınızı merak ediyorsanız COVID-19 genetik Yatkınlık Testi Paketi sizin için uygun olacaktır. Bireylerin genetik yatkınlığı ve geçmişi, Covid-19’a bağlı gelişen hastalığın seyri konusunda önemli ipuçları vermektedir. COVID- 19’u çok ağır geçiren, yoğun bakım tedavisi görmek durumunda kalan hastaların bir bölümünde doğuştan gelen genetik mutasyonlara rastlandığı ortaya konulmuştur. Bu hastalarda vücudu virüslerden koruyan ve 17 proteinden oluşan Tip 1 İnterferon bulunmadığı belirlenmiştir. Vücuttaki görevi virüsün çoğalmasını durdurmak olan Tip 1 İnterferon molekülü, enfeksiyonu tespit ettiği anda bağışıklık sistemi tarafından üretilmektedir. Hastalarda koronavirüsü ağır geçirilmesinin nedeni de Tip 1 İnterferon sinyal ağının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum, genç ve herhangi bir kronik hastalığı olmamasına rağmen ağır seyreden bir klinik tablo ile yoğun bakımda tedavi gören kişilerin genetik yapıları konusunda önemli ipuçları vermektedir. Bu noktada hastalığı kimlerin ağır geçireceği, kimlerin de belirtisiz ya da hafif geçireceği özel bir genetik testle anlaşılabilmektedir.

COVID-19 Genetik Yatkınlık Testi Hakkında

Özel Talimatlar

COVID- 19 genetik yatkınlık testi kişiden kan örneği alınarak gerçekleştirilmektedir. Test ile ilgili özel olarak dikkat edilmesi gereken bir durum bulunmamaktadır.

Uzman Görüşü

Bu test son derece pratik bir şekilde uygulanmakta ve vücuttaki Tip 1 İnterferon molekülün düzeyi tespit edilmektedir. Memorial Sağlık Grubu Genetik Laboratuvarları’nda uygulanan “COVID-19 genetik yatkınlık testi” sadece tek bir gen ya da tek bir varyasyonu incelemek yerine, bu konuda şimdiye kadar bilimsel olarak gösterilmiş tüm gen ve varyasyonların incelenmesini içermektedir. Bu amaçla öncelikle interferon sinyal yolağında görev alan ve ayrıca kan gruplarını belirleyen gen bölgelerinde olmak üzere toplam 14’ten fazla gen bölgesindeki genetik varyasyonlar incelenmektedir. Eğer bu varyasyonlardan herhangi birisi mevcutsa bu durum kişinin COVID- 19 u ağır geçirebileceğini göstermektedir. Ancak bu varyasyonlar bulunmuyorsa kişinin şimdiye kadar dünyada COVID-19’u ağır geçirdiği bildirilmiş tüm genetik varyantları taşımadığı anlamına gelir. Ancak henüz bildirilmeyen başka varyantların olabileceği dikkate alınmalıdır. Test sonuçları genetik danışmanlık eşliğinde hastalara iletilmekte ve çıkan sonuçlar uzman hekimlerimiz tarafından yorumlanmaktadır.

İçerdiği Test Grupları

COVID-19 Genetik Yatkınlık Testi, kişide Tip 1 İnterferon molekülün düzeyinin tespit edilmesini sağlayarak, COVID-19 virüsüne yakalanılması durumunda hastalığın seyri hakkında önemli bilgiler verebilen bir testtir. Bu sayede test sonuçlarına göre yaşam tarzı düzenlenebilmekte ve bireylerin hastalığı en hafif şekilde atlatabilmesi için gerekli önlemler alınmaktadır.

İlgili Vitamin ve Destekleyiciler…

  •  240,00
    İncele
  •  170,00
    İncele