Mide Üşütmesi Nedir? Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

gazsıkısması

Mide üşütmesi yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın vücuda giren virüslerin bağırsak enfeksiyonuna neden olması durumudur. Bağışıklık sistemine bağlı olarak hafif seyirli ya da şiddetli belirtiler gösterebilir. Bulaşıcılığı nedeni ile korunma yöntemleri göz ardı edilmeyerek virüs ile enfekte olunmaktan kaçınılmalıdır. Memorial Dicle Hastanesi İç hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Abbas Zülfüoğulları mide üşütmesi hakkında bilgi verdi.

Mide üşütmesi nedir?

Zararlı virüsler ile enfekte olduktan kısa bir süre sonra mide üşütmesi semptomları ortaya çıkmaktadır. Mide gribi olarak da adlandırılan bu durum solunum sistemini etkileyen grip ile karıştırmamalıdır. Normal grip boğaz, burun ve akciğerleri etkilerken gastoenterit şekli ise bağırsakları etkilemektedir. Mide üşütmesi genel olarak bir hafta gibi bir zaman diliminde iyileşme ile sonuçlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda iyileşme süresi daha uzun olabilmektedir. Genellikle yetişkinlerde ciddi sonuçlar doğurmayan bu bağırsak enfeksiyonu ateş ve ishal belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Viral gastroenterit yani mide üşütmesi besin kaynaklı ve virüslerin olduğu alanlarda elle temas ettikten sonra el yıkamadan ağız, göz çevresine dokunma ile bulaşabilmektedir.

Mide üşütmesi neden olur?

Mide gribi sıklıkla enfeksiyonu taşıyan ya da saflığı kalmayarak tehlikeli maddeler ile değişime uğrayan besin, su gibi temel ihtiyaç maddelerinin tüketilmesi ile gelişmektedir. Çeşitli zararlı virüs, bakteri ve parazitlerden kaynaklanan mide gribinin kişisel eşyaların paylaşılarak hijyen şartlarına dikkat edilmemesi durumu bilindik nedenler arasında yerini almaktadır. Bebek ve çocuklarda daha şiddetli ortaya çıkan rotavirüs mide gribi nedeni sayılabilmektedir.  Mide üşütmesi yani mide gribi tedavisi için alınacak bir takım önlemler ve tıbbi yardım kısa sürede atlatılmasını sağlamaktadır.

Mide üşütmesi belirtileri nelerdir?

Genellikle mide üşütmesine neden olan zararlı virüs ve bakteriler ile enfekte olduktan sonra septomlar 3 gün içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bağırsak enfeksiyonu olan viral gastoenterit bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmeyen çocuk ve bebekler, bağışıklık sistemi zayıflayan ileri yaş grubu için tehlike arz etmektedir. Bazı belirgin belirtileri bulunan mide üşütmesinin bazı semptomları şu şekilde sıralanabilir;

 • Yüksek ateş
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Mide krampları
 • Ara sıra kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Sulu ishal
 • Kanlı ishal ise şiddetli enfeksiyonun olduğu durumlarda görülmektedir.

Mide üşütmesi tedavisi nasıl sağlanır?

Bazı dönemde toplumda salgın şeklinde görülebilmektedir. Böyle dönemlerde tanı konulması daha kolay olmaktadır. Uzman hekim tarafından yapılacak fizik muayene ile birlikte bazı semptomları varlığı tanı koymada yardımcı olmaktadır. Sürekli ve sıklıkla sulu ishal ya da kanlı ishal, 48 saati aşan kusma problemi ve mide krampları mide üşütmesi rahatsızlığında tanı koymadan önemli belirtiler olarak tanımlanmaktadır. Mide üşütmesi rahatsızlığında şiddetli enfeksiyon durumu iyileşme süresinin gecikmesine sebep olmaktadır. Normal şartlarda 7 ila 10 gün içerisinde gerçekleşen iyileşme durumu 14 güne kadar çıkabilmektedir. Genellikle tedavi yöntemi olarak uzman hekim tavsiyesi doğrultusunda oral (ağızdan) alınan ilaçlar verilebilmektedir.

Mide üşütmesi korunması yöntemleri nelerdir?

Etkin bir tedavi yöntemi bulunmadığı için mide üşütmesinin yayılımını engellemek ve korunmak için alınacak bazı yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

 • Temas sonrası ellerin yıkanması,
 • Çocuklar aşılanabilir,
 • Hapşırırken ve öksürürken peçete kullanımı ya da dirseğin iç kısmına doğru kullanım,
 • Gün içerisinde kullanılan kıyafet, materyal ve nesnelerin dezenfekte edilmesi,
 • Meyve ve sebzelerin tüketim öncesi iyice yıkanması,
 • Virüs ile enfekte olunan ortamlarda kişisel eşyaların çoklu kullanılmamasına özen gösterilmelidir,
 • Kalabalık ortamlarda sosyal mesafeye özen gösterilmelidir.

 Mide üşütmesine ne iyi gelir?

Mide üşütmesi sulu ishale sebep olacağından ishali artıracak yeşil sebze, yağlı gıda, karpuz ve kavun gibi meyve, sebze tüketimi bu sürede önerilmemektedir. Aynı şekilde ishali tetikleyecek aşırı baharatlı besinlerin tüketimi sağlanmamalıdır. Toplumda genellikle mide üşütme tedavisi evde sağlanmaya çalışılarak nane limon tüketimi oldukça fazladır. Ancak mide üşütmesine iyi gelen nane limon suyunun fazlaca tüketilmesi, bağışıklık sistemi gelişme aşamasında olan ya da bağışıklık sistemi zayıflayan çocuk, bebek ve yaşlılarda olumsuz yan etkileri görülebilmektedir. Hekim onayı ile verilen ilaçlara ek olarak aşırıya kaçmayacak şekilde şu besinler tüketilebilir;

 • Bal
 • Zencefil
 • Nane – limon
 • Ilık bir çorba

Mide üşütmesi gaz yapar mı?

Bağırsak enfeksiyonu olduğu dönemlerde soğuk içecek ve besinlerin tüketimi midede gaz oluşumunu tetikleyebilmektedir. Bu süreçte gaz oluşumu riskini azaltmak adına sıcak besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

 Mide üşütmesine duş iyi gelir mi?

Hastalık döneminde ılık su ile duş almak vücudu rahatlatarak gergin kasların yumuşamasına neden olmaktadır. Mide üşütmesi rahatsızlığında baş ağrısına ve kas ağrısına iyi gelebilir. Ancak tam anlamıyla hastalığında ortadan kalkmasında etkin rol oynamamaktadır.

Mide üşütmesi regl geciktirir mi?

Regl gecikmeleri çoğunlukla sinir ve strese bağlı olarak tarih değişmektedir. Şiddetli seyreden hastalık dönemlerinde regl düzensizliği yaşanabilmektedir. Çoğu zaman geçici olan bu durum çok nadir de olsa görülebilmektedir.

Mide üşütmesine ağrı kesici iyi gelir mi?

Toplumda sıkça yanlış kullanılan ağrı kesiciler yalnızca ağrıyı hafifleterek rahatlama hissi oluşturmaktadır. Ağrı kesiciler bir tedavi şekli olmamakla birlikte hastalığın tamamen atlatılmasını sağlayacak bir tıbbi güce sahip değildir. Belirti olarak görülen baş, kas ağrısı ve mide kramplarına geçici olarak reçeteli ağrı kesici ile müdahale edilebilmektedir.

Mide üşütmesi ve gıda zehirlenmesi arasında fark nedir?

Mide krampları ve bulantı belirtileri benzerliğinden mide üşütmesi ve gıda zehirlenmesi halk arasında karıştırılmaktadır. Belirgin ve ayırt edici bir fark olarak gıda zehirlenmelerinde besini tüketimi sonrası çoklu şekilde zehirlenmeler yaşanmaktadır. Gıda zehirlenmeleri fark edikten hemen sonra en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Mide üşütmesi bebeklerde belirtileri nelerdir?

Yetişkinler ile bebekler arasında belirti anlamında çok büyük farklılık gözlenmemektedir. Ancak bebeklerde emme isteğinin olmayışı, fazla gaz ve ağlama şikayetlerinin mide üşütmesi belirtisi olduğu düşünülmektedir.

Soğuk hava mide üşütmesi yapar mı?

Soğuk havaya bağlı mide üşütmesi toplumda yaygın olan yanlış bilgilerin başında yer almaktadır. Mide üşütmesi viral enfeksiyon ile temas sonrası ya da enfekte olmuş besinlerin tüketimi ile ortaya çıktığından üşütme diye adlandırılan soğuk algınlığından farklı bir hastalıktır. “Mide üşütmesi konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek ve “ Bağışıklık Paketi” ni incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

https://evdesaglik.memorial.com.tr/p/bagisiklik-test-paketi-detayli/

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?