Evde NST

Evde NST Nedir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının en sık kullandığı test yöntemlerinden biri de NST’dir. Gebeliğin 32. haftasından sonra yapılan NST anne karnındaki bebekten haberdar olunmasını sağlayan, genel sağlık durumu ile ilgili ön bir bilgi veren güvenli bir uygulamadır. Evde, bir sağlık profesyoneli eşliğinde yapılacak NST işlemi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının değerlendirmesi ve takibi için önemli fayda sağlamaktadır

Evde NST
Adresinizde talep ettiğiniz hizmetin gün ve saatini belirtir misiniz?

Hizmeti talep ettiğiniz tarih ve saat, Memorial Evde Bakım Ekibimizin sizi araması sonrasında onaylanacaktır.Pazar günleri ve resmi tatillerde hizmet talebinde bulunmak için canlı destek üzerinden hasta danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz.

NST Ne İşe Yarar?

Non Stres Test (NST) en kolay tarifi ile anne karnındaki bebek ilgili bilgi sahibi olunan pratik bir uygulamadır. Bebekler, sağlıklı bir gebelikte, annelerinin rahminde en güvenli, en ideal şartlarda büyür. Ancak bazen bebeğe bazen de anneye bağlı sebeplerden dolayı işler yolunda gitmeyebilir.

Bebeğin anne rahminde iyi beslenememesi, onu besleyen damarların içindeki kan akımının yeterli olmaması, bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvının azalması ve daha birçok sebepten dolayı bebek sıkıntıya girebilir.

Bu, bebek için stres (distres) denilen bir durumdur ve böyle bir tablo var ise bunun hemen anlaşılabilmesi gerekir. Çünkü distres durumunda bebeğin kaybı söz konusu olabilir, bazen bebeğin erken dünyaya gelmesi onun anne rahminde kalmasından daha iyi olabilir ve bu kararın alınmasında NST dediğimiz test bize yardımcı olur.

NST Nasıl Uygulanır?

NST için kullanılan cihazın adı kardiotokografdır. Gebenin karnına biri bebeğin kalp atışlarını, diğeri rahimdeki kasılmaları algılayan iki adet ayrı prob yerleştirilir. Anne adayının elinde de bebeğinin hareketlerini hissettiğinde basması için bir buton bulunur. Genellikle 20 dakika boyunca cihaz bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri kâğıda aktarır.

NST’nin Yan Etkileri ve Riskleri Var mı?

Karna dışarıdan yapıştırılan ve sonra çıkarılan elektrotlar aracılığıyla dıştan kasılma dalgaları kaydedilmektedir. Vücuda herhangi bir girişimde bulunulmaz ve herhangi bir müdahalenin yeri yoktur. Bu açıdan tamamen zararsız bir yöntemdir.

Evde NST Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kimler NST’ye ihtiyaç duyar?

NST hamileliğin 32. haftasından sonra uygulanan bir testtir. Fetal kalp atım hızı kontrolü olarak da bilinen bir Non Stres Test yani NST, bebeğin sağlığını kontrol etmek için kullanılan yaygın bir doğum öncesi testidir.

Evde NST çekimi tehlikeli mi?

Evde NST çekiminin herhangi bir tehlikesi, riski bulunmamaktadır.

Evde NST değerleri nedir?

Normalde bebeğin kalbi dakikada 120-160 arası atar. Kalp atışlarını belli süre takip ettiğimizde azalıp ve arttığını görürüz. Bu dalgalanma bize bebeğin sağlıklı olduğunu düşündürür. Ayrıca başka bir beklentimiz de bebeğin hareket ettikçe kalp atımının hızlanması ve sonra tekrar normal ritmine dönmesidir.

Evde NST yorumlama nasıl olur?

Bebeğin kalp atışlarındaki dalgalanma olumludur. Bu reaktif NST olarak değerlendirirlir. Bazı durumlarda bebeğin uyuduğu veya bir problemi olduğunda hareketlerini kısıtladığından testte istenilen kriterler görülemez ve o zaman da Non-reaktif NST denilen durum söz konusu olur.

Uyuyan bebek ses ya da hareketlerle uyandırılır ve NST düzelir. Ancak bebeğin canlılığını tehlikeye atacak tıbbi bir problem var ise NST düzelmez.

Non reaktif NST problem midir?

Her non reaktif NST bebekte ciddi bir problem var demek değildir ve böyle bir durum var ise anne adayı hemen endişelenmemelidir. NST’nin yanında ultrasonografik değerlendirme ve hekimin uygun gördüğü başka testler de yapılarak bebek hakkında bir karar verilir.

Evde NST ne zaman yapılır? NST kaçıncı haftada yapılır?

NST hekim kararına göre değişmekle birlikte 32. haftadan sonra normal gebelik takibinde yapılabilir. Genellikle 15 günde bir tekrarlanır. 36. haftadan sonra haftada bir yapılabilir ve doğum esnasında devamlı takip yapılır. Günü dolan ancak doğum eylemi başlamayan gebeler NST ile günlük olarak sıkı takip edilir.

Riskli gebeliklerde NST ne zaman kullanılır?

Bazı hekimler NST’yi riskli gebeliklerde ya da gebeliğin son haftalarında kullanır. Erken doğum tehditi gibi durumlarda da rahim kasılmaları NST ile takip edilebilir. Erken doğumu durdurmak için yapılan tedavinin, kasılmaları durdurup durdurmadığını anlayabilmek için de NST yol göstericidir.

NST’yi kim yorumlar?

NST okuma işlemi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılmaktadır. NST sonucu doğum takibi için çok önemlidir.

NST sancı bilgisi verir mi?

NST sancı bilgisi verir. Rahim kasılmaları olarak bilinen sancı takibi NST ile yapılabilir.

Evde NST’de bebeğin kalp atışları kaç olmalı?

Normalde bebeğin kalbi dakikada 120-160 arası atmaktadır.

Evde NST’ye nasıl bağlanılır?

Evde NST işlemi için önce anne adayı yatırılır. Bebeğin kalp atışlarının en kuvvetli duyulduğu yere kardiyotokografi cihazını algılayan prob bağlanır. Rahim kasılmalarının olduğu karnın tepe noktasına da diğer prob yerleştirilir.

Evde NST riskli midir?

Evde NST kesinlikle riskli bir test yöntemi değildir.

Evde NST öncesi açlık gerekir mi?

Evde NST için aç ya da tok olunması fark etmez. Her durumda yapılabilir.

Evde NST’de doğum sancısı kaç olmalı?

Evde NST sonucunda 40 mm Hg üzeri ve 20 dakika süreyle en az 3 düzenli sancının olması doğumun başlamak üzere olduğu anlamına gelebilmektedir.

NST testi evde yaptırmak istiyorum ama evime gelecek ekibe ne kadar güvenebilirim?

Memorial güvencesiyle rahatlıkla sunulacak olan hizmetin kalitesi garanti edilmiş olur. Evinize gelecek ekibin profesyonelliği ve deneyimi Memorial tarafından onaylanmıştır.

Evde yapılan NST testi ile hastanede ya da klinikte yapılan arasında fark var mı?

Evde NST ile hastanede yapılan NST arasında bir sonuçlar açısından bir fark yoktur. Evde yapılan çekimde kaliteli bir alet kullanıldıysa, tecrübeli teknisyenin uluslararası standartlarda ve uygun şartlarda çekimi gerçekleştirmesi durumunda hastanede veya evde yapılan kayıtların kalitesi açısından fark olmaz. Evde yapılan çekimlerde kayıt yapılan kişi, kendi yataklarında, kendi odalarında rahat hareket edebilecekleri ve rahat uyuyabilecekleri için artefaktı daha az ve daha nitelikli kayıtlar elde edilebilir.