Evde Stoma Bakımı

Bazı rahatsızlıkların tedavisinde karın içinde bulunan bağırsakları karın cildine ağızlaştırmak gerekir. Sindirim sisteminde bir bölümün dışarı ağızlaştırma işlemine stoma adı verilmektedir. Çoğunlukla kalın bağırsağın yukarıya doğru olan bölgesine yapılmasına bağlı olarak karnın sağ üst veya aşağı bölgesine de uygulanabilir. Bu durumda sindirim işleminde geriye kalan atıklar karın cildindeki stomadan dışarı atılır. Stoma yerine yerleştirilen bir torba ile gıda artıkları toplanır.

Evde stoma bakımı hizmeti, stomanın bakımı ve stomada kullanılan torbaların belirli aralıklarda değişimi hizmetlerinin hemşireler tarafından sağlanmasıdır.

Evde Stoma Bakımı
Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Evde Stoma (Kolostomi/Ürostomi/İleostomi) Bakımı ve Torba Değişimi oldukça önemlidir. Eğer torba sızdırıyorsa veya gevşediyse torba değişimi yapmak gerekebilir.

Evde Stoma Bakımı ve Torba Değişimi hemşirelerimiz ile hastanın konfor alanında aşağıdaki basamaklar ile sağlanan bir hizmettir.

  • Torba değişimi yapılacak ortamda hijyen kuralları sağlanır.
  • Hastaya uygun pozisyon verilir.
  • Steril eldivenler takıldıktan sonra stomadaki torba ve adaptör çıkartılır.
  • Stomanın çevresi serum fizyolojik ile ile kirli alandan temiz alana doğru dikkatli şekilde silinir. Temizleme işlemi bitince stomanın etrafı tamamen kurulanır.
  • Stomanın çapı (mm) stoma cetveli ile ölçülür; torbanın uç kısmı ile stoma arasında 2 mm boşluk olacak şekilde torba yerleştirilir.
  • Stomanın çapına göre uygun adaptör kesilir, kesilen adaptörün yapışkan kısmındaki kağıt çıkarılır ve iç kısmına pasta(krem) sürülür. Pasta, stoma ile torba arasında engel olup sızıntıyı önler ve stoma etrafındaki deriyi dışkıdan korur.
  • Son olarak; adaptörün ortasındaki delik stomayı içine alacak şekilde cilde iyice yapıştırılır.