Narın Faydaları Nelerdir?

nar

Pek çok topluma göre bereketin simgesi olan narın sağlık için de pek çok faydası bulunmaktadır. Diyetlerde de rahatlıkla tüketilebilen nar, hem tok tutmakta hem de antioksidan içeriğiyle vücuttaki pek çok sisteme iyi gelmektedir. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. N. Sinem Türkmen, narın faydaları hakkında bilgi verdi.

Nar nedir?

Nar dünyanın en faydalı meyvelerinden biridir. Araştırmalara göre nar, vücut için çok faydalıdır ve çeşitli hastalıkların riskini azalttığı bilinir. Nar, kalın kabuklu, hafif ekşimsi, kabuğunun içinde kırmızı küçük tanelerin olduğu bir meyvedir. Kabuğu yenilmese de içindeki taneleri sade olarak, salatada, yulaf ezmesinde ve pek çok yemeğin üzerinde yenilebilir. Nar ağacı üzerinde yetişen narın büyümesi ve olgunlaşması için sıcak havaya ihtiyaç vardır. Genelde Orta Doğu ve bazı Asya ülkelerinde yetişir. Nar, kuraklığa dayanıklı bir meyvedir. En çok -10 derecede soğuğa kadar dayanabilmektedir. Güneş seven bir meyvedir. Türkiye’de de Ege’de, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Denizli’de yetişebilmektedir. Dünyada İran, Çin, Türkiye, Irak, Hindistan, İspanya, Suriye, Afganistan, Mısır, Özbekistan, Pakistan gibi ülkeler nar üretiminde önde gelmektedir. Çin ve Hindistan da nüfus çokluğu nedeniyle nar ihracatı yapmaz. En çok nar ihracatı yapan ülkeler Türkiye, İran, İspanya, Hindistan, Azerbaycan ve ABD’dir. Eylül ve Kasım ayına kadar yenilebilir. Uzun raf ömürleri sayesinde Ocak ayına kadar da pek çok yerden satın alınabilir. Narın faydaları saymakla bitmez. Pek çok besinden üç kat daha fazla antioksidan içerir. Antioksidan, vücut hücrelerini hasardan korur.

Narın faydaları nelerdir?

Narın kalorisi çok yüksek değildir. 100 gramlık narda 82 kcal bulunur. Bir çorba kaşığı nar da 9 kcal’dir. Narda çok sayıda antioksidan vardır. 100 gram narda 10 mg kalsiyum, 236 mg potasyum, 3 mg sodyum, 19 gr karbonhidrat vardır. Şeker içeriği yüksektir. Bu nedenle dikkatli ve ölçülü tüketilmelidir. Narın lif oranı yüksektir. Lif oranı yüksek olduğu için de tok tutar. Nar faydaları çok fazla olan bir meyvedir. Faydaları şöyle sıralanabilir:

Yüksek tansiyonu düşürür: Yüksek tansiyon, kalp krizi ve felçlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Düzenli nar tüketiminin kan basıncını düşürdüğü yönünde araştırmalar bulunmaktadır.

Eklem ağrılarına iyi gelir: Nardaki bileşiklerin iltihap önleyici etkileri olduğu göz önüne alınırsa eklemlerle ilgili sorunlarda narın faydası olabileceği söylenebilir.

Kalp krizi riskini düşürür: Kalp hastalıkları dünyada yaygın ölüm sebeplerinden biridir. Narda bulunan punisik asitin kalp sağlığını koruduğu bilinir. Yüksek trigiliserid düzeyine sahip 51 kişide yapılan 4 haftalık çalışmada günde 800 mg nar çekirdeği yağının trigliseridi düşürdüğü, HDL oranının yükseldiğini göstermiştir. Ayrıca farklı araştırmalar nar suyunun yüksek tansiyonu düşürdüğünü ortaya koymuştur.

Kansere karşı korur: İçindeki antioksidanlarla prostat, mide kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri, meme kanseri üzerinde olumlu etkiler olduğu çeşitli çalışmalarca gösterilmiştir.

Sindirim sistemine iyi gelir: Narın sindirim sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Antibakteriyel ve antiviral etkisiyle bağırsaklardaki zararlı bakterileri ortadan kaldırır. Şişkinlik ve kabızlığı önler.

Cildi gençleştirir: Nardaki çekirdekler çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Bunlar da cildin genç kalmasını, güzelleşmesini sağlar.

Mantar enfeksiyonlarıyla savaşır: Nardaki bitki bileşikleri zararlı mikroorganizmalarla savaşmaya yardımcı olabilir. Bazı bakteri türleriyle ve ayrıca Candida albicans mayasıyla savaştıkları gösterilmiştir.  Anti-bakteriyel ve anti-mantar etkileri, ağzınızdaki enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara karşı da koruyucu olabilir. Bu iltihaplanmalar, diş eti iltihabı, periodontitis ve protez stomatit gibi durumları içerir.

Hafızayı güçlendirir: Narın hafızayı iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Örneğin ameliyat hastalarında yapılan bir çalışma, 2 gram nar ekstresinin ameliyattan sonra hafıza şikayetlerini önlediğini buldu. Hafıza şikayetleri olan 28 yaşlı yetişkin üzerinde yapılan bir başka çalışma, günde 8 237 ml nar suyunun sözel ve görsel hafıza belirteçlerini önemli ölçüde iyileştirdiğini buldu. Farelerde yapılan araştırmalar ayrıca narın Alzheimer hastalığıyla savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Egzersiz performansını yükseltir: Nar, egzersiz performansını iyileştirdiği gösterilen diyet nitratları açısından zengindir. Koşu bandında koşan 19 sporcu üzerinde yapılan bir araştırma, egzersizden 30 dakika önce bir gram nar özütü tüketmenin kan akışını önemli ölçüde artırdığını, yorgunluğun başlamasını geciktirdiğini ve egzersiz verimliliğini artırdığını gösterdi. Ancak bunu kanıtlamak için de daha çok çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

Nar suyunun faydaları nelerdir?

Nar meyvesinin faydaları çoktur. Ayrıca meyvenin kendisi gibi nar suyunun faydaları da çoktur. Nar suyunun kadınlarda östrojen seviyesini dengelediği, menopoz sorunlarıyla başa çıktığı bilinir. Nar suyunun da tıpkı nar gibi cildi gençleştirdiği bilinir. Ayrıca kalp damar sorunlarına karşı, kansere karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Nar, demir açısından da zengindir. Anemiye bağlı sorunları düzeltebilir. Nar suyu hafızayı güçlendirir, kas koordinasyonunu geliştirir, saçları besler, mantar enfeksiyonlarını önler. 100 ml kadar nar suyu bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 16’sınuı karşılamaktadır.

Narda hangi maddeler vardır?


Narda lif, B6, B1, B2, B3, B5, C, E, K vitaminiyle birlikte kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko bulunmaktadır. Nara bu anlamda vitamin ve mineral deposu denilebilir.

Nar çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

Nar kadar nar çekirdeği yağı da faydalıdır. Özellikle cilt üzerine etkileri olan nar çekirdeği yağı cildi gençleştirir. Bunun yanında kırışıklıklarda etkilidir, hücreleri yeniler, cildi canlandırır, cilt tonunu eşitler, saçlardaki kepeklenmeyi de azaltır. Ancak nar çekirdeği yağının yüzde 100 doğal üretildiğinden emin olmak gerekmektedir. Ancak gebelikte kullanılması uygun bulunmamaktadır.

Nar kabuğunun faydaları nelerdir?

Nar kabuğundaki maddelerin dişleri, kemikleri güçlendirdiği bilinir. Kolesterolün düzenlenmesini sağlar, kış hastalıklarında tedavi edicidir, ishale iyi gelir. Kaynatılmış suda 10 dakika demlenerek içilmesi önerilir. Ancak bunu uygularken doktora danışmakta fayda vardır.

Narın kadınlara faydaları nelerdir?

Narın kadınlar için faydalı bir meyve olduğu bilinir. Menopoz sorunlarıyla başa çıkmada, meme kanserine karşı koruyucu olmada, cilt sağlığını düzeltmede faydaları bulunmaktadır. Yine de nar tüketirken ya da nar içerikli ürünler tüketirken hekime danışmak gerekmektedir. Çünkü narın bazı ilaçların etkisini bozduğu ifade edilmektedir.

Nar ekşisinin faydaları nelerdir?

Nar ekşisinin yüksek tansiyonu düşürdüğü, kolesterole olumlu etki ettiği, diş sağlığını koruduğu, kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Ancak fazla tüketildiğinde bağırsaklarda ve midede asite neden olabilir. Ayrıca piyasada genelde nar ekşisi yerine nar ekşisi sosu satılır. Bunların şekeri yüksek olduğu için fazla tüketimi zarar verir, fayda da sağlamaz. Bu nedenle yüzde 100 doğal nar ekşisi tüketilmelidir.

Narın cilde faydaları nelerdir?

Cilt kanseri önler: Çalışmalar narın anti-kanser potansiyelini desteklemişlerdir, ancak bu meyveyi tek başına kullanmanın kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyeceğinin garantisi yoktur. O nedenle narı tüketirken, güneşten korunmayı ihmal etmemek gerekir.

Cilt kolajenini artırır: Kolejen yaşlanınca kaybolabilir. Ayrıca kötü beslenme, sigara ve diğer olumsuz yaşam tarzı alışkanlıkları kolajeni hızlı kaybetmenize neden olabilir. Narın antioksidan içeriği yaşlanmayı önler ancak tek başına yeterli olmaz. Nar tüketimi sizi destekler.

Cildi parlatır: Nar tek başına size genç ve parlak bir cilt kazandırmaz. Parlayan cilt, genel olarak sağlıklı bir diyetle doğrudan ilişkilidir. Nar tüketimi de cildinizin üzerinde olumlu etkiler getirebilir.

Dengeli hidrasyonu sağlar: Narın hem yağlı hem de kuru cilt tipleri için faydalı olduğunu söylenir. Nardaki antioksidanlar sayesinde ciltteki yağ- nem dengesi korunur. Tabii ki sağlıklı yaşam tarzı da narla birlikte devam ettirilmelidir.

Taze meyveler hastalıklardan korunmak ve sağlıklı kalmak çok önemlidir. Nar da zengin vitamin içeriği ile doğru beslenme planında olmazsa olmaz meyvelerdendir. Siz de beslenme planınızın size uygun olup olmadığını, vücudunuzdaki vitamin- mineral dengesinin yeterli gelip gelmediğini merak ediyorsanız, Sağlıklı Yaşam Paketleri’ne göz gezdirebilir ve testlerinizi evinizin konforunda yaptırabilirsiniz.

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?