Covid-19 Antikor Testi Kimlere Yapılır?

antikortesti

2019’un son çeyreğinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi aradan iki yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hala etkisini sürdürmektedir. Uzun süre uygulanan karantinaların sonrasında bilim insanlarının geliştirdiği aşılar ile birlikte hayatın yeniden normal akışına dönmesi amaçlanmaktadır. Bu dönemde hastalığı geçiren, aşı olan ve hastalığa hiç yakalanmayan pek çok kişi virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığını merak ediyor. İşte bu noktada antikor testleri öne çıkmaktadır. Memorial Sağlık Gurubu Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Uzmanları, COVID- 19 antikor testleriyle ilgili şu önemli bilgileri verdi.

COVID-19 antikor testi nedir?

COVID-19 Antikor testi kişinin daha önce COVID-19 (koronavirüs) geçirip geçirmediğini belirlemek için yapılan testlerdir. Vücuttan alınan bir kan örneği ile bakılmaktadır. COVID-19 antikor testleri daha önce koronavirüs geçirmiş kişilerin bağışıklık sisteminde antikor oluşup oluşmadığını göstermektedir.

Neden COVİD-19 antikor testi yaptırılıyor?

Dünyada ve ülkemizde hepimiz hayatımızın son iki yılını COVİD-19 pandemisi ile geçirdik. Bu dönemde birçoğumuzun ya kendisi ya da bir akraba veya tanıdık arkadaşı COVID-19 salgın hastalığına yakalandı. Hemen hemen herkes yakın çevresinden bazı insanların bu salgın hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğine şahit oldu.  Bu durumu yaşayan pek çok insan daha önce enfeksiyon geçirip geçirmediğini ya da enfeksiyona yakalanmış olsa bile vücudunun bu virüsle nasıl mücadele ettiğini öğrenmek istemektedir. Aynı zamanda vücudunun bağışıklık geliştirip geliştirmediği COVİD-19 pandemisinin yeni varyantlarına karşı kendisini koruyup korumayacağını da merak etmektedir. Bu durumu normal çalışma düzenine geçmek isteyen birçok işyeri tarafından da değerlendirilmektedir. Büyük şirketler başta olmak üzere çoğu işyeri çalışanlarının bağışıklık oranlarını antikor testleri ile tespit ederek, normal hayata dönüş planları yapmaktadır.

COVID-19 Antikor testi ne zaman yapılmalı?

Antikor testinin genellikle COVID-19 geçiren hastaların tamamen iyileştikten sonra yaptırılması önerilmektedir. Vücut bağışıklık sistemi, virüsle savaşmak ve onu temizlemek için kritik olan antikorlar üretmektedir. Hastanın kolundan kan örneği alınarak yapılmaktadır. Bu örnek ile hastanın COVID-19’a neden olan virüse karşı antikor geliştirip geliştirmediğini belirlemek için kan örneği üzerinde laboratuvar ortamında çalışma yapılmaktadır. Antikor testinin zamanlaması ve türü doğruluğu etkilemektedir. Enfeksiyon sırasında çok erken test yaptırılması vücutta bağışıklık tepkisi oluşmaya devam ediyorsa, test antikorları tespit edilemeyebilir. Bu nedenle, semptomlar başladıktan en az 2 ila 3 hafta sonrasına kadar antikor testi önerilmez.

COVID-19 antikor testi nasıl yapılır?

Antikor testi, kişinin kanınızdaki antikorları kontrol etmektedir. Vücut herhangi bir enfeksiyon kaptığında bağışıklık sistemi enfeksiyona karşı vücudu korumak için antikorlar üretmektedir. Böylece vücuda giren virüslerle savaşta antikorların önemli yardımı olmaktadır. Antikorlara sahip olmanın virüsü tekrar kapmanızı engelleyip engellemediği bilinmemektedir. Antikor testi koldaki bir damardan bir tüpe alınan kan örneği ile yapılmaktadır.

COVİD-19 antikor test sonuçları ne kadar zaman belli olur?

Antikor testi, COVID-19’a yol açan SARS CoV- 2 virüsüne karşı vücudun bağışıklık sisteminin oluşturduğu total IgG tipi antikorları ölçmektedir. Vücudun bu hastalığa karşı bağışıklık oluşturup oluşturmadığını gösteren bir testtir. Boğaz ya da burundan örnek alınarak yapılan testten farklı olarak koldan kan alınarak yapılmaktadır. Test üzerinde yaklaşık olarak 40 dakika çalışılmakta ve sonuç en geç 24 saat içinde kişiye bildirilmektedir.

IgM- IgG antikor testleri nedir?

IgM yani erken evre antikor testinde antikorlarını saptayan serolojik testlerden elde edilen POZİTİF sonuç,  yakın zamanda kişinin virüs ile karşılaşmış olunduğunu gösterir. Ancak enfekte hastalarda virüse cevap olarak henüz antikor gelişmediği durumlarda NEGATİF test sonucu elde edilebilir.

IgG yani geç cevap antikor testinde POZİTİF saptanması tip CORONA VİRÜS COVID-19  (SARS-CoV-2) enfeksiyonuna maruz kalınmış olduğunu gösterir. IgG antikorunun pozitif seviyelere ulaşması genellikle bulgular başladıktan en az 10 ile 14 gün sonrası gerçekleşir. IgG antikoru pozitif olarak saptanan bir kişinin COVID-19 (SARS-CoV-2) enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin yanıt verdiği anlaşılmaktadır.

COVID-19 antikor testinin pozitif sonucu ne anlama gelir?

Antikor testinin sonucunun pozitif çıkması kişinin enfeksiyondan daha iyi korunacağı veya başkalarını enfekte etmeyeceği anlamını taşımamalıdır. Bu nedenle antikor testinin sonucu pozitif çıkmada kişinin koruyucu önlemlere ve kendi kendine izolasyona sonuna kadar uygulaması gerekir.

COVID-19 antikor testinin negatif sonucu ne anama gelir?

COVID-19 enfeksiyonu sonrası ya da aşı yaptırdıktan sonra antikor test sonucunun negatif çıkması kişinin bu hastalıktan mutlaka çok ciddi bir şekilde koruması gerektiği anlamına gelir. Antikor test sonucu negatif çıkan kişi maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyması gerekir.

COVID- 19 antikor testi nerede yaptırılmalı?

Antikor testleri Sağlık Bakanlığı’nın verdiği izinle özel sağlık kurumlarında da yapılabilmektedir. Memorial Sağlık Gurubu’nda SARS CoV 2 antikor testleri yapılmaktadır. Memorial Sağlık Grubu’nda Avrupa Standartlarına Uygunluk (CE) belgesi bulunan güvenilirliği ve duyarlılığı son derece yüksek olan Abbott antikor testi ile hizmet verilmektedir. Bu uygulama öncesinde SARS CoV 2 antikor ve antijen testleri ameliyatlara girecek olan hastalara yapılabilmekteydi. Artık ameliyat, işlem ve girişim planlanmayan sağlıklı erişkinler de daha önce bu virüsle karşılaşıp karşılaşmadıklarını öğrenmek için antikor testi yaptırabiliyor.

PCR testi ve antikor testi arasındaki fark nedir?

Antikor testi ile PCR testi arasında önemli bir fark bulunmaktadır. Antikor testi bir antijen testi değildir. Antijen testleri, kişinin hasta olup olmadığını, yani akut enfeksiyonun varlığını ortaya koyan bir testtir. Antikor testleri ise kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yönelik bir testtir. Antikor testi test yapıldığı anda kişinin hasta olup olmadığına dair bilgi vermez. PCR testi de virüsün genetik bilgisini, koronavirüsün ya da farklı bir virüsün hastayı enfekte edip etmediğinin sonucuna ulaşılır. PCR yöntemi enfekteyken, hastalığın antikoru oluşmamışken sonuç verir. Antikor testi, Covid 19’a yol açan SARS CoV- 2 virüsüne karşı vücudun bağışıklık sisteminin oluşturduğu total IgG tipi antikorları ölçmektedir. Yani bu hastalığa karşı bağışıklık olup olmadığını gösteren bir testtir. Boğaz ya da burundan örnek alınarak yapılan testten farklıdır, koldan kan alınarak çalışılmaktadır. Parmak ucundan alınan kan ile çalışılan testlerden daha güvenilirdir.

COVID-19 antikor testi yaptırmalı mıyım?

Antikorlar vücut tarafından virüslerle savaşmak için üretilir. Koronavirüsü geçirmiş ya da aşı olmuşsanız, COVID-19 antikor testleri ile zaman içinde gelişen antikor düzeyinizi ve bağışıklık durumunuzu öğrenebilirsiniz. Kolunuzdan alınan kan örneği ile antikor testi koldan kan alınarak çalışılmaktadır. COVID-19 Antikor test paketi ile vücudunuzda antikor olup olmadığını öğrenebilirsiniz.  Daha detaylı bilgi almak testinizi adresinizde yaptırmak için linki tıklayabilirsiniz.

 

 

Memorial Yayın Kurulu

Sağlık yazıları memorial yayın kurulu tarafından hazırlanmaktadır.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Kapat
Add to cart
Görüşmeyi Başlat
Canlı Destek
Canlı Destek - Evde Sağlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?