Prostat Paketi

Prostat Paketi Benim için Uygun mu?

Sağlığınız konusunda proaktif olmak, hastalıklarla ilgili riskleri bilmek ve iyileştirmek adına değişiklikler yapmak istiyorsanız bu paket tam size göre. Prostat testleri ile prostat sağlık durumunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Prostat Paketi
Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

Özel Talimatlar

Test örneğini sabah saatlerinde ve aç karnına vermeniz önemlidir. Testinizden 48 saat önce ağır egzersiz yapmaktan ve et açısından zengin yemek yemekten kaçının. Herhangi bir vitamin veya mineral takviyesi almadan önce bu testi yaptırmalısınız.

Uzman Görüşü

Prostat kanseri cilt kanserlerinden sonra tüm dünyada erkekler arasında görülen en sık kanserdir. Prostat kanseri 50 yaşın altında nadir görülürken 50 yaşından sonra görülme sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. Bu kadar sık görülen bir kanser için erken tanı amaçlı tümör belirteci tarama çalışmaları ilk olarak 1960’lı yıllarda başlanmıştır.

1980’li yıllarda prostat spesifik antijen (PSA) tanımlanmış ve 1986 tarihinde Food and Drug Administration (FDA) dan onay aldıktan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarihten itibaren prostat kanserinin önceden tespit edildiği hasta sayında dramatik bir artış yaşanmıştır.

Fakat çalışmalar göstermiştir ki, PSA’nın sadece kanserde değil aynı zamanda benign prostat hiperplazisi (BPH), prostatit gibi benign durumlarda da arttığı gösterilmiştir.

Bundan dolayı PSA’nın aslında kansere özgü bir protein olmayıp, organa yani prostat dokusuna özgü bir protein olduğu kabul görmüştür. Bu nedenden dolayı prostat kanserini prostatın diğer selim hastalıklarından ayırt etmek için pratik uygulamada en sık serbest/total PSA oranı, yaşa özgü PSA, PSA artış hızı kullanılmaktadır.

İçerdiği Test Grupları

Prostat

PSA, SERBEST

Prostat Spesifik Antijen(PSA) erkeklerde bulunan bir organ olan prostatta üretilen, meninin kıvamını düzenleyen bir enzimdir. Üretilen PSA’nın çok az bir kısmı kanda dolaşmaktadır. Prostatın iyi huylu büyümesi,  prostat enfeksiyonları ve prostat kanseri gibi hastalıklarda PSA değişen miktarlarda kana geçmektedir. Kandaki PSA seviyesi ve bu seviyedeki değişim prostat hastalıklarının niteliği ile ilgili fikir verebilir.

PSA, TOTAL

Kanın plazma bölümünde bulunan proteinlere bağlı PSA’yı ve serbest dolaşan PSA’yı ölçer. Prostat hastalıklarının tanısı için kullanılır. PSA’nın normal olması gereken değeri, her ülkeye ve her yaşa göre farklılık göstermektedir. PSA, prostat kanserinin yanı sıra; prostatit, prostat büyümesi, yaşlanma gibi durumlarda da yükselebilir. Bu nedenle serbest PSA’nın total PSA’ya olan oranı ölçülerek prostat kanseri tanısı konulmaktadır.